9 jednoduchých tipov, ako zlepšiť kvalitu vášho spánku

Vedeli ste, že človek prespí v priemere až jednu tretinu svojho života? Aktívnym ľuďom sa to môže zdať ako strata drahocenného času, avšak spánok je taký dôležitý, že by sme mu mali venovať viac pozornosti. Ťažké zaspávanie, nočné prebúdzanie sa alebo časté pocity únavy nie sú práve atribúty dobrého spánku, pritom spánok je dôležitý pre všetky aspekty nášho zdravia a pohody. Ako zlepšiť kvalitu spánku? Vyskúšajte týchto našich 9 tipov.

1. Vypnite svetlá

Svetlo z elektrických zariadení narúša váš spánok. Keď sú oči vystavené umelému svetlu, narúša sa produkcia melatonínu, nášho spánkovému hormónu, ktorý reguluje prirodzený cyklus spánku a bdenia. Zo spálne urobte zónu bez elektrických zariadení, mobilov, tabletov a televízie. Negatívne účinky má najmä takzvané modré svetlo vychádzajúce z monitorov, televízorov a našich smartphonov.

2. Nezabúdajme na horčík

Horčík je dobre známy pre svoju úlohu pri zabezpečovaní zdravých kostí, zubov, svalov, ale tiež reguluje náš nervový systém. Stres a nespavosť idú ruka v ruke, čo je častý príznak nedostatku horčíka. Nikotín, kofeín, drogy a pôda s nízkym obsahom živín spôsobujú, že mnohí trpia zníženou hladinou horčíka a tým aj poruchami zdravého spánku.

3. Vyskúšajte Levandulu

Levandula upokojuje nervový systém, pomáha zmierňovať úzkosť a navodzuje spánok. Ak sa cítite stresovaní zopár kvapiek éterického oleja do kúpeľa, alebo natretie dlaní olejom pred sprchovaním môže navodiť pocit relaxácie. Zopár kvapiek oleja na kúsku látky pod vankúšom vám pomôže oddýchnuť si a navodí vytúžený spánok.

4. Fyzická aktivita

Cvičenie uvolňuje endorfíny, ktoré vyvolávajú pocit pozitivity, znižujú úzkosť a môžu pomôcť pri podpore spánku. Cvičenie s nízkou intenzitou, regeneračná jóga, tai-chi je skvelý spôsob, ako podporiť spánok.

5. Dýchanie

To, ako dýchame, môže ovplyvniť náš nervový systém. Krátke, plytké dýchanie je veľmi časté a našmu nervovému systému oznamuje, že niečo nie je v poriadku, stupňujú pocity stresu a úzkosti. Dlhé, pomalé dýchanie oznamuje, že máte situáciu pod kontrolou. Sústredenie sa na dych pred spaním vám pomôže s relaxáciou a navodením spánku. Keď zaspávate, skúste dýchať pomaly – 20 dlhých vdychov a výdychov urýchli vaše zaspávanie.

6. Nech je jedlo vašim liekom

Jedlo, ktoré jeme, môže ovplyvniť kvalitu spánku. Tryptofán je esenciálna aminokyselina, ktorá sa nachádza vo vajíčkach, syre, mandliach a zelenej listovej zelenine. Má rozhodujúcu úlohu pri produkcii melatonínu a serotonínu. Konzumujte preto dostatok potravín bohatých na tryptofán, ktorý je prekurzorom pri biosyntéze serotonínu a melatonínu.

7. Znížte príjem alkoholu

Pitie alkoholu môže spôsobiť ospalosť a pomôže vám zaspať, môže mať však vplyv na zvyšok nočného spánku. Alkohol naruší REM spánok, pri ktorom sa telo samo regeneruje, má tiež vysoký obsah cukru a pôsobí ako diuretikum, v noci vás zobúdza a ráno sa cítite dehydrovaní.

8. Upravte príjem kofeínu

Skúste vymeniť popoludňajšiu kávu za bylinkový čaj😉

9. Pravidelný spánok je základ

Zavedením pravidelného režimu spánku prispôsobíte svoje telesné hodiny tak, aby podporovali ospalosť a povzbudzovali budenie v pravidelnom čase. Keď si vaše telo zvykne na tento cyklus budete lepšie v noci spať a nasledujúci deň mať viac energie. Keď trpíme nedostatkom spánku, všetko sa zdá ťažké. Pre dobré psychické a emocionálne zdravie musíme zabezpečiť dostatok spánku, aby sa celé naše telo mohlo zotaviť zo škôd, ktorý každý deň čelí.

Máte problém so zaspávaním? Vyskúšajte Fast Sleep – inovatívny produkt prispievajúci k rýchlemu nástupu spánku, k zlepšeniu kvality spánku a k podpore neprerušovaného spánku. Rýchle zaspávanie vďaka rapídnemu uvoľňovaniu melatonínu v tabletách rozpustných v ústach, vďaka ktorým bude spánok hlboký a prebudenie čerstvé v dôsledku postupného uvoľňovania rastlinných extraktov a vitamínov skupiny B.

Viac o Fast Sleep sa dozviete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *