Plast, ktorý nás obklopuje, predstavuje nielen hrozbu pre prírodné prostredie, ale aj pre naše zdravie! Ako sa ukazuje, bezprostredné nebezpečenstvo vyplýva zo situácie, keď horúci plast prichádza do styku s jedlom pod vplyvom vysokej teploty. Potom sa do jedla uvoľňujú veľmi toxické látky, čo môže spôsobiť zmätok v našom tele.
V masovokomunikačných prostriedkoch, ako aj na školách sa už dlhší čas nahlas hovorí o škodlivých účinkoch cigariet, liekov a alkoholu. Myslíte si, že vediete zdravý životný štýl, pretože tieto látky nepoužívate? Myslíte si, že riziko civilizačných ochorení je pre vás malé? Bohužiaľ, najhorší nepriatelia nášho zdravia sú skrytí okolo nás, najmä v našich domácnostiach! Ide o vecičky, ktoré väčšina z nás používa každý deň. Nikto to nehovorí nahlas, ale najnovšie vedecké výskumy jasne ukazujú, že práve z toho dôvodu nám môže byť vážne zle.
Najmä pod vplyvom vysokých teplôt (ale bohužiaľ nielen potom) sú veľmi toxické chemické zlúčeniny uvoľňované z plastu, vrátane veľmi často karcinogénneho bisfenolu A! Dokonca aj v prípade, že plasty nie sú označené ako BPA neznamená, že vo svojom zložení nemjú bisfenol, pretože – na rozdiel od bisfenolu A (čo je pravdepodobne najtoxickejšia látka zo všetkých bisfenolov) – výroba plastov taktiež používa iné variácie týchto fenolov.
Chronické vystavenie bisfenolu A môže spôsobiť zdravotné problémy, ako je neplodnosť, poruchy učenia, poruchy vývoja mozgu u detí, rakovina prsníka, cukrovka, rakovina prostaty, astma, kardiovaskulárne ochorenia a mnoho ďalších veľmi vážnych zdravotných problémov!
Z dokumentu autorov: Aleksandra Konieczna, Aleksandra Rutkowska, Dominik Rachoń – University of Gdańsk (2015), sa môžete dozvedieť, že bisfenol A (BPA), môže interagovať s receptormi estrogénov, dôsledku čoho táto látka hrá významnú úlohu v patogenéze hormonálnych porúch, vrátane porúch plodnosti samcov aj samíc, porúch zrenia, a tiež v prípade rakovín závislých od hormónov, ako je rakovina prsníka a rakovina prostaty. Jeho úloha je jasná aj v prípade metabolických porúch vrátane syndrómu polycystických ovárií (PCOS).
Záver
Aby sa zabránilo uvoľňovaniu toxických látok bisfenolu do vriacej vody v kanvici, najbezpečnejšou možnosťou je použiť varnú kanvicu, v ktorom nie sú žiadne plastové diely použité v kontakte s vriacou vodou. Môžete nahradiť svoju plastovú kanvicu keramickou, sklenenou či nerezovou.
Zdroj: https://zdrowepasje.pl/content/masowo-nas-truj%C4%85-czajnikami-elektrycznymi?fbclid=IwAR0KxaaggzwdYKjnd5iaDhhoYkx101Fanc0gYGueJiTuVwEyVT9p2X28SEcbibliografia:
HEALTH riziko vystavenia bisfenolu A (BPA) – Aleksandra nutné, Aleksandra Rutkowska, Dominik Rachoni – Ústav klinickej a experimentálnej endokrinológie, Medical University of Gdansku, Gdyni, Poľsko
Wikipedia – Bisfenol A – https://pl.wikipedia.org/wiki/Bisfenol_A
US National Library of Medicine – Zdravotné riziko expozície je bisfenol A (BPA) – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25813067
US Food and Drug Administration – Bisfenol – https://www.fda.gov/Food/IngredientsPackagingLabeling/FoodAdditivesIngredients/ucm355155.htm