POTRAVINOVÁ INTOLERANCIA je neznášanlivosť alebo precitlivenosť žalúdka vznikajúca pri príjme potravy. Táto neznášanlivosť vzniká v procese trávenia, kedy sa potraviny v tele rozkladajú na jednotlivé časti. Ak je však tráviaci trakt sústavne zaťažovaný nevhodnými potravinami, môže postupne viesť k syndrómu zvýšenej priepustnosti čreva. Tým sa do tela dostávajú látky, proti ktorým sa chce naša imunita brániť a vytvára protilátku typu IgE. Tieto telom produkované protilátky začnú vytvárať s antigénom zhluky – imunokomplexy, ktoré sa usádzajú po celom tele a môžu spôsobovať rozmanité zdravotné ťažkosti.
Potravinová intolerancia sa často zamieňa s pojmom ALERGIA. Pri alergii ide však o okamžitú a často veľmi silnú reakciu imunitného systému (opuch, hnačka, vracanie, vyrážky, anafylaktický šok). Alergiou trpia len asi 3 až 10% ľudí.
Zatiaľ čo intolerancia postihuje asi 45% obyvateľstva, človek jej príznaky nepocíti hneď, alebo ich vôbec nepripisuje jedlu. Škodí tak povediac nenápadne, reakcie na rozdiel od alergie sú oneskorené a symptómy sa môžu dostaviť až o niekoľko hodín alebo dní. Hoci potravinová intolerancia nie je priamo život ohrozujúca, jej vplyv by sa nemal nikdy podceňovať, pretože sa často stáva, že osoby trpiace touto chorobou majú sťaženú schopnosť viesť normálny zdravý život.
Ako sa potravinová intolerancia prejavuje a čo spôsobuje?
Potravinová intolerancia môže ovplyvniť takmer každý orgán v našom tele. Obvyklým prejavom sú tráviace ťažkosti, hnačka, zápcha, plynatosť, nafúknuté brucho, ale i opuchy tváre a končatín, keďže telo v takomto prípade zadržiava viac tekutín, následkom môže byť aj gastritída- zápal tela žalúdka.
Ďalšie typické a časté prejavy sú akné, ekzémy, svrbenie pokožky, chronická únava, migréna, problémy s hmotnosťou či už priberanie alebo nízka hmotnosť, bolesti kĺbov. Tiež bola dokázaná súvislosť medzi intoleranciou a poruchami pozornosti a hyperaktivitou, poruchami spánku, úzkosťou, depresiou a autizmom.
Táto diagnóza patrí do skupiny tzv. abnormálnych reakcií na potraviny. Rