5 faktov o železe v ľudskom tele, o ktorých ste zaručene netušili

Železo tvorí menej než stotinu percenta objemu ľudského tela, no napriek tomu jeho nedostatok alebo nadbytok dokáže v organizme napáchať vážne škody. Železo hrá kľúčovú úlohu pri tvorbe červených krviniek, ktoré sú zodpovedné za prenos kýslíka v našom tele. Ak sa u vás objaví nedostatok železa (anémia), telo nie je dostatočne zásobované kyslíkom a rýchlo sa vyčerpáva. Železo možno zo stravy získať v dvoch formách: zo živočíšneho hému ( nebielkovinovej časti hemoglobínu v mäse), alebo nehémové zo železitých solí, ktoré sú typické pre rastlinnú stravu.

Vedeli ste, že? …

U nás v obchode LekarenDoma.sk doručujeme všetky produkty do 24 hodín od objednania. Stačí si tovar objednať do 13:00 a nasledujúci deň je u vás. Navyše máte pri nákupe nad 55€ poštovné zadarmo ! 

1.
Doplnky výživy s obsahom železa sú dobrý nápad, ak potrebujete doplniť železo v organizme. Kľúčom k optimálnemu doplneniu železa nie je to, koľko ho beriete, ale skôr to, ktoré sa lepšie vstrebáva. Niektoré formy môžu spôsobovať v zažívacom trakte zápchu a kŕče. Tieto formy sú napríklad síran železnatý a glukonát železnatý. Fumarát železnatý je na druhej strane ľahko vstrebateľnou formou železa, ktorá nenaruší vaše trávenie.

2.
Veľa ľudí sotva spĺňa minimálnu dennú požiadavku na požadované množstvo železa. U mužov to je 10-12 mg, u žien 15 mg, v menopauze 10 mg, počas tehotenstva 30 mg. Ženy sú obzvlášť ohrozené nedostatkom železa v dôsledku jeho straty počas menštruácie, tehotenstva a dojčenia. Vitamín C zvyšuje absorpciu železa – ak užijete tento vitamín spolu s doplnkami výživy s obsahom železa, alebo ak budete konzumovať potraviny obsahujúce železo, budete ťažiť z výhody, ktorú táto kombinácia poskytuje. Nepoužívajte vysoké dávky vápnika, horčíka alebo zinku spolu s doplnkami železa, tieto totiž inhibujú jeho absorpciu.

3.
Železo sa nachádza v potrave v dvoch hlavných formách. Hémové železo sa nachádza v mäse, morských plodoch a hydine a je ľahko vstrebatelné. Nehémové železo sa vyskytuje v potrave rastlinného pôvodu, zelenej listovej zelenine ako je červená repa, špenát, brokolica, fazuľa, šošovica, zrná, orechy a semená. Nezabúdajte na vitamín C, ktorý zlepšuje vstrebávanie železa.

4.
Železo je ťažký kov a vo vysokých dávkach je pre telo toxické. Hemochromatóza je dedičná porucha, pri ktorej telo naberá a ukladá príliš veľa kovu, čo spôsobuje, že sa telo nemôže zbaviť prebytku. Táto hladina železa, ak sa nelieči, sa môže hromadiť v rôznych oblastiach tela, ako sú srdce, pečeň, pankreas, kĺby a hypofýza. Preto vždy vyhľadajte lekársku pomoc, aby sa tento prebytok odstránil.

5.
Nízka hladina železa môže dramaticky ovplyvniť energiu človeka, pretože krv nedokáže prenášať kyslík vo vašom tele. Niektoré bežné príznaky sú bledá pokožka, slabosť, únava, závrate, slabá pamäť, citlivosť na chlad, búšenie srdca.

Chcete zistiť, či máte v tele dostatok železa? Overiť si to môžete jednoducho pomocou nášho domáceho testu VEDA.LAB na ŽELEZO. Tento jednoduchý domáci test sa ľahko používa a výsledok spoznáte už do 10 minút. Kúpiť si ho môžete na našom eshope TU.

Ak ste na základe testu zistili, že potrebujete doplniť železo, určite vyskúšajte naše FE Železo od VitaminBottle. Tentoskvelý prírodný produkt obsahuje zmes rastlinných a ovocných výťažkov, ktoré sú veľmi bohaté na prírodné železo, stopové prvky, minerálne látky. VitaminBottle Fe Železo si môžete kúpiť na našom eshope TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *