Nebojte sa obzrieť

Na toalete môžete zistiť viac ako si myslíte! Skôr ako spláchnete, pozrite sa, čo ste za sebou zanechali! Zistite ako na tom ste.

Prečo je stolica hnedá?

Hnedú farbu spôsobujú baktérie sídliace v hrubom čreve a žlč, ktorú vylučuje pečeň pri trávení tukov. Žlč je pôvodne zelená a postupom trávenia v hrubom čreve hnedne. Pokiaľ však zbytky potravy prejdú tráviacim traktom príliš rýchlo, nestačí sa žlč zafarbiť a stolica má nazelenalú farbu. Ak ste prekvapený farbou toho, čo vidíte v záchode, skúste si spomenúť , čo ste za posledné dva dni jedli – zaujímavé následky môžu mať aj cukrovinky. Pokiaľ pri pohľade do toalety vidíte hnedý pevný útvar valcovitého tvaru, môžete byť v pohode. Všetko funguje ako má. Horšie je ak ste zaznamenali nejaké „zaujímavosti“ vo farbe, tvare či konzistencii.

Mazľavá stolica

Musíte často používať záchodovú štetku? Znamená to, že vaša strava obsahuje veľa nasýtených mastných kyselín. Tie predlžujú dobu priechodu, stolica je mastná a lepivá a zabraňuje črevám aby dobre spracovávali živiny z potravy. Obmedzte mastné jedlá a priemyselne spracované potraviny a jedzte viac vlákniny. Zo stravy vylúčte hydrogenizovaný tuk, ktorý je súčasťou všetkých výrobkov s dlhou dobou trvanlivosti, nekvalitných čokoládach, oplátkach z polevou zmrzline a podobne.

Ešte k tomu aj žltá?

Máte nie len ílovitú, mazľavú ale aj okrovo zafarbenú stolicu, ktorá zanecháva na hladine olejovité škvrny a dá sa iba ťažko spláchnuť? Pravdepodobne sa jedná o poruchu trávenia tukov, ktorá je spôsobená zápalom pankreasu, nedostatočnou funkciou pečene či nedostatkom žlčovým kyselín. Ak máte aj rôzne kožné defekty (vyrážky, lupienku, ekzémy a pod) je to jasný príznak zlého trávenia. Všetky kožné ochorenia a defekty sú výsledkom nedobrého trávenia a funkcie pečene, žlčníka a čriev. Ak nemáme dostatok žlčových kyselín tak endotoxíny v čreve nie sú likvidované. Dôsledkom sú zápaly v tenkom čreve. Ak sa endotoxíny v čreve nezlikvidujú, vstrebávajú sa do krvného obehu a spôsobujú rôzne ťažkosti. Pred hlavným jedlom, doplňte telu dostatok žlčových kyselín na dobré strávenie potravy. Až 150 mg žlčových kyselín v 1 kapsuli (rozpúšťajúcej sa v črevách)  nájdete v produkte v OXGALL.

Miesto banánu ceruzka?

Mohli by sa zdať, že na tvare nezáleží. Omyl! Neobvykle zúžená stolica, ktorá môže pripomínať ceruzku alebo šnúrku, môže byť spôsobená nádorom konečníku. Vyšetrenie u lekára neodkladajte! Ak z Vás padajú malé, tvrdé „srnčie bobky“, môže to znamenať, že má telo nedostatok vody ale môže to byť príznak chronickej zápchy.

Túžobne očakávaná

Akákoľvek stolica je lepšia ako žiadna. Zápcha je nie len otravná, ale môže byť signálom závažného problému. Pokiaľ chodíte na veľkú potrebu menej ako trikrát do týždňa, stolica je tvrdá, bolestivá a objavuje sa v nej krv, začnite konať! Začnite užívať Aloe Vera Colon Cleanse na prečistenie čreva a kvalitné oleje, nap. olej z čiernej rasce a sezamu Nigella, ktoré určite zaberú na premazanie čriev. Ak pozorujete tmavú stolicu častejšie, prípadne niečo červene v nej, určite sa otestujte na výskyt krvácania v čreve. Domáci test na stanovenie skrytého krvácania v stolici vám môže zachrániť život.

Tuhá, tmavá, rýchlo klesajúca ku dnu.

