Fajčenie nie je zlozvyk, je to ťažká závislosť.

Viete že:

-závislosť od nikotínu je rovnako silná, ako od tvrdých drog?

-ak vyfajčíte za deň vyfajčí 1 krabičku cigariet, zmizne Vám z peňaženky viac ako tisíc eur?

-fajčenie má na svedomí v priemere jedno z piatich ľudských úmrtí?

-priemerný fajčiar stratí až 8 rokov svojho života v porovnaní s nefajčiarom?

-počet fajčiarov na zemi sa odhaduje na 1,6 miliardy – 1/3 populácie nad 15 rokov?

-na Linku pomoci na odvykanie od fajčenia volajú už 12-roční?

-približne 85 % fajčiarov si vybuduje silnú závislosť od nikotínu, ktorá sa vyrovná závislosti od heroínu alebo kokaínu?!

Môže trvať aj niekoľko mesiacov či rokov, kým sa jej fajčiar úplne zbaví. Ako na to? Možno vám pomôžu tieto rady:

Nájdite si svoj osobný, závažný dôvod – každý vie, že fajčenie škodí zdraviu, no pre väčšinu to nie je dostatočná motivácia. Základom je preto nájsť si svoj skutočný osobný dôvod, niečo, čo človeku samému prekáža a chce to zmeniť pre svoj vlastný dobrý pocit a kvalitnejší život. Niekto si uvedomí, že fajčením ohrozuje svoju rodinu, iný chce byť lepším vzorom pre svoje dieťa, ďalší zistí, že fajčenie mu zhoršuje partnerský a sexuálny život, niekto chce vyzerať lepšie a mladšie, iný sa kvôli fajčeniu stretáva s odsúdením okolia… Dôvodom môže byť čokoľvek, čo človeku pomôže uvedomiť si, čo fajčením stráca a čo by naopak mohol získať, keď prestane.

Zistite si možnosti – telo sa bráni, keď mu zrazu nikotín prestanete dodávať. Je dobré s tým počítať a byť pripravený zabojovať. Okrem rôznych nikotínových náplastí či žuvačiek môže pomôcť psychoterapia, meditácia, behaviorálna terapia, hypnóza, ale aj rôzne podporné skupiny. Zistite si, aké sú možnosti vo vašom okolí a keď vám bude ťažko, budete vedieť, kde a akú pomoc hľadať.

Hovorte o sebe blízkym – rodina a priatelia môžu človeka podporiť v rozhodnutí skoncovať s fajčením a byť významnou oporou, keď sa objaví chuť na cigaretu.

Naučte sa relaxovať – mnohí fajčiari tvrdia, že im cigareta pomáha sa uvoľniť a  relaxovať. Preto je dôležité nájsť si nové spôsoby, ako vypnúť (obľúbená hudba, dýchacie cvičenia, stretnutia s priateľmi, masáž, či rôzne koníčky). V prvých týždňoch nefajčenia by sa mal človek snažiť vyhýbať stresovým situáciám, ktoré môžu spustiť neodolateľnú chuť na cigaretu.

Vyhýbajte sa „spúšťačom“ – pitie kávy a alkoholu sa väčšine fajčiarov spája s fajčením. Preto by ste sa im mali v prvých týždňoch nefajčenia úplne vyhýbať. Namiesto kávy si doprajte čaj. Pokiaľ ste boli zvyknutý zapáliť si vždy po jedle, nájdite si namiesto toho inú činnosť, napríklad si vždy po jedle dôkladne umyte zuby, zavolajte priateľovi, urobte si malú prechádzku okolo domu, vylúskajte pár orieškov, alebo si pomôžte napríklad žuvačkou.

Upracte domácnosť – vyhoďte všetky popolníky a zapaľovače. Operte všetky veci, ktoré smrdia od cigariet, vyčistite koberec, čalúnenie, aj záclony. Môžete použiť tiež jemný osviežovač vzduchu. Ak ste zvykli fajčiť v aute, vyčistite ho tiež.

Nenechajte sa odradiť neúspechom – ak si napriek odhodlaniu predsa len zapálite, nepodliehajte beznádeji a radšej sa zamyslite, čo vás k cigarete viedlo, aké ste mali emócie, v akej ste boli situácii, čo vám malo fajčenie v tej chvíli dať… Poučte sa z tejto skúsenosti a využite ju, keď sa znovu odhodláte prestať. Ak sa vám to aj nepodarí hneď, nikdy to neprestávajte skúšať znovu a znovu.

Hýbte sa – fyzická aktivita je skvelým pomocníkom – zamestná vás, zmierni niektoré abstinenčné príznaky, zlepší náladu aj kondíciu a tiež spáli kalórie, pokiaľ bez cigariet trpíte neovládateľným hladom.

Elektronické cigarety problém neriešia

Hoci existujú rôzne druhy elektronických cigariet, pri fajčení ktorých človek nevdychuje dym, ale vodnú paru, fajčiar sa pomocou nich nezbaví svojej závislosti od nikotínu. Podľa pneumologičky MUDr. Marianny Šeligovej, PhD. nepredstavujú ani zdravšiu alternatívu fajčenia. „Počas fajčenia elektronickej cigarety je nikotín dodávaný do organizmu v oveľa čistejšej forme. Závislosť od neho teda vzniká oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Pôsobenie nikotínu v tejto ,čistejšej‘ podobe má za následok výraznejšie pôsobenie na kardiovaskulárny systém – t.j. vzostup tlaku, zúženie ciev. Pre lepšiu predstavu – fajčiar takýchto cigariet má vyššie riziko akútnych kardiovaskulárnych príhod – napr. srdcový infarkt, cievna mozgová príhoda, hypertenzná kríza a podobne,” varuje doktorka Šeligová.

Skoncovať s cigaretami má zmysel v akomkoľvek veku.

Riziko ochorení v dôsledku fajčenia sa zníži zhruba o tretinu už po roku nefajčenia, za päť rokov o polovicu a po 10 – 15 rokoch bez cigarety je takmer zrovnateľné s nefajčiarom. Závislosť od fajčenia a jej rôzne stupne je možné identifikovať prostredníctvom modifikovaného Fagerströmovho testu pre nikotínovú závislosť. „Pacientom odporúčame absolvovať vstupné špecializované pneumologické vyšetrenie najmä z toho dôvodu, aby sa zhodnotil celkový zdravotný stav pacienta a zachytili sa prípadné zmeny, resp. ochorenia pľúc vznikajúce v súvislosti s fajčením,“ dodáva odborníčka. Po porade s lekárom je následne možné siahnuť po liekoch na odvykanie od fajčenia.

Linka pomoci na odvykanie od fajčenia (tel. číslo 0908 222 722) i poradne na RÚVZ poskytujú fajčiarom aktívnu akútnu pomoc ľuďom vo fáze rozhodovania sa a v abstinenčnej kríze. Špecializované poradne pre odvykanie od fajčenia poskytli minulý rok poradenstvo takmer 1200 občanom. Ponúkajú individuálne aj skupinové poradenstvo ako prestať fajčiť pomocou metód a psychologických techník, uskutočňujú vyšetrenia smokerlyzerom či spirometriu.

Nikdy nie je neskoro prestať fajčiť

Určite poznáte častú výhovorku mnohých fajčiarov: „Moje pľúca sú už zničené, už sa mi neoplatí s tým teraz prestať“.  Nie je však pravda.  Čo sa stane, keď prestanete fajčiť?

  • Po 20 minútach klesne tlak krvi a pulz, zlepší sa cirkulácia,
  • po 1 až 9 mesiacoch sú pľúca čistejšie,
  • po 1 až 5 rokoch získa koža pôvodnú farbu,
  • po 15 rokoch sa riziko infarktu zníži na minimum.

Ak ste sa pokúsili prestať fajčiť a tejto závislosti sa nedokážete zbaviť, je dobré aspoň doplniť látky, ktoré kvôli fajčeniu vaše telo potrebuje. Ochrana tela fajčiara by mala spočívať v častejšom a väčšom príjme aspoň  základných vitamínov, stopových prvkov a rastlín, ktoré fungujú ako antioxidanty a čiastočne tak pomáhajú zmierniť škodlivé účinky tabakového dymu. Práve na tento účel bol vyvinutý SmokeVitamin. Tento multivitamín je určený predovšetkým pre aktívnych ale aj pasívnych fajčiarov. Obsahuje až 14 dôležitých látok vo forme vitamínov, minerálov a extraktov z rastlín pre podporu zdravia fajčiara. Ak sa teda vy alebo vaši blízki snažíte prestať fajčiť a záleží vám na vašom zdraví, dbajte na dostatočný príjem spomínaných látok do organizmu. Viac o SmokeVitamin sa dočítate tu.

 

Zdroj: https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2018_11/Fajcenie_nie_je_zlozvyk,_ale_zavislost.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *