6 jednoduchých tipov, ako predísť rakovine hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva a konečníka patrí medzi zhubné nádory, ktorých výskyt sa neustále zvyšuje. Vykazuje, žiaľ, vysokú úmrtnosť, pretože mnohí podceňujú prvé príznaky a prichádzajú k lekárovi už v pokročilom štádiu ochorenia.

V našom tele sa denne produkuje množstvo nádorových buniek. Jednou z úloh imunity je, aby nás chránila pred vznikom nádorov a takéto procesy strážila. Ak obranyschopnosť organizmu funguje ako má, vie podozrivé bunky rozpoznať a zlikvidovať ich.

Zápcha vzniká napr. pri nedostatočnom príjme vlákniny, tekutín alebo ak peristaltika čreva (pohyby čriev, ktoré posúvajú potravu smerom von) nefunguje správne. Pri zápche zostáva stolica v hrubom čreve neprimerane dlho. Následne prebiehajú v črevnom systéme hnilobné procesy, pri ktorých sa tvoria látky dráždiace sliznicu čreva. Ich dlhodobé pôsobenie môže prispievať k rastu polypov a tak aj vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka.

colon

Kolorektálny karcinóm (rakovina hrubého čreva a konečníka) je na Slovensku najčastejším zhubným ochorením. Celosvetovo patrí Slovensko medzi krajiny s najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva!

Paradoxom je, že pokiaľ sa objaví dostatočne skoro, dá sa veľmi úspešne liečiť. Nanešťastie, väčšina ľudí ignoruje prvé príznaky a prichádzajú k lekárovi až keď je rakovina v pokročilom štádiu.

Príznaky, že s vašim telom niečo nie je v poriadku:

  • dlhotrvajúce poruchy vylučovania (striedanie zápchy a hnačky)
  • časté nutkanie na stolicu
  • plynatosť
  • bolesti v brušnej oblasti
  • ceruzkovitá stolica
  • tmavé sfarbenie stolice
  • krv alebo hlieny v stolici
  • nechuť do jedla
  • strata hmotnosti
  • únava
  • horúčka
  • závrate
  • anémia

Ak sa u Vás prejavujú niektoré z týchto príznakov, je dôležité vyhľadať čo najskôr odbornú pomoc. Ak sa neprejavujú, nemusí to automaticky znamenať, že ste zdravý. Rakovine hrubého čreva sa dá predísť správnou starostlivosťou o hrubé črevo. Ako na to?

1.Zistite, či niekto vo vašej rodine mal nádorové ochorenie

Ak ste mali v rodine príbuzného s diagnózou kolorektálneho karcinómu (rakovina hrubého čreva a konečníka) je pre vás prevencia  na 1 mieste. Otestujte sa na okultné (skryté) krvácanie čreva každý rok, Test nie je náročný na vykonanie a aj finančne Vás nezrujnuje, stojí len 5 Eur.  Ak si zakúpite Výhodné balenie testu môžete otestovať  celú rodinu len za pár eur, nájdete ho TU.

2.Pozorujte si dôkladne váš zdravotný stav

Ak trpíte iným nádorovým ochorením (najmä rakovinou prsníkov, vaječníkov alebo maternice), iným ochorením hrubého čreva (napríklad ulceróznou kolitídou, Crohnovou chorobou atď.) alebo cukrovkou, mali by ste sa dôsledne venovať prevencii. Ako na to?

  • Žiť zdravo a pravidelne športovať
  • Udržujte si primeranú hmotnosť. Obezita či nadváha zvyšujú riziko viacerých druhov rakoviny, rakovinu hrubého čreva nevynímajúc
  • Pohybu venujte aspoň 30 minút denne
  • Obmedzte príjem potravín bohatých na tuky a cukry. Vyhýbajte sa aj sladkým nápojom, ale aj častej konzumácii hovädzieho a bravčového mäsa
  • Jedzte rôzne druhy zeleniny, ovocia aspoň raz denne
  • Sledujte svoju stolicu. Prečítajte si článok: Nebojte sa obzrieť.

3.Zdravá strava je základ

Veľkú úlohu pri prevencii rakoviny hrubého čreva a konečníka zohráva vláknina. Jedzte dostatok zeleniny a ovocia, dbajte na príjem selénu, horčíka  a antioxidantov. Venujte pozornosť svojej imunite. Obmedzte živočíšne tuky, červené mäso, údené, grilované a vyprážané jedlá, alkohol.

4.Zacvičte si vždy, keď máte čas

Klinické štúdie potvrdili, že obezita má priamy vzťah k rakovine hrubého čreva a konečníka. Ak sa nehýbete Vaše črevá nepracujú dostatočne správne a rýchlo. Človek dnešnej doby je človek sediaci a na to nie je telo stavané. Život je pohyb, zmena, určite ste to už počuli. Telo človeka je zrodené pre pohyb, nie pre sedenie (v kancelárii, na gauči, v aute, v kaviarniach a pod…)

5.Nefajčite

Fajčenie pôsobí nepriaznivo na množstvo procesov v ľudskom organizme a preto môže vyvolať problémy aj s hrubým črevom. Závisí od toho, ako zareaguje vaše telo. Ak už nemáte dosť silnej vôle prestať fajčiť, pozmeňte aspoň svoje stravovacie návyky. Je dobré doplniť látky, ktoré kvôli fajčeniu vaše telo potrebuje. Organizmus fajčiarov je oveľa viac oslabený ako organizmus nefajčiarov, a preto je dôležité dbať viac o svoje telo a aspoň čiastočne ho chrániť pred nepriaznivými vplyvmi tabaku. Ochrana tela fajčiara by mala spočívať v častejšom a väčšom príjme vitamínov, stopových prvkov a rastlinných látok, ktoré fungujú ako antioxidanty a čiastočne tak pomáhajú zmierniť škodlivé účinky tabakového dymu. Práve na tento účel bol vyvinutý SmokeVitamin.

6.Podporte svoje dobré trávenie

Určite ste už počuli, že imunita vzniká v črevách. Ak podporíte svoje črevá pohybom, správnou stravou aj funkčnými potravinami či prípravkami (Aloe Vera, Žlčové kyseliny+byliny, Ľanový olej  s bylinami,Pestrec mariánsky,Tráviace enzýmy) urobíte pre svoje črevá a dobré trávenie veľa. Produkty na podporu trávenia môžete pozrieť TU.

7.Každý rok sa otestujte na skryté krvácanie v stolici

Raz ročne obetujte 5 minút zo svojho času  a len 5 Eur zo svojej peňaženky a skúste si urobiť test na okultné (skryté) krvácanie v stolici. Domáci test na skryté krvácanie v stolici si môžete kúpiť tu.

Rakovina je slovo, ktoré nikto z nás nechce počuť a vyvoláva v nás strach. Rovnako aj črevo a konečník sú oblasti tela, o ktorých sa nehovorí príjemne, či bez rozpakov. Ak ste sa však našli v „rizikovej“ skupine pacientov, určite to nepodceňujte. Prevencia vás nič skoro nič nestojí, no rakovina vás môže stáť život.

Domáce testy na prítomnosť krvi v stolici si môžete objednať telefonicky na bezplatnej linke 0800 114 559 alebo na našom internetovom obchode priamo po kliknutí tu.

Sme certifikovaný internetový obchod, ktorý získal ocenenie OVERENÉ ZÁKAZNÍKMI od porovnávača cien Heureka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *