Dieťa hyperaktívne a nepokojné

Porucha pozornosti alebo hyperaktivita (ADHD) je v podstate spôsob fungovania mozgu. Deti s touto poruchou nie sú schopné plniť požiadavky najbližšieho okolia, správajú sa „nevhodne“, nesprávne, odlišne. Je určitou výhodou, že veľká väčšina spomenutých ťažkostí sa s postupujúcim vekom dieťaťa stráca alebo sa ich intenzita znižuje.

Príznaky:   Hyperaktívne deti sú veľmi výbušné, impulzívne a roztržité a môžu mať poruchy učenia. Majú problémy s pokojným sedením a vykonávaním zadaných úloh. Dieťa s emocionálnym ochorením pobehuje dookola, keď je do činnosti zapojená celá skupina, je zmätené a má problémy s koncentráciou. Tieto deti majú taktiež problémy s interpretovaním odkazov. Neustále niečo rozprávajú a mimoriadne veľa, majú problémy s nadväzovaním a udržaním si vzťahov s inými deťmi.

Príčiny:    Mozog je z najrozličnejších príčin nastavený na nadmernú motorickú aktivitu, chýbajú alebo sú oslabené tlmivé procesy mozgu, ktoré brzdia zvýšenú motorickú činnosť. Systémy, ktoré sú zapojené do komplexu funkcií súvisiacich s pozornosťou, sú buď oslabené alebo ešte nezrelé.

Prevencia a podpora liečby

Existujú látky, tzv. fosfolipidy, ktoré sú základnou súčasťou bunkových membrán.  Príkladom je lecitín alebo fosfatidylserín. Zohrávajú kľúčovú úlohu pri tvorbe a uvoľňovaní neurotransmiterov. Tým podporujú tok informácií v nervovej sústave. Akoby zvyšovali komunikačnú schopnosť medzi jednotlivými mozgovými bunkami. Výskumy zdôrazňujú dôležitosť tejto látky pre pamäť a kvalitu učenia. Bolo potvrdené, že s vekom spojený pokles mentálnych funkcií, ako je pamäť, schopnosť učiť sa a čulosť, sa zhoduje s poklesom fosfatidylserínu v mozgu. Fosfolipidy zabezpečujú optimálnu priepustnosť membrán, sú dôležité z hľadiska výživy mozgových buniek a priaznivo ovplyvňuje mozgové funkcie, zlepšuje pamäť a schopnosť učenia. Z týchto dôvodov je vhodné ich podávanie takmer u všetkých neurologických diagnóz.

Fosfatidylserín je vlastne po chemickej stránke fosfolipid. V ľudskom tele sa nachádza vo vysokých koncentráciách hlavne v bunkových membránach vyznačujúcich sa veľkou metabolickou aktivitou (bunky v mozgu, srdci, pečeni aj kostrových svaloch). Jeho nedostatok spomaľuje činnosť týchto dôležitých telových buniek.  Fosfatidylserín je látka, ktorá má v tele viacero funkcií. Je kľúčová pre udržiavanie správnych funkcií buniek, predovšetkým však tých mozgových.

Aké sú varovné signály nedostatku Fosfatidylserínu?

  • neschopnosť učiť sa, porucha pamäti
  • poruchy úsudku, spoznávania, koncentrácie, pozornosti
  • starnutie spôsobuje jeho pokles v bunkách, následkom je zníženie kognitívnych funkcií (kognitívne funkcie nám umožňujú myslieť a rozpoznávať okolitý svet, môžeme sa vďaka nim učiť, pamätať si, posudzovať, odôvodňovať, koncentrovať sa a rozprávať).

Kde ho nájdeme?

Fosfatidylserín má zásadný význam pre normálne fungovanie mozgových neurónov, podporu delenia a opravy nervových buniek. Hoci naše telo je schopné produkovať určité množstvo fo, nestačí to na optimálnu funkciu mozgu a preto musíme PS dopĺňať. Ktoré potraviny sú bohaté na Fosfatidylserín?

Ryby (makrela, tuniak), strukoviny (fazuľa), hovädzie mäso, sója alebo zemiaky. Ak však nepoznáme kvalitu rýb alebo mäsa môžme siahnúť po doplnku výživy s obsahom fosfatidylserínu.

Až 100 mg fosfatidylserínu v 1 kapusli nájdete v produkte PHOSPO 2, je vyrobený extrakciou z  prírodných sójových bôbov.

 

Doc.Ing.Pavel Blažíček, Csc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *