Väčšina karcinómov vznika z polypov – malých výrastkov na sliznici čreva

Celosvetovo patrí Slovensko medzi krajiny s najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva!

Paradoxom je, že pokiaľ sa objaví dostatočne skoro, dá sa veľmi úspešne liečiť.

Nanešťastie, väčšina ľudí ignoruje prvé príznaky a prichádzajú k lekárovi až keď je rakovina v pokročilom štádiu.

Medzi najčastejšie príznaky patria:

  • Dlhotrvajúce poruchy vylučovania (striedanie zápchy a hnačky), časté nutkanie na stolicu
  • Plynatosť, bolesti v brušnej oblasti
  • Ceruzkovitá stolica
  • Tmavé sfarbenie stolice
  • Krv alebo hlieny v stolici, svrbenie, opuch
  • Nechuť do jedla, strata hmotnosti
  • Únava, vyčerpanie
  • Horúčka, závrate
  • Anémia

Čo je polyp?

Polyp je stopkatý útvar formujúci sa zo sliznice hrubého čreva, v ktorom sa nadmerne rozmnožia pôvodné bunky sliznice (hyperplázia) ale­bo sa vyskytnú nové bunky, ktoré bývajú niekedy zhubné.polypy

Vo väčšine prípadov sa polypy nachá­dzajú v zostupnej časti čreva a sú nezhub­né. Ak má mladý človek veľa polypov a v rodine sa už ochorenie vyskytuje, ide o tzv. vrodenú polypózu.

Výskyt črevných polypov narastá s ve­kom – takmer 40 % sedemdesiatnikov má polypy. Môžu ich mať aj deti, ale sú len zriedkavo zhubné a často – na rozdiel od dospelých – sa samovoľne stratia.

Príčiny

Polypy, rovnako ako rakovina hrubého čreva, sú v súčasnosti stá­le častejším ochorením. Medzi najbež­nejšie príčiny patria:

  • Zvýšená konzumácia tukov, ktorá sa od začiatku 20. storočia v Európe zvy­šuje.
  • Zvýšené množstvo cukru v strave – je­ho konzumácia sa zvýšila o celých 400 %.
  • Znížený príjem nestráviteľnej vlák­niny.

Nedostatok vlákniny spôsobuje spoma­lený prechod jedla, čo znamená, že bunky črevnej sliznice sú dlhší čas vystavené pô­sobeniu karcinogénnych látok z potravy alebo vzniknutých pôsobením črevných baktérií. Takéto dráždenie sliznice vedie k tvor­be výrastkov, ktoré sú na začiatku ne­zhubné, no časom sa môžu zmeniť na zhubné. Táto hypotéza bola potvrdená mnohými pokusmi na zvieratách.

Príznaky

  • Kŕčovitá bolesť
  • Zmeny pri vyprázdňovaní stolice.
  • V 50% prípadov sa v stolici objavuje krv

OTESTUJTE SA na prítomnosť krvi v stolici. Test si môžete urobiť sami doma a stojí len 5 €. Zakúpite ho TU: Test na skryté krvácanie čreva

Diagnóza

Chorobu diagnostikujeme pomocou RTG, rektoskopického a kolonoskopického vyšet­renia celého hrubého čreva, pri ktorých je možné odobrať vzorku z polypov, a dokonca ich aj odstrániť. Veľkosť polypov býva od niekoľkých mi­limetrov až po veľkosť pomaranča, väčšina však nepresahuje 5 mm.

Chirurgický zákrok

Polypy menšie ako 10 mm sú málokedy zhubné, ale všetky ostatné treba odstrániť.

Vrodená polypóza

Vrodená polypóza sa bežne vyskytuje u oboch pohlaví a jej príznaky sa má­lokedy prejavia pred tridsiatym rokom života. Pri tomto vrodenom ochorení polypy dorastajú do veľkosti niekoľkých centi­metrov. Ľudia, trpiaci touto poruchou, by mali zvlášť dbať na správne stravovanie a pravidelne chodiť na kontroly hrubé­ho čreva.

Polypy ľahko odstránime pomocou kolonoskopu. Keďže nie je potrebné opero­vať cez brucho, je pooperačná rekonvales­cencia rýchla. Polyp po zákroku už väčši­nou nenarastie, ale pacient by mal byt po 6, 12 a 24 mesiacoch opäť vyšetrený, aby lekár skontroloval úspešnosť zákro­ku.

V prípadoch, pri ktorých sú polypy roz­šírené na veľkej časti hrubého čreva, le­kár rozhodne o vyoperovaní časti čreva.

Odhalením prítomnosti krvi v stolici môžete vážnym zdravotným ťažkostiam predísť a zabrániť. Otestujte seba a svojich blízkych  aspoň raz ročne. Žiadajte vykonanie testu u svojho obvodného lekára alebo si zakúpte TEST na krvácanie čreva a výsledok máte už o pár minút. Nájdete ho TU.EurolabLambda Test na skryté krvácanie čreva 1ks

 

zdroj: https://www.zdravieportal.sk/polypy-hrubom-creve/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *