Otrava plastom?

Plast, ktorý nás obklopuje, predstavuje nielen hrozbu pre prírodné prostredie, ale aj pre naše zdravie! Ako sa ukazuje, bezprostredné nebezpečenstvo vyplýva zo situácie, keď horúci plast prichádza do styku s jedlom pod vplyvom vysokej teploty. Potom sa do jedla uvoľňujú veľmi toxické látky, čo môže spôsobiť zmätok v našom tele.

V masovokomunikačných prostriedkoch, ako aj na školách sa už dlhší čas nahlas hovorí o škodlivých účinkoch cigariet, liekov a alkoholu. Myslíte si, že vediete zdravý životný štýl, pretože tieto látky nepoužívate? Myslíte si, že riziko civilizačných ochorení je pre vás malé? Bohužiaľ, najhorší nepriatelia nášho zdravia sú skrytí okolo nás, najmä v našich domácnostiach! Ide o vecičky, ktoré väčšina z nás používa každý deň. Nikto to nehovorí nahlas, ale najnovšie vedecké výskumy jasne ukazujú, že práve z toho dôvodu nám môže byť vážne zle.

Elektrické varné kanvice

Kanvice, ktoré naši rodičia a starí rodičia používali už dávno, sú preč. Elektrické varné kanvice sú dnes všadeprítomné a rýchlo plnia svoju úlohu. Veríme, že sú oveľa bezpečnejšie ako ich predchodcovia, najmä rýchle a pohodlné. Ale je to naozaj pravda?

Väčšina z nás používa elektrickú kanvicu každý deň. Niektorí to robia mnohokrát denne. Varenie vody na kávu alebo čaj je najbežnejšou okolnosťou, v ktorej používame rýchlovarnú kanvicu. Používame ju aj na prípravu mnohých druhov jedál.
Zdá sa, že tento kuchynský spotrebič uľahčuje život. Bohužiaľ, je to veľmi vážny problém: väčšina z nich je z veľkej časti vyrobená z lacného plastu alebo malých dielov z plastu, ktoré sú v kontakte s vriacou vodou. Na prvý pohľad to neznamená nič pre našu bezpečnosť, ale keď sa pozrieme na množstvo vedeckých dôkazov o tom, čo sa stane, keď je plast vystavený vysokým teplotám, rýchlo zistíte, že zdravotné riziká sú veľké!

Plastový svet

Štatistické údaje ukazujú, že to je dôvod, prečo sa v posledných rokoch stále viac ľudí vyhýbalo plastovým predmetom pre domácnosť, ktoré sú určené na styk s potravinami. V Kanade aj v Japonsku bola už dávno zakázaná výroba a používanie detských fliaš a plechoviek s použitím vložiek toxických pre bisfenol A (BPA). Z dôvodu možných zdravotných problémov vyplývajúcich z kontaktu bisfenolu s potravinami sa dnes v Spojených štátoch zastavuje jeho používanie pri výrobe potravinových obalov, až kým sa neobjasnia podozrenia, ktoré sa okolo neho objavujú. V krajinách EÚ, vrátane Slovenska, hoci na regáloch vidíme čoraz viac výrobkov bez BPA, radikálne zmeny v tomto smere sú bohužiaľ oveľa pomalšie.

Bisfenol a ftaláty vo vode z kanvice

Ako bisfenol A, tak aj ftaláty sú chemické zlúčeniny so štruktúrou veľmi podobnou ako prírodné hormóny. Sú zaradené do skupiny takzvaných endokrinných zlúčenín, pretože ich prítomnosť v živom organizme vážne narúša činnosť endokrinného systému, ktorého normálna činnosť je nevyhnutná pre zdravie. Takéto narušenie fungovania prirodzených hormónov môže výrazne zvýšiť riziko mnohých závažných ochorení. Bisfenol A je chemická zlúčenina, ktorá sa bežne vyskytuje vo výrobkoch, ako sú jednorazové nádoby, kuchynské náradie, fľaše na vodu, výrobky pre deti a dojčatá.Výskumníci si dobre uvedomujú skutočnosť, že toxické chemikálie obsiahnuté vo väčšine plastových predmetov môžu byť uvoľnené do životného prostredia alebo priamo do potravín v dôsledku vriacej vody alebo iného zdroja tepla. Asi nikto z vás by nechcel mať túto chemickú látku v šálke čaju alebo v miske na polievku. Však väčšina z nás to tak má každý deň! Bohužiaľ, pravdou je, že v dôsledku vriacej vody v plastovej kanvici môžu byť v čaji aj káve prítomné nebezpečné koncentrácie nielen samotného bisfenolu, ale aj iných škodlivých látok uvoľnených z plastu!

Najmä pod vplyvom vysokých teplôt (ale bohužiaľ nielen potom) sú veľmi toxické chemické zlúčeniny uvoľňované z plastu, vrátane veľmi často karcinogénneho bisfenolu A! Dokonca aj v prípade, že plasty nie sú  označené ako BPA neznamená, že vo svojom zložení nemjú bisfenol, pretože – na rozdiel od bisfenolu A (čo je pravdepodobne najtoxickejšia látka zo všetkých bisfenolov) – výroba plastov taktiež používa iné variácie týchto fenolov.

Chronické vystavenie bisfenolu A môže spôsobiť zdravotné problémy, ako je neplodnosť, poruchy učenia, poruchy vývoja mozgu u detí, rakovina prsníka, cukrovka, rakovina prostaty, astma, kardiovaskulárne ochorenia a mnoho ďalších veľmi vážnych zdravotných problémov!

Z dokumentu autorov: Aleksandra Konieczna, Aleksandra Rutkowska, Dominik Rachoń – University of Gdańsk (2015), sa môžete dozvedieť, že bisfenol A (BPA), môže  interagovať s receptormi estrogénov, dôsledku čoho  táto látka hrá významnú úlohu v patogenéze hormonálnych porúch, vrátane porúch plodnosti samcov aj samíc, porúch zrenia, a tiež v prípade rakovín závislých od hormónov, ako je rakovina prsníka a rakovina prostaty. Jeho úloha je jasná aj v prípade metabolických porúch vrátane syndrómu polycystických ovárií (PCOS).

Záver

Aby sa zabránilo uvoľňovaniu toxických  látok bisfenolu do vriacej vody v kanvici, najbezpečnejšou možnosťou je použiť varnú kanvicu, v ktorom nie sú žiadne plastové diely použité v kontakte s vriacou vodou. Môžete nahradiť svoju plastovú kanvicu keramickou,  sklenenou či nerezovou.


Zdroj: https://zdrowepasje.pl/content/masowo-nas-truj%C4%85-czajnikami-elektrycznymi?fbclid=IwAR0KxaaggzwdYKjnd5iaDhhoYkx101Fanc0gYGueJiTuVwEyVT9p2X28SEc
bibliografia:
HEALTH riziko vystavenia bisfenolu A (BPA) – Aleksandra nutné, Aleksandra Rutkowska, Dominik Rachoni – Ústav klinickej a experimentálnej endokrinológie, Medical University of Gdansku, Gdyni, Poľsko
Wikipedia – Bisfenol A – https://pl.wikipedia.org/wiki/Bisfenol_A
US National Library of Medicine – Zdravotné riziko expozície je bisfenol A (BPA) – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25813067
US Food and Drug Administration – Bisfenol – https://www.fda.gov/Food/IngredientsPackagingLabeling/FoodAdditivesIngredients/ucm355155.htm

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *