Kliešťová sezóna je najsilnejšia práve na jar. Kliešte sa nachádzajú po celom Slovensku a vyskytujú sa hlavne v tráve a v nízkych porastoch, vo vidieckych i mestských lokalitách. Číhajú teda všade.
Ako sa chrániť?
Kliešť sa na hostiteľa neprichytí bezprostredne potom, čo sa dostane na jeho telo. Jeho cieľom je vhodné miesto, ktorým je obvykle jemná a vlhká pokožka – podpazušie, slabiny, podkolenné jamky, za ušami alebo na bruchu. Veľmi nebezpečné ochorenia, ktoré môže spôsobiť, je kliešťová encefalitída alebo lymská borelióza. Najlepšie spôsoby ochrany pre kliešťom:- používajte kvalitný repelent
- noste dlhé nohavice a dlhé rukávy
- po príchode domov si dôkladne skontrolujte telo
- vyberte celé telo aj s hlavičkou, nikdy kliešťa nerozmliaždite
- kliešťa vyberte krútivým pohybom pomocou pinzety
- vydezinfikujte si pokožku dezinfekčným prostriedkom s obsahom alkoholu
- ak sa vám kliešťa nepodarí vybrať celého, vyhľadajte lekára
Čo je lymská borelióza?
Veľmi nebezpečné ochorenia, ktoré môže spôsobiť, je kliešťová encefalitída alebo lymská borelióza. Jedná sa o bakteriálne ochorenie, ktoré vyvolávajú baktérie Borrelia. Prvým príznakom býva červenkastá škvrnka s bielym stredom okolo miesta vpichu. Prenášajú ju kliešte, ale aj niektoré druhy bodavého hmyzu (komáre, blchy). Borélie totiž prežívajú v ich slinách, do ľudského tela sa dostanú, keď hmyz pred uštipnutím poleptá slinami pokožku a samotným vpichom ich vtlačí dnu. Ochorenie sa prejavuje veľmi pestrou škálou príznakov a postihuje rôzne orgány. Okrem červenej škvrny – erytemy migrans na koži, čo je typický príznak skorej formy, sa môže neskôr prejaviť ako ochorenie, ktoré pripomína chrípku, ako artritída, problém s očami, lymfatickými uzlinami, obličkami či ako suchý kašeľ, chronický únavový syndróm, obrna lícneho nervu. Niektoré ťažkosti zase pripomínajú sklerózu multiplex či Alzheimerovu chorobu. Takmer pre všetky formy je pritom charakteristická vyčerpanosť, silná únava, veľmi časté sú bolesti kĺbov, ktoré cestujú po tele od malých až po bedrové. Borelióza často prechádza do chronického štádia, lebo mnohí pacienti a lekári neprikladajú problémom dôležitosť. Mnohí lekári ju považujú za chorobu hypochondrov, takže jej pozornosť nevenujú vôbec.Ak ju odhalíte včas máte napol vyhraný boj
Boreliózu dokážu premôcť antibiotiká, ak sa včas diagnostikuje. V opačnom prípade dokáže urobiť v oslabenom organizme doslova spúšť, ktorej výsledkom sú dlhotrvajúce, niekedy aj doživotné ťažkosti. Ani diagnostika však nie je bez problémov. Podozrenie na boreliózu možno zistiť viacerými spôsobmi, najčastejšie krvnými vyšetreniami. Živé borélie množiace sa v koži sa dajú preukázať biopsiou, ale nepočítajte s tým, že by sa tým niekto chcel zaoberať. V prípade, že ste sa nakazili pred menej ako dvoma mesiacmi, nemajú význam ani krvné testy, ktoré merajú hladinu protilátok proti boréliam v krvi. Protilátky sa totiž tvoria s určitým oneskorením po nakazení. Máte podozrenie? Tu sú príznaky- Štádium choroby = príznaky po niekoľkých dňoch po nakazení
- Červená alebo mierne fialová škvrna s bielym stredom okolo miesta vpichu. Okraje sú mierne vyvýšené, škvrna nebolí ani nesvrbí. Postupne sa zväčšuje okolo miesta prisatia kliešťa. Ukáže sa od troch do 30 dní po uhryznutí kliešťom (nie však u každého). Červená škvrna sa môže premiestňovať, alebo zmizne, preto je dôležité dôkladne sa prezerať po každom pobyte v prírode, vonku a pod.
- Stav podobný bežnej viróze alebo chrípke (únava, bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov, bolesť v krku, tlak v zátylku, vracanie, zimomriavky, opuchnuté lymfatické uzliny). Teplota nebýva príliš vysoká. Od virózy nákazu odlíšite predovšetkým tak, že nedostanete nádchu ani kašeľ.
- Borélie sa šíria krvným obehom alebo lymfou, prípadne pozdĺž nervových vlákien ďalej do tela. K veľkej smole asi u polovice nakazených sa tieto varovné príznaky vôbec neobjavia a infekcia sa šíri od začiatku skryto.
- Štádium choroby = príznaky po niekoľkých týždňoch po nakazení
- Borélie napádajú Váš imunitný systém.
- Typickými prejavmi boreliovej infekcie v koži sú migrujúci erytém a boreliový lymfocytom.
- Zápal, bolesti a opúchanie kĺbov. (Nie vždy však napádajú borélie kĺby, dokážu sa šíriť v tele do tých najskrytejších miest vďaka svojmu vývrtkovému tvaru a schopnosti vlastného pohybu. Páči sa im najmä v kĺbovej výstelke, v stenách ciev či v obaloch nervov).
- Poruchy kardiovaskulárneho a nervového systému. Príznaky napadnutia periférnych nervov sú najmä pálenie kože, pichanie, mravčenie, tŕpnutie, znecitlivenie alebo naopak rôzne sťahovavé bolesti po tele. Veľmi typická je obrna lícneho nervu. Napadnutie autonómneho nervového systému sa prejaví búšením srdca, nepravidelným srdcovým rytmom, potením v hornej časti tela, problémy s črevami a močovým mechúrom, ktoré bývajú zamenené s ochorením čriev alebo zápalom močového mechúra. Jedná sa však o postihnutie nervov v tejto oblasti, nie o zápal slizníc. Ak sa dostanú borélie do CNS, môžu vyvolať zápal mozgu alebo mozgových blán. Tento zápal môže byť akútny s vysokou horúčkou, silnou bolesťou hlavy, plachosťou šije a obrnami, ale ďaleko častejšie máva chronický priebeh so závratmi, bolesťami hlavy, pocity tuhnutia šije, tŕpnutím končatín a chrbtice. Zápal očného nervu môže navodiť podozrenie na sklerózu multiplex.
- Štádium choroby = po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch po nakazení
- Postihnutie nervového systému (necitlivosť, brnenie a vystreľujúca bolesť ), postihnutie kĺbov a degeneratívne zmeny kože sú už výraznejšie a trvalé.
- Telo sa nedokáže brániť bežným nákazám, aktivujú sa herpetické vírusy, nabaľujú sa ďalšie chronické ochorenia.
- Môžu sa rozbehnúť autoimunitné choroby, najmä u ľudí s dedičnými dispozíciami. Trvalým postihnutím nervov vznikajú bolestivé neuropatie, chronický zápal mozgu nakoniec vedie k nefunkčné krátkodobej pamäti, poruchám sústredenia, a orientácie v priestore, zmätenosť, zahmlená myseľ. Príznaky môžu byť podobné (zameniteľné) s roztrúsenou sklerózou. Borelióza sa tiež pokladá za jedného z možných vyvolávajúcich činiteľov tejto autoimunitnej choroby.
- Krk môže byť bolestivo stuhnutý, so zväčšenými uzlinami, pri pohybe praská v tyle. V ušiach píska, hlava sa točí a v zornom poli vidíte “mušky”.
- Chrbtica a kĺby bolia, takže môžete mať tiež diagnózu reumatoidnej artritídy, s rannou stuhnutosťou, bolestivými opuchmi, výrastky na kĺboch a kĺby naplnené vodou.
- Borelióza je tiež jedna z infekcií podozrivých z vyvolania chronického únavového syndrómu.
- Nepravidelný srdcový rytmus a zlyhávanie srdca.
Otestujte sa čím skôr!
Ponúkame vám samodiagnostický test na včasnú detekciu boreliózy, ktorý si môžete urobiť v pohodlí vášho domova. Výhody Testu na Lymskú boreliózu- okamžité výsledky z plnej krvi
- jednoduché a rýchle použitie pri dodržaní návodu na použitie
- získajte spoľahlivý výsledok už za 15 minút
- spoľahlivá presnosť až 91%
- test môžete vykonať jednoducho u seba doma, bez toho aby ste museli žiadať o recept, cestovať alebo niekoľko týždňov čakať na výsledky
- tým, ktorí si našli kliešťa,
- tým, u ktorých sa po uštipnutí na mieste vpichu objavilo infekčný erytém (začervenaný opuch kože)
- tým, u ktorých sa objavili ťažkosti odkazujúce na Lymskú chorobu