Fajčenie – aktívne aj pasívne

„ Najjednoduchšie na svete je prestať fajčiť – ja som už prestal tisíckrát.“ (Mark Twain)  „Keď si myslíte, že tabak nezmení hlas ženy, utrúste popol na koberec.“ (Jean Richard)

Fajčenie je zlozvyk a treba proti nemu účinne a nekompromisne bojovať. Je o to viac nebezpečné, že vplyvom cigaretového dymu trpia aj nefajčiari. Štatistika je alarmujúca, veď každý tretí štyridsiatnik, ktorý fajčí viac ako 20 cigariet denne zomiera pred dovŕšením dôchodkového veku.

Z cigaretového dymu bolo izolovaných viac ako 3800 chemických látok. Z jednej cigarety sa do organizmu dostanú 2 mg nikotínu, tento sa rýchlo vstrebáva a dochádza k vylučovaniu niektorých hormónov (podobne ako pri strese – katecholamínov). Zrýchľuje sa srdcový rytmus, zrýchľuje sa pulzová frekvencia atď.. Jednou z najškodlivejších látok je CO (oxid uhoľnatý). Jeho toxický účinok spočíva v tom, že sa viaže na krvné farbivo (hemoglobín) oveľa účinnejšie ako O2. Väzba CO-hemoglobín je 100-krát silnejšia ako väzba kyslíka. Preto dochádza k zníženiu prísunu O2 do srdca a teda do celého cievneho systému.

Tabakový dym obsahuje veľké množstvo jedov, ktoré poškodzujú aj srdce a cievy. Dokázalo sa v rôznych vedeckých štúdiách, že fajčenie je rizikový faktor vzniku ochorenia dýchacích orgánov, kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny pľúc, močového mechúra, rakoviny úst a pod.. Za vznik chorobných zmien sú zodpovedné látky, ktoré sú v tabakovom dyme a ktoré poškodzujú tkanivá, či už priamo ako jedy, alebo nepriamo, znížením okysličovania. Fajčiar si „udržuje“ vysokú koncentráciu CO v krvi a toto vedie k chorobným zmenám na stenách ciev a zvýšeniu rizika kornarnej trombózy (upchávajú sa cievy zásobujúce srdce). Na krvné doštičky má CO upokojujúci účinok, prestanú byť v pohotovosti. Navyše je fajčenie veľkým producentom kyslíkových radikálov. Je jednoznačne dokázané, že fajčenie zdvojnásobuje riziko úmrtia na choroby srdca.

Každý fajčiar na sebe pozoruje , že u neho dochádza k zvýšenej tvorbe hlienu. Ráno pokašliava a toto chronické dráždenie spôsobuje zhrubnutie stien priedušiek, čo vedie k zúženiu priesvitu dýchacích ciest. Ak sa k fajčeniu pridá znečistené ovzdušie, riziko sa znásobuje. Štatistika WHO uvádza, že na následky fajčenia ročne zomiera 2,5 milióna ľudí. V 20.storočí zomrelo viac ľudí na následky fajčenia ako v oboch svetových vojnách.

U nás fajčí viac ako 42% mužov a asi 38% žien. Najsmutnejšie je že sa fajčenie posúva do nižších vekových skupín. Napríklad až 42% dorastu fajčí, fajčí viac ako 30% medikov a čo je najviac zahanbujúce, aj lekárov. Zdravotná výchova a súčasná legislatíva nemajú vplyv na počet ľudí, ktorí fajčia. Fajčenie u lekára by malo byť kvalifikované ako činnosť neprofesionálna, ktorá je v rozpore s etikou jeho povolania (Bada, 1995) a obraz lekára s cigaretou v ústach ako pacientovi zakazuje fajčenie mi pripadá ako vtip v humoristickom časopise.

Nebezpečné je aj pasívne fajčenie a je dokázané, že ženy fajčiarov aj keď samé nefajčia majú o 30% vyšší výskyt rakoviny močového mechúra ako ženy nefajčiarov.

Ak už nemáte dosť silnej vôle prestať fajčiť, zmeňte aspoň svoje stravovacie návyky. Dbajte hlavne na dostatočný príjem antioxidantov!!!

SMOKEVITAMIN®  je multivitamínový produkt určený predovšetkým pre aktívnych ale aj pasívnych fajčiarov obsahujúci vitamíny, minerály a extrakty z bylín a rastlín pre podporu  zdravia všetkých fajčiarov. Nájdete v ňom extrakty z rastlín:

 • Ganoderma podporuje imunitu, prispieva k udržaniu zdravého krvného obehu a podpore organizmu pri vyčerpaní.
 • Účinky Zeleného čaju sú nevyčísliteľné:  má stimulujúce účinky, prispieva k posilneniu tela voči fyzickej i psychickej únave, podporuje srdce, kardiovaskulárny systém, pomáha udržiavať pružnosť ciev a normálnu hladinu cholesterolu v  krvi, má antioxidačnú schopnosť-ochraňuje tkanivá a bunky pred oxidačným poškodením, podporuje imunitu, je prospešný v starostlivosti o pokožku, ústnu dutinu, črevá, prostatu či kontrolu hmotnosti.
 • Ginko ako antioxidant pomáha chrániť pred voľným radikálmi, podporuje periférny krvný obeh-prispieva k dobrému sluchu a zraku, podporuje mikrocirkuláciu krvného systémunajmä v mozgu, v srdci a v končatinách.
 • Dúška tymianová má antibakteriálny účinok a pôsobí upokojujúco pre ústa, hrdlo, hltan a hlasivky, podporuje sekréciu hlienu v horných dýchacích cestách, uľahčuje vykašliavanie, podporuje imunitu, trávenie, má antioxidačnú schopnosť.
 • Rumanček kamilkový má priaznivý účinok na dýchacie cesty-hrdlo, hltan,hlasivky, podporuje imunitu,trávenie, zníženie telesnej hmotnosti a relaxáciu.
 • Pestrec mariánsky prispieva k ochrane pečeňových buniek, podporuje funkcie pečene a detoxikáciu, podporuje zdravie žlčníka, srdca, chráni bunky a tkanivá pred oxidačným poškodením (ochrana proti voľným radikálom  v dôsledku stresu, alkoholu, fajčenia, UV žiarenia, znečistených podmienok okolitého prostredia).
 • Zázvor podporuje zdravie horných dýchacích ciest, chráni ich sliznice, podporuje sekréciu, má výrazné antioxidačné vlastnosti, podporuje trávenie, zdravé srdce a imunitu.
 • Zeler má pozitívny vplyv na povzbudenie tela, pomáha prekonávať stres a vypätie, zlepšuje imunitu, stará sa o zdravie močových ciest a dobré trávenie.
 • Vitamín C  ako silný antioxidant prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom,  podporuje imunitný a nervový systém, prispieva k normálnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii krvných ciev, kostí, chrupaviek, ďasien, zubov, pokožky a prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy.
 • Vitamín E  prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom.
 • Selén prispieva  k ochrane buniek pred oxidačným stresom, k správnemu fungovaniu štítnej žľazy, k udržaniu zdravých vlasov, nechtov, k správnej spermatogenéze a imunite.
 • Horčík  prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie, k zníženiu vyčerpania a únavy, k správnemu fungovaniu nervového systému a psychiky, zohráva úlohu v procese delenia buniek.
 • Koenzým Q10 sa podieľa na zvyšovaní energie v bunkách. Orgány, ktoré potrebujú najviac energie, ako srdce, pečeň, obličky svaly a pľúca, majú najvyššiu koncentráciu Koenzýmu Q10. Pomáha udržiavať zdravé srdce a normálny krvný tlak.

Obsah balenia:  60 tabliet/114g

Dávkovanie:  Odporúčaná denná dávka pre dospelých:  2 tablety po jedle, zapiť dostatočným množstvom vody.

Viac informácii nájdete  TUsmokevitamin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.