Málo pijete, jete málo vlákniny a príliš veľa mäsa. Zaraďte do jedálnička viacej ovocia, zeleniny a celozrnného pečiva. S tvrdou a suchou stolicou majú čreva omnoho viacej práce a môže spôsobiť aj drobné poranenia.


Plávajúca

Dostatok vlákniny – ľahká a mäkká stolica, ktorá chvíľu pláva na hladine a potom ide ku dnu svedčí o zdravom jedálničku s dostatkom balastných látok. GRATULUJEME! Samozrejme v prípade ak má normálny tvar a farbu.

Čierna ako uhoľ – natrávená krv

„Krvácanie do hornej časti tráviaceho traktu sa najčastejšie prejavuje ako tzv. melena, čierna kašovitá, mazľavá stolica, pripomínajúca decht“ opisuje príznaky internista Igor Tozzi. Krvácanie môže byť spôsobené vredmi i nádormi v žalúdku či v tenkom čreve a vždy je dôvodom na návštevu lekára, obzvlášť vtedy, keď stolica veľmi silno zapácha. Čierna farba však môže mať aj príjemnejšiu príčinu, prehnali ste to s čučoriedkami, s červeným vínom alebo užívate tabletky s obsahom železa.

Červená – čerstvá krv

Jej cesta bola podstatne kratšia, pochádza teda z hrubého čreva alebo konečníka. Stopy krvi, ktoré objavíte na toaletnom papieri, sú zväčša spôsobené hemoroidmi alebo drobným natrhnutím konečníka. Príčinou môže byť polyp, hemoroidy alebo aj kolorektálny karcinóm (rakovina hrubého čreva). Tá lepšia varianta: dopriali ste si rajčinový džús alebo červenú repu. Ak si chcete byť istý či Vaše črevo nekrváca, otestujte sa. Domáci test na výskyt krvi v stolici stojí len 2,99 € a nájde ho TU.

Deravé črevo?

Počuli ste už o “Syndróme deravého čreva”  alebo zvýšenej priepustnosti čreva? Tento stav je sa spája s množstvom zdravotných komplikácii, ako  potravinová intolerancia, celiakia a autoimunitné ochorenia. Naše črevá sú vystlané “sieťovanou” vrstvou, cez ktorú môžu prejsť len určité látky. Táto sieťka funguje ako prirodzená bariéra pre väčšie častice, ktorým neumožní prejsť do nášho tela. Syndróm deravého čreva znamená, že “sieťka” v tráviacom trakte je poškodená, dierky sa zväčšujú, takže látky, ktoré by za normálnych okolností nemohli preniknúť, teraz cez výstelku čreva presakujú. Takými škodlivými látkami sú napríklad lepok, kvasinky, nestrávené častice potravy a toxíny. Ak presakujú cez črevnú stenu do krvného obehu, spôsobujú množstvo zdravotných komplikácií (opuchy, potravinová intolerancia, problémy so štítnou žľazou, únava a vyčerpanosť, bolesti kĺbov, bolesti hlavy, problematická pokožka (rosacea, akné), tráviace ťažkosti, priberanie na hmotnosti). Jedným z najvýraznejších signálov, že trpíte syndrómom deravého čreva je, že váš organizmus netoleruje viaceré druhy potravín. Čiastočne strávené bielkoviny a tuky môžu presakovať cez stenu čreva do krvného obehu a vyvolávať neprimeranú reakciu. Berberín znižuje priepustnosť čreva, udržuje a revitalizuje črevnú bariéru, zmierňuje narušenie tesných spojení medzi črevnými bunkami, lieči zápalové ochorenia žalúdočno-tráviaceho traktu.

Ako je možné zistiť, že trpíte potravinovou intoleranciou? Viete, že Vám potraviny, ktoré denne jedávate môžu spôsobovať rôzne zdravotné ťažkosti?

Otestujte sa. Test Food Detective™ PROFESIONAL je jednoduchý test na zistenie potravinovej intolerancie s okamžitými výsledkami.

A čo vy, pozeráte sa do misy? Máte radi svoje trávenie pod kontrolou, alebo sa Vám tieto záležitosti odporné a radšej hneď všetko prúdom vody odošlete do hlbín?

Zdroj: www.vitaberin.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *