5 najčastejších príznakov celiakie, ktoré by ste nemali ignorovať

Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje tenké črevo. Dôvodom ochorenia je neznášanlivosť na glutén, inak nazývaný aj lepok. Lepok je zmesou dvoch bielkovín, ktoré sú obsiahnuté hlavne v obilninách. Obsahujú ho potraviny vyrobené z jačmeňa, pšenice, žita a ovsa.  Ovos sám osebe lepok neobsahuje, no môže byť kontaminovaný, ak je pestovaný v blízkosti obilnín obsahujúcich lepok. Celiakia sa môže prejavovať veľmi rôzne. Aké sú hlavné prejavy tohto ochorenia?

1.Hnačka

Máte často kŕče v bruchu? Vyskytuje sa u vás pravidelne riedka stolica alebo pociťujete nadúvanie a tlaky v bruchu? Tieto príznaky sú pri celiakii veľmi časté.

2.Depresívne stavy

Cítite sa často mrzutý, unavený a bez nálady? Ak pociťujete neustály nepokoj a výkyvy nálad a zároveň sa sebe pozorujete aj niektoré iné vymenované príznaky, určite vám odporúčame otestovať sa na intoleranciu lepku.

3.Tŕpnutie končatín

U niektorých ľudí sa choroba prejaví len poruchami svalov a tŕpnutím končatín. Môže sa stať, že postihnutý môže pociťova%t neistotu pri chôdzi – tento jav sa nazýva gluténová ataxia.

4.Afty

Afty sú jedným z častých sprievodných znakov choroby. Pri celiakii sa horšie vstrebávajú vitamíny a minerály a to má za následok častý výskyt bolestivých aftov v ústach alebo nadmernú kazivosť zubov.

5.Kožné prejavy

Lepok spôsobuje zápal pod vrchnou vrstvou pokožky, čo vedie k vyrážkam, svrbeniu a pocitom pálenia. Ľudí alergických na lepok teda často sužujú rôzne kožné problémy ako sú ekzémy, akné, psoriáza alebo keratóza.

 

Spozorovali ste na sebe viacero z týchto prejavov? Ak áno, určite vám odporúčame otestovať sa. S domácim testom VEDA.LAB test Gluten Alarm sa môžete na celiakiu otestovať v pohodlí vášho domova. Môžete si ho objednať na našom eshope TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *