Gynekológia – menopauza, PMS, menštruačné bolesti

Menštruačný cyklus (menzes, menštruácia) je ukazovateľ ženského zdravia.  Ženy dostanú za svoj život menštruáciu približne 400-500 krát. Niektoré ju prežijú bez väčších problémov, iné trpia bolesťami, ktoré im nepríjemne ovplyvňujú život. Bolesti pri menštruácii sú spôsobené kŕčovitými sťahmi hladkých svalov. Žena menštruáciou stratí asi 30 až 80 ml krvi. Ak je však strata krvi opakovane vyššia ako 80 ml, tak žena trpí anémiou (chudokrvnosťou) a stráca železo. Silná, zdĺhavá a nepravidelná menštruácia môže signalizovať, napríklad aj diagnózu myómu maternice.

PMS (predmenštruačný syndróm)

Veľa žien trpí tzv. predmenštruačným syndrómom (PMS). Kedysi sa problémy s ním spojené pripisovali psychike, ale dnes už je známe, že zmeny spôsobujú hormóny a chemické zmeny v organizme. Prejavuje sa približne 7 – 14 dní pred menštruáciou.

young-woman-635249_1280Prejavy PMS: napätie, podráždenosť, úzkosť, depresie, nevoľnosť až zvracanie, bolesti hlavy a chrbta (najmä v krížovej oblasti), napätie v prsiach, nafúknuté brucho, opuchy prstov a členkov (ako následok zadržiavania vody).

Prejavmi sú najmä: bolesti a kŕče v podbrušku, ktoré môže sprevádzať hnačka, zápcha, bolesti hlavy, krížov, dokonca stehien, celková nevoľnosť. Prejavy predmenštruačného syndrómu je možné zmierniť či úplne odstrániť navodením hormonálnej rovnováhy prírodnou cestou.

Pri PMS a bolestivej menštruácii:

  • Jedzte ľahké jedlá, snažte sa obmedziť solenie pred aj počas menštruácie. Organizmus môže v rámci predmenštruačného syndrómu zadržiavať vodu a kuchynská soľ by to mohla ešte zhoršiť.
  • Takisto sa neodporúča káva a colové nápoje, pretože kofeín so svojimi povzbudzujúcimi účinkami môže zosilniť bolesti.
  • Dbajte na dostatočný príjem minerálov a vitamínov. Hlavnými sú Vitamín C a Vitamín B6. Z minerálov najmä  vápnik horčík. Tieto minerály sú dôležité pre udržiavanie normálneho tonusu hladkých svalov. Bolesti pri menštruácii sú spôsobené kŕčovitými sťahmi hladkých svalov.
  • Ženy, ktoré pravidelne športujú, majú nižšie riziko menštruačných ťažkostí. Pohybom sa totiž prekrvuje aj panva a to pomáha predchádzať kŕčom.
  • Pomôcť môžu aj teplé obklady, prípadne pitie teplého čaju.
  • Ak trpíte pri menštruácii chudokrvnosťou, dopĺňajte aj železo.
  • Vhodné je aj užívanie plodu Vitexu jahňacieho.

MENOPAUZA (klimaktérium) je prirodzené obdobie v živote ženy, kedy dochádza k vyhasínaniu funkcie vaječníkov. To vedie k postupným zmenám v rovnováhe pohlavných hormónov zodpovedných za menštruačný cyklus. V podstate ide o fyziologické vymiznutie menštruácie v dôsledku zníženej funkcie vaječníkov. Žena postupne stráca schopnosť otehotnieť, menštruácia je nepravidelná alebo úplne mizne a zjavujú sa príznaky urýchleného starnutia. Menopauza môže byť prirodzená alebo predčasná. Prirodzená nastáva medzi 45. – 54. rokom života ženy. Za príčinu klimakterických ťažkostí i mnohých chorôb staroby je považovaný nedostatok estrogénov. V popredí liečby klimakterických ťažkostí stojí hormonálna terapia estrogénmi, ktoré podľa dávky majú stabilizujúci a vyrovnávajúci účinok na symptómy pri nedostatku estrogénov. Čoraz viac žien sa však zaujíma o alternatívne spôsoby liečenia po negatívnych skúsenostiach s klasickou hormonálnou liečbou. Existuje niekoľko možností alternatívnej liečby, napríklad liečivé rastliny, úprava stravovacích návykov, zmena životosprávy a pod. Liečivé rastliny sa používajú pri liečbe menopauzy, pretože sa predpokladá, že regulujú koncentrácie estrogénu v organizme a redukujú bežné symptómy menopauzy.

Je veľa žien (až osem z desiatich), ktoré trpia klimakterickými problémami:

  • Nával tepla
  • Poruchy spánku
  • Zvýšené potenie
  • Podráždenosť
  • Nepravidelný menzes
  • Depresie
  • Búšenie srdca
  • Únava
  • Vypadávanie vlasov, lámanie nechtov, priberanie

Problematika menopauzy úzko súvisí so srdcovo-cievnymi ochoreniami a osteoporózou. Riziko kardiovaskulárnych ochorení sa u žien výrazne zvyšuje po menopauze. Pokles v produkcii estrogénov a hormonálne zmeny ovplyvňujú metabolizmus lipidov, inzulínu, faktorov trombogenézy a zápalu a majú vplyv aj na endotel a hladkú svalovinu. Je známe, že klimaktérium je rizikové obdobie pre nárast hmotnosti. Mení sa aj distribúcia tuku, prechádza z periférie do oblasti abdomenu a vzniká brušná (abdominálna) obezita. Všetko sú to zvraty, ktoré môžu mať nepriaznivý dopad na srdcovo-cievny systém. Ďalšou dlhodobou zmenou spojenou s menopauzou je osteoporóza. Ide o ochorenie, ktoré postihuje ženy vo vyššom veku. Medzi typické zlomeniny spôsobené osteoporózou patria zlomeniny stavcov, krčka stehennej kosti a predlaktia.

Ako bojovať s prejavmi Menopauzy? Je viacero možností ako sa ovplyvniť ťažkosti sprevádzajúce menopauzu: klasická hormonálna substitučná liečba syntetickými hormónmi (tablety, injekcie, náplasti), prípadne liekmi proti bolesti, využitie relaxačných cvičení, šport, zmena životného štýlu či prírodné prostriedky. Prípadne kombináciou týchto možností.

Matka Príroda však ženám ponúka riešenie najmä v podobe rastlín:

Vitex jahňací (Vitex agnus castus) tlmí produkciu prolaktínu, pomáha pri bolestiach prsníkov a zlepšuje náladu, zmierňuje príznaky menopauzy (zvýšené potenie, návaly tepla, závraty, bolesti hlavy, zvýšený krvný tlak, náladovosť, poruchy spánku, úzkosť, priberanie a pod), nájdete TU

Kozinec blanitý (Astragalus membranaceus) prispieva k úľave od príznakov menopauzy, tiež účinne pomáha pri podpore imunitného systému, eliminácii únavového syndrómu, podporuje vitalitu, obehový systém a metabolizmus. Až 200 mg Kozinca  v 1 kapsuli nájdete v produkte: ASTRAGALUS 60 kps, viac info TU.

Ďatelina lúčna (Trifolium pratense L.) je jeden z najbohatších zdrojov rastlinných estrogénov – izoflavónov, ktoré podporujú pohodu v priebehu menopauzy (obmedzujú návaly tepla, potenie, poruchy spánku). Ďatelinu + 6 iných bylín obsahuje FÉNIX 7, kvapky, viac info  o produkte TU

Ľanový olej (linum usitassimum) obsahuje lignány, s vlastnosťami fytoestrogénov, znižujú symptómy klimaktéria, obzvlášť návaly, podporujú zdravie prsníkov. Účinné sú ľanové semená drvené, alebo v podobe za studena lisovaného oleja v produkte OMEGA FYTO COMPLEX, kps, nájdete TU.

Chaluha bublinatá  (Fucus vesiculosus)  je prirodzených zdrojom organického jódu, ktorý je nevyhnutne potrebný pre správnu činnosť štítnej žľazy, priaznivo ovplyvňuje hormonálny systém a produkciu hormónov, trávenie a energetický metabolizmus. Túto cennú riasu v kombinácií s jablčným octom nájdete v produkte FUCUS RIASA, 60 kps, viac info TU.

Cordyceps (Húsenica čínska) je huba najmä v Ázií známa svojimi účinkami ako  ženšen, podporuje pečeň ale najmä obličky – tým predchádza “zavodňovaniu” tela. Veľa žien v období prechodu pozoruje na sebe príznak naberania na váhe, avšak to je len voda, ktorá sa drží v tkanivách a práve cordyceps podporou funkcie obličiek tento problém úspešne eliminuje. Túot vzácnu hubu nájdete v produkte: CORDYCEPS  v bio kvalite od anglickej spoločnosti MRL  TU.

Šalvia lekárska (Salvia officinalis) má výrazný vplyv na zníženie potenia v období klimaktéria. Uplatňuje sa proti kvasinkovým infekciám a zápalom. Podporuje správnu činnosť metabolizmu. Šalviový čaj pomáha pri problémoch s nadmerným potením.

Keďže menopauza súvisí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, je dobré dodržiavať zásady správnej životosprávy a prikláňať sa skôr k „proti aterogénnej“ strave. Snažte sa venovať športu a udržiavať si zdravú telesnú hmotnosť. Určite ste už počuli o tzv. fytoestrogénoch (izoflavonoidy), rastlinných estrogénoch, ktoré sa nachádzajú napr. v sóji. Práve im vďačia ženy v Ázii za jednoduchší „prechod“ a menopauzu a za nižší výskyt rakoviny. A to nielen rakoviny ženských orgánov, ale aj hrubého čreva, pľúc a prostaty. Preventívne pôsobia aj proti rozvoju osteoporózy, cukrovky, nádorových a srdcovo-cievnych ochorení. Pri ich užívaní nebolo zistené riziko trombóz a embólií ako to môže byť pri syntetických estrogénoch. Našťastie, väčšina symptómov klimaktéria je len dočasná. Dodržiavaním nasledujúcich krokov môže dôjsť k ich prevencii alebo redukcii ich účinkov:

  1. Ochladzovať telo pri návaloch. Pravidelné cvičenie, obliekanie sa vrstvovite a zistenie príčiny, vyvolávajúcej návaly. Spúšťače návalov sú častokrát horúce nápoje, korenené jedlá, alkohol, horúce počasie a dokonca teplé miestnosti.
  2. Vaginálna suchosť. Používanie vaginálnych lubrikačných gélov alebo zvlhčovačov, sexuálne aktívny život.
  3. Optimalizácia spánku. Redukcia kofeínu a pravidelné denné cvičenie, nie však pred spaním. Relaxačné techniky ako napr. hlboké dýchacie cvičenia, relaxácia svalov.
  4. Zosilnenie pelvického dna. Pelvické svaly precvičovať Kegelovými cvikmi, čo môže prispieť k zlepšeniu močovej inkontinencie.
  5. Zdravá strava. Jesť vyváženú stravu obsahujúcu rôzne druhy ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov a znížiť príjem nasýtených tukov, olejov a cukrov. Denne prijímať 1 200  – 1 500 mg vápnika a 400 IU vitamínu D. Je to dôležité z hľadiska prevencie osteoporózy. Bisfosfáty sa užívajú orálne počas 14 dní, v alternácii s vápnikom počas nasledujúcich 10 týždňov (minimálne 2 roky). Najlacnejší spôsob získavania vápnika je stravou. Tá môže ľahko poskytnúť 1 000 – 1 500 mg vápnika denne ak do svojho jedálníčka zaradíte napríklad mak, či iné rastlinné zdroje vápnika.
  6. Nefajčiť. Fajčenie zvyšuje riziko srdcových ochorení, infarktov, osteoporózy, rakoviny a mnoho iných zdravotných problémov. Môže dokonca zvyšovať návaly a spôsobiť skoršiu menopauzu. Ak neviete prestať, podporte svoje telo dávkou nevyhnutých antioxidantov a minerálov obsiahnutých v produkte SMOKEVITAMIN, nájdete TU.
  7. Pravidelné cvičenie. Dennodenné 30-min cvičenie miernej intenzity pomáha predchádzať kardiovaskulárnym chorobám, cukrovke, osteoporóze a iným chorobám spojených so starnutím. Intenzívnejše cvičenie počas dlhšieho obdobia je dôležité hlavne pri znížení nadváhy. Cvičenie pomáha redukovať stres. Ženy, ktoré pravidelne cvičia nepociťujú návaly takej intenzity ako tie, ktoré necvičia. Tieto rozdiely sa nedajú vysvetliť ani pomocou body mass indexu, fajčením alebo používaním HRT.
  8. Pravidelné návštevy svojho gynekológa.
  9. Tešte sa zo života každý deň. Pretože každý deň prináša nové a radostné zážitky, hoci len v maličkostiach.

women-1784755_1280

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *