Oregáno ako účinná zbraň proti plesniam, vírusom aj baktériam

Máte radi pizzu či taliansku kuchyňu? Tak potom Vám určite chutí aj oregáno, ktoré v Stredozemí poznajú a používajú už stáročia ako divé oregáno. U nás je známe pod názvom Pamajorán obyčajný (Origanum Vulgare). Je to krásna rastlinka, ktorá v sebe skrýva obrovskú silu a je prospešná pre náš organizmus.

Listy, ale aj celá vňať pamajoránu sa používajú buď čerstvé, alebo sušené ako aromatická korenina na dochucovanie jedál. Môžete ním vylepšiť v podstate akékoľvek jedlo, pričom je vhodný napríklad aj do šalátov, na dochutenie mäsa, ryže, zemiakov či polievok a výborne sa hodí na pizzu a jedlá s paradajkami. Lahodný je z neho aj čaj. Ak rastlinku zalejete vriacou vodou a necháte lúhovať 10 minúť, pochutnáte si a ešte aj poriešite tráviace ťažkosti, nevoľnosť či dýchacie problémy.

Najúčinnejší je však vo forme oleja a to studeným lisovaním alebo macerovaním v inom rastlinnom, za studena lisovanom oleji. Ľudia ho v Stredomorí často využívali v liečiteľstve, a to predovšetkým ako prostriedok na podporenie trávenia. Objavili však tiež jeho priaznivé účinky na dýchacie cesty a na boj proti plesniam. Zaujímavé je, že viaceré štúdie preukázali, že látky v oreganovom oleji účinne bojujú s mikroorganizmami a to nielen s plesňami, ale aj baktériami a vírusmi.

Oreganový olej obsahuje karvakrol. Ten bojuje s  kandidou, vírusmi, infekciami, mikróbmi, parazitmi a baktériami. 

Okrem karvakrolu obsahuje aj ďalšie esenciálne oleje, ako thymol a borneol, taktiež v ňom nájdete vitamíny A a C, flavonoidy a steroly. 

Čistý olej z oregána je sám o sebe príliš silný pre orálne použitie a môže popáliť kožu a sliznice, preto sa vo farmácii a v kozmetike používa v kombinácii s olejom, ktorý jeho silu znižuje a zároveň podporuje. Bežne sa používa extra panenský olivový olej no v prípade nášho produktu je to olej zo sezamu, ktorý je vhodnejší a blahodarnejší pre organizmus .

Sezamový olej je vyrábaný zo sezamových semiačok. Ako masť sa používal už v období 600 pred n. l., hoci jeho výroba bola v danom čase veľmi nákladná. Sezamový olej je dodnes považovaný za kvalitnú potravinu, ktorej priaznivé účinky uvíta vaše tráviace i vylučovacie ústrojenstvo, imunitný systém. Sezam obsahuje 20 percent bielkovín, 50 percent rastlinných tukov, 16 percent sacharidov a 9 percent vlákniny. Obsahuje tiež vitamíny skupiny B (B1, B2 a B3), z minerálov je to horčík, vápnik, železo, zinok, draslík a fosfor.

Ak máte nedobré trávenie, nafukuje Vás, často Vás trápia kŕče či zápcha alebo hnačka, siahnite určite po oregánovom oleji v sézame. Odporúča sa pri infekčných hnačkách, ale aj pri postihnutí parazitmi.

Oregáno môžete využiť aj ako bojovníka proti plesniam, a to či už viditeľným, alebo aj neviditeľným vnútri organizmu, ktoré sú ale ešte ďaleko nebezpečnejšie

Vhodný je i pre ženy trpiace opakovanými kvasinkovými infekciami urogenitálneho traktu (vtedy je vhodné užívať ho vnútorne aj zvonka). Kvasinky rodu Candida sú prirodzenou súčasťou nášho tela a žijú najmä v črevách, kde pomáhajú tráviť prijatú potravu. Pri nevhodných stravovacích návykoch, užívaní antibiotík, hormónov a iných chemických liečiv sa však tento bežný organizmus môže veľmi ľahko premnožiť a vyvolať celú radu problémov, od alergií, porúch imunity, ekzémov, gynekologických zápalov, črevných problémov až po depresie. Z pôvodne neškodnej kvasinky sa stáva tzv. kandidóza – kasinková infekcia, ktorá je vyvolaná patologickým premnožením mikroorganizmu rodu Candida (najčastejšie Candida albicans). Môže postihnúť sliznice, kožu alebo vnútorné orgány. Postihuje najmä ľudí s oslabenou imunitou. 75 % žien aspoň raz v živote prekoná vaginálnu formu kandidózy.

Vhodný je tiež pri virózach aj bakteriálnych infekciách. Či už Vás bolí hrdlo, ako kloktadlo, pridaním pár kvapiek oleja do pohára s vodou alebo pri upchatom nose a tvorbe hlienov či kašli. 
Oregáno pozitívne ovplyvňuje organizmus, zaraďte ho do svojho života a sledujte pozitívne zmeny vo Vašom zdraví aj psychike.
 
Oregánový olej v sézamovom oleji si môžete zakúpiť TU:

 

 
 
 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *