Ako včasne diagnostikovať rakovinu hrubého čreva?

Dvanásť autobusov plných ľudí – to je množstvo pacientov v Európe, ktorí každý deň pribudnú  s novou diagnózou rakoviny hrubého čreva a konečníka. Napriek tomu, že sa jej dá predchádzať a je veľmi dobre liečiteľná!

Kolorektálny karcinóm je najčastejšie nádorové ochorenie tráviacej trubice. O niečo častejšie postihuje mužov ako ženy, čo platí najmä pre karcinóm konečníka. Nie je však už len problémom ľudí v dôchodkovom veku, ale čoraz častejšie postihuje aj mladších. Jeho výskyt je vysoký najmä vo vyspelých krajinách, preto ho môžeme zaradiť medzi civilizačné ochorenia. Patrí medzi tri najčastejšie typy zhubných nádorov vôbec.

Kolorektálny karcinóm označuje rakovinu hrubého čreva (kolón) a konečníka (rektum), čiže sa môže nachádzať v ktorejkoľvek časti hrubého čreva vrátane konečníka.

Často vzniká z nezhubných nádorov – adenómov či adenómových polypov. Niekedy ich bunky zmenia štruktúru, tvar a funkciu a proces vyústi až do rakoviny hrubého čreva, konečníka alebo hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm). Nádorové bunky sa môžu z nádoru uvoľniť a dostať sa do krvného obehu či lymfatického systému. Tak sa nádor rozšíri aj do vzdialených častí tela a vytvára druhotné nádorové ložiská – metastázy. Rakovina hrubého čreva a konečníka obyčajne metastázuje do pľúc, pečene, mozgu, obličiek a močového mechúra.

Prečo vzniká?

Presnú príčinu vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka sa zatiaľ nepodarilo odhaliť, no sú známe faktory, ktoré riziko ochorenia zvyšujú. V populácii so stredným alebo vysokým rizikom rakoviny kolorekta sa vo veku 50 rokov až u tretiny, a vo veku 70 rokov až u polovice objavujú adenómové polypy, ktoré môžu prerásť do rakoviny. Štúdia, ktoré prebiehala v USA, dokázala prítomnosť aspoň jedného adenómového polypu a/alebo karcinómu u 37 % osôb vo veku 50 – 75 rokov, ktorí nemali žiadne príznaky ochorenia.

Medzi rizikové faktory patria najmä:

  • Genetická predispozícia – často sa objavuje rodinný výskyt ochorenia, preto by príbuzní 1. stupňa (rodičia, deti, súrodenci) ľudí, ktorým zistili kolorektálny karcinóm, mali začať s pravidelným testovaním na okultné krvácanie od 40. roku života, vždy raz ročne. Postačujú kontroly u praktického lekára, pokiaľ sa však objavia akékoľvek príznaky ťažkostí s tráviacim traktom, mali by čo najskôr podstúpiť vyšetrenie u špecialistu – gastroenterológa.
  • Vyšší vek – riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka rastie najmä po päťdesiatke, i keď niekedy choroba napadne aj mladých ľudí. Vek sa považuje za nízkorizikový faktor, no určuje, kedy treba najneskôr začať s pravidelnými prehliadkami. Všetci bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú zdravotné problémy, by mali po 50. roku podstúpiť vždy raz za dva roky test na okultné krvácanie (ak nepatria do niektorej z vysokorizikových skupín – vtedy treba s testovaním začať skôr).
  • Iné (nezhubné) ochorenia hrubého čreva – adenómy, polypy, zápalové ochorenia ako napr. Crohnova choroba, chronická ulcerózna kolitída (Colitis ulcerosa) a pod. Vysoké riziko majú aj ľudia s ochorením adenómová polypóza v rodine. Crohnova choroba zvyšuje riziko ochorenia na rakovinu čreva 7-20 krát, pri ulceróznej kolitíde je toto riziko ešte vyššie. Po 25 rokoch dostane 40% pacientov trpiacich na Colitis ulcerosa rakovinu čreva. V 40 % takýchto prípadov sa potom vyskytne karcinóm súčasne na rôznych a viacerých častiach čreva.
  • Obezita – klinické štúdie potvrdili, že obezita má priamy vzťah k rakovine hrubého čreva a konečníka.
  • Cukrovka – pacienti s cukrovkou majú o 30 až 40 % vyššie riziko kolorektálneho karcinómu, ako zdraví ľudia.
  • Životospráva – riziko ochorenia zvyšuje strava bohatá na tuky a chudobná na vlákninu, pitie alkoholu, fajčenie, stres a sedavý spôsob života. Medzi najnezdravšie potraviny patrí červené mäso, najmä smažené, pečené a obzvlášť údené. Z alkoholu spôsobuje riziko prekvapivo najmä pivo, pokiaľ sa pije vo vyššom množstve.
  • Ženy, ktoré mali / majú rakovinu prsníka, vaječníka alebo maternice – preventívne vyšetrenia na okultné krvácanie by mali podstúpiť raz ročne bez ohľadu na vek (pokiaľ nemajú tráviace ťažkosti)

Súvisiace črevné ochorenia

Až 80 % prípadov kolorektálneho karcinómu vzniká z adenómu – nezhubného nádoru, ktorý sa v čreve objavuje ako žľazový polyp a vyzerá ako výčnelok na sliznici čreva. Príčinou je nadmerné delenie sliznicových buniek. Niekedy začne polyp rásť a jeho bunky zmenia štruktúru, tvar a funkciu. Adenóm je predrakovinovým stavom a zmeny, ktoré sa v ňom postupne odohrávajú, môžu skončiť až vznikom zhubného nádoru. Táto premena môže trvať aj niekoľko rokov. Nádorové bunky sa potom môžu rozširovať do okolitých tkanív, poškodzovať ich a môžu sa z nádoru uvoľniť a dostať sa do krvného obehu či lymfatického systému. Tak sa nádor rozšíri aj do vzdialených častí tela a vytvára druhotné nádorové ložiská – metastázy.

Polypy nemusia spočiatku spôsobovať žiadne problémy. Riziko však astronomicky stúpa, keď začnú krvácať. Pravdepodobnosť, že sa zvrhnú do zhubného ochorenia, sa dá posúdiť na základe veľkosti polypu, jeho histologickej štruktúry a stupňa dysplázie (nízka, stredná alebo ťažká). Pravdaže, nie každý adenómový polyp musí nutne prerásť do onkologického ochorenia. Endoskopická polypektómia ich však dokáže jednoducho odstrániť a tým znižuje výskyt rakoviny kolorekta u ľudí, ktorí nimi trpia.

Príznaky

Príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka často nebývajú výrazné ani trvalé, často sú prerušované, striedavé a zdanlivo bezvýznamné. Človek ich často úplne prehliadne alebo ich dáva do súvislosti s inými vplyvmi – zlou stravou, stresom, či hemoroidmi. Je nevyhnutné všímať si bežné fungovanie svojho tráviaceho systému, aby sme si čo najskôr všimli prípadné zmeny. Ak má byť liečba úspešná, je mimoriadne dôležité odhaliť ochorenie včas a čo najskôr navštíviť odborníka. Podľa odhadov dosahuje úspešnosť liečby pri včasnej diagnóze až 90%.

Príznaky závisia od veľkosti nádoru a jeho umiestnenia v hrubom čreve. Medzi najčastejšie patria:

  • zmena pravidelnosti stolice,
  • hnačka alebo zápcha,
  • veľmi tmavé zafarbenie stolice,
  • prítomnosť krvi v stolici,
  • nebolestivé krvácanie z konečníka, svrbenie, podráždenie a opuch,
  • pocit, že črevo sa úplne nevyprázdňuje,
  • stolica odchádza v úzkom prúžku,
  • tráviace problémy (nadúvanie, pocit plnosti, kŕče),
  • časté, bolestivé uvoľňovanie vetrov,
  • neúmyselná strata hmotnosti, nechuť do jedla,
  • zvýšená únava.

Ak sa objaví niektorý alebo viaceré z týchto príznakov, nezávisle od množstva či frekvencie, človeka by mal čo najskôr vyšetriť odborník, ktorý stanoví presnú diagnózu, alebo sa otestovať sám na prítomnosť krvi v stolici jednoduchým a rýchlym testom na domáce použitie.

Prevencia

Rakovina hrubého čreva a konečníka patrí medzi zhubné ochorenia, ktorým sa dá účinne predchádzať. Odborníci tvrdia, že zmenou životného štýlu a pravidelnými kontrolami by sa dalo zabrániť vzniku rakoviny až u polovice pacientov.

  • Uprednostňujte rastlinné tuky, zaraďte do jedálnička olivový olej.
  • Znížte spotrebu smaženého, grilovaného a pečeného červeného mäsa, jedzte najmä hydinu a ryby.
  • Vylúčte alebo obmedzte na minimum konzumáciu údenín a údeného červeného mäsa.
  • Všeobecne známym pravidlom je dostatočný príjem vlákniny – z ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov.
  • Pitie piva zvyšuje riziko (najmä rakoviny konečníka), preto by sa malo konzumovať s mierou.
  • Ochranný účinok dokázali vitamíny A, C a E, účinná v prevencii je aj kyselina listová, selén a vápnik.
  • Fyzická aktivita a udržiavanie telesnej hmotnosti – dostatok pohybu chráni pred vznikom rakoviny hrubého čreva a konečníka, kým obezita zvyšuje riziko u mužov na dvojnásobok a obézne ženy majú riziko vyššie o 40 %.
  • Ak sa u niekoho z rodiny objavila rakovina hrubého čreva a konečníka či adenómy v hrubom čreve, treba sa poradiť so svojím lekárom.
  • Rakovina hrubého čreva a konečníka väčšinou nebolí, a tak ju mnohí pacienti odhalia príliš neskoro. Treba pozorovať svoj tráviaci systém a jeho normálnu funkciu, aby sme si všimli prípadné zmeny.

Ako ju diagnostikovať?

Máte niektoré z uvedených príznakov? Vyskytuje sa u Vás v rodine niekto kto mal  alebo má onkologické ochorenie? Máte pochybnosti o Vašom zdraví? Otestujte sa doma. Je to tak jednoduché a pohodlné a rýchle. Môžete navštíviť svojho všeobecného lekára, ktorý Vám test dá a vyhodnotí alebo si Test za pár eúr zakúpiť u nás a doma vyhodnotiť sám. Vybrať si môžete z 3 druhov:

Test na skryté krvácanie zo stolice je jednoduchý a bezbolestný test, ktorý môže odhaliť rakovinu hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm),  a v pohodlí domova si ho už môže urobiť každý sám. Jeho vykonanie trvá asi päť minút a dokáže odhaliť už včasné štádiá rakoviny.

Pozitívny výsledok môže poukazovať aj na iné – nezhubné choroby, ktoré nie sú nebezpečné, no časom by sa mohli na zhubné ochorenie zvrhnúť. Ľudia starší ako 50 rokov by si ho mali urobiť aspoň raz za dva roky, a to aj pokiaľ nemajú žiadne iné problémy. Dôležité je, aby sa test nerobil počas menštruácie, alebo ak má človek hemoroidy, teda krvácajúcu zlatú žilu.

Kolorektálny karcinóm je na Slovensku najčastejším onkologickým ochorením a druhou najčastejšou príčinnou úmrtia na zhubné ochorenia. Je to pritom liečiteľný typ rakoviny, pokiaľ sa diagnostikuje včas. Jednoduchý a bezbolestný test na skryté krvácanie do stolice ho dokáže odhaliť v štádiu, kedy možno nádor vyoperovať, a tak úplne vyliečiť až 95 percent pacientov. Napriek tomu je na Slovensku ročne diagnostikovaných 3000 nových prípadov a 1700 pacientov na ochorenie umiera.

Každoročne sa v Európe diagnostikuje približne 470 000 ľudí s rakovinou hrubého čreva, z ktorých polovica neprežije. A zatiaľ čo ochorenie sa prevažne týka ľudí starších ako 50 rokov, teraz vidíme desivé zvýšenie počtu diagnóz u výrazne mladších pacientov.

Test na detekciu skrytého krvácania v stolici si môžete kúpiť TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *