Celosvetovo patrí Slovensko medzi krajiny s najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva!
Paradoxom je, že pokiaľ sa objaví dostatočne skoro, dá sa veľmi úspešne liečiť.
Nanešťastie, väčšina ľudí ignoruje prvé príznaky a prichádzajú k lekárovi až keď je rakovina v pokročilom štádiu.
Medzi najčastejšie príznaky patria:
- Dlhotrvajúce poruchy vylučovania (striedanie zápchy a hnačky), časté nutkanie na stolicu
- Plynatosť, bolesti v brušnej oblasti
- Ceruzkovitá stolica
- Tmavé sfarbenie stolice
- Krv alebo hlieny v stolici, svrbenie, opuch
- Nechuť do jedla, strata hmotnosti
- Únava, vyčerpanie
- Horúčka, závrate
- Anémia
Čo je polyp?
Polyp je stopkatý útvar formujúci sa zo sliznice hrubého čreva, v ktorom sa nadmerne rozmnožia pôvodné bunky sliznice (hyperplázia) alebo sa vyskytnú nové bunky, ktoré bývajú niekedy zhubné.
Vo väčšine prípadov sa polypy nachádzajú v zostupnej časti čreva a sú nezhubné. Ak má mladý človek veľa polypov a v rodine sa už ochorenie vyskytuje, ide o tzv. vrodenú polypózu.
Výskyt črevných polypov narastá s vekom – takmer 40 % sedemdesiatnikov má polypy. Môžu ich mať aj deti, ale sú len zriedkavo zhubné a často – na rozdiel od dospelých – sa samovoľne stratia.
Príčiny
Polypy, rovnako ako rakovina hrubého čreva, sú v súčasnosti stále častejším ochorením. Medzi najbežnejšie príčiny patria:
- Zvýšená konzumácia tukov, ktorá sa od začiatku 20. storočia v Európe zvyšuje.
- Zvýšené množstvo cukru v strave – jeho konzumácia sa zvýšila o celých 400 %.
- Znížený príjem nestráviteľnej vlákniny.
Nedostatok vlákniny spôsobuje spomalený prechod jedla, čo znamená, že bunky črevnej sliznice sú dlhší čas vystavené pôsobeniu karcinogénnych látok z potravy alebo vzniknutých pôsobením črevných baktérií. Takéto dráždenie sliznice vedie k tvorbe výrastkov, ktoré sú na začiatku nezhubné, no časom sa môžu zmeniť na zhubné. Táto hypotéza bola potvrdená mnohými pokusmi na zvieratách.
Príznaky
- Kŕčovitá bolesť
- Zmeny pri vyprázdňovaní stolice.
- V 50% prípadov sa v stolici objavuje krv
OTESTUJTE SA na prítomnosť krvi v stolici. Test si môžete urobiť sami doma a stojí len 5 €. Zakúpite ho TU: Test na skryté krvácanie čreva
Diagnóza
Chorobu diagnostikujeme pomocou RTG, rektoskopického a kolonoskopického vyšetrenia celého hrubého čreva, pri ktorých je možné odobrať vzorku z polypov, a dokonca ich aj odstrániť. Veľkosť polypov býva od niekoľkých milimetrov až po veľkosť pomaranča, väčšina však nepresahuje 5 mm.
Chirurgický zákrok
Polypy menšie ako 10 mm sú málokedy zhubné, ale všetky ostatné treba odstrániť.
Vrodená polypóza
Vrodená polypóza sa bežne vyskytuje u oboch pohlaví a jej príznaky sa málokedy prejavia pred tridsiatym rokom života. Pri tomto vrodenom ochorení polypy dorastajú do veľkosti niekoľkých centimetrov. Ľudia, trpiaci touto poruchou, by mali zvlášť dbať na správne stravovanie a pravidelne chodiť na kontroly hrubého čreva.
Polypy ľahko odstránime pomocou kolonoskopu. Keďže nie je potrebné operovať cez brucho, je pooperačná rekonvalescencia rýchla. Polyp po zákroku už väčšinou nenarastie, ale pacient by mal byt po 6, 12 a 24 mesiacoch opäť vyšetrený, aby lekár skontroloval úspešnosť zákroku.
V prípadoch, pri ktorých sú polypy rozšírené na veľkej časti hrubého čreva, lekár rozhodne o vyoperovaní časti čreva.
Odhalením prítomnosti krvi v stolici môžete vážnym zdravotným ťažkostiam predísť a zabrániť. Otestujte seba a svojich blízkych aspoň raz ročne. Žiadajte vykonanie testu u svojho obvodného lekára alebo si zakúpte TEST na krvácanie čreva a výsledok máte už o pár minút. Nájdete ho TU.
zdroj: https://www.zdravieportal.sk/polypy-hrubom-creve/