Astragalus – rastlina budúcnosti !

Kozinec (Astragalus) je rastlina, ktorá sa už po tisíce rokov používa v tradičnej čínskej medicíne. Existuje mnoho poddruhov astragalusu, no v medicíne sa najčastejšie využíva Astragalus membranaceus, čiže slovensky Kozinec blanitý. V koreni kozinca nájdeme glykozidy, aminokyseliny, steroly, slizy, nenasýtené mastné kyseliny a okrem ďalších účinných látok aj zvláštne polysacharidy – tzv. astragalány. Aké priaznivé účinky nám táto rastlina ponúka?

1. Podpora imunity

Astragalus má primárny účinok je predovšetkým na imunitný systém – priamo vplýva na aktiváciu imunitných buniek – makrofágov.

Astragalány stimulujú bunky imunitného systému k produkcii tzv. interferónov. Tieto vysoko aktívne proteíny sú nevyhnutné pre likvidáciu vírusových infekcií. Pravidelné užívanie kozinca zvyšuje počet kmeňových buniek v kostnej dreni, a tým podporuje vznik bielych krviniek, obranných T–lymfocytov. Tie sa potom môžu efektívne a v požadovanom množstve presúvať do oblastí postihnutých infekciou. Kozinec je preto veľmi efektívny nielen pri nachladnutí, chrípke a infekciách horných dýchacích ciest. Lekárske štúdie jasne preukazujú aj jeho výraznú pomoc u pacientov, ktorých imunitný systém bol potlačený chemoterapiou alebo ožarovaním pri onkologických ochoreniach.

2. Odolnosť organizmu

Astragalus je významný adaptogén a má pozitívny vplyv na odolnosť organizmu proti fyzickej a psychickej záťaži = strese. Pomáha organizmu sa prispôsobiť na zmeny okolitého prostredia a prispieva k obnoveniu fyzickej a duševnej sily, nielen pri náročnej práci, učení, športe, chorobe… Každodenné situácie, ktorý prežívame sú pod neustálym tlakom. Ako doplnok stravy môže konkurovať mnohým multivitamínovým a minerálnym prípravkom, sám totiž obsahuje veľa štandardných látok, aminokyselín, stopových prvkov i látok špecifických. Slúži ako zdroj mnohých živín, a preto sa hodí ako doplnok stravy v boji proti stresovým podmienkam moderného štýlu života.

3. Pôsobí proti starnutiu

Astragalus je široko známy pre svoje účinky proti starnutiu. Je silný Antioxidant-eliminuje voľné radikály. Astragaluscan, účinná látka v tejto bylinke, pomáha výrazne redukovať prejavy starnutia a podporuje obnovu rastu rôznych tkanív.

4. Vhodný pre ženy aj pre mužov

Pre ženy môže byť zaujímavé, že kozinec reguluje činnosť pohlavných orgánov pri zníženom libide alebo v období klimaktéri, pri rôznych príznakoch spojených s týmto obdobím a je preto vhodný aj pre ženy s predmenštruačným syndrómom. U mužov má tiež blahodarný vplyv na reprodukčný systém v tom, že podporuje aktivitu, pohyblivosť a množstvo spermií, je odporúčaný párom snažiacim sa o počatie.

5. Priaznivé účinky pre správnu srdcovú činnosť

Astragalus prispieva k udržaniu normálnych funkcií kardiovaskulárneho systému, krvného obehu a tlaku, cievnej sústavy a normalizuje hladinu krvného cukru. Kozinec obsahuje mnoho látok príbuzných obsahovým látkam ženšenu, ktoré stabilizujú krvný tlak a prispievajú k lepšej funkciu kardiovaskulárneho systému. Nielenže posilňujú už oslabené orgány a postihnuté cievy , navyše preventívne odďaľuje budúce ochorenie tejto sústavy.

6. Priaznivé účinky pre obličky

Astragalus pôsobí diureticky, zbavuje telo prebytočných tekutín a podporuje vylučovaciu funkciu obličiek, účinne pôsobí aj na funkcie močového mechúra. Rozširuje cievy, zvyšuje prietok krvi tkanivami (reguluje objem a hustotu krvi), čím pozitívne ovplyvňuje obličky.

7. Dobíjač energie

Číňania považujú kozinec za bylinu, z ktorého sú vytvárané posilňujúce prostriedky  pre starších ľudí a oslabených pacientov. Podľa čínskej filozofie zvyšuje Astragalus odolnosť voči chorobám a vyrovnáva životnú energiu (čchi). Najvhodnejšie je v prípade opakujúcich sa chorôb z prechladnutia či alergických stavoch. V tradičnej čínskej medicíne bol astragalus užívaný na liečbu akútnych i chronických ochorení dýchacích ciest, proti nočnému poteniu, únave, slabosti.

Koreň Kozinca sa rozdrví na čo najmenšie kúsky a nechá sa lúhovať v čo najmenšom množstve vodného roztoku liehu(60%) v pomere s vodou 1:1, po dobu 1-2 dní. Prefiltruje sa a 6,3 g takto získaného extraktu sa zmieša opäť s roztokom 60 % liehu a vody 1:1  do celkového 100 ml objemu.

Príliš komplikovaný postup výroby?

Ponúkame Vám silný extrakt z koreňa Kozinca blanitého v kapsuliach z našej kolekcie MarathonTime. Nájdete ho na našom eshope TU.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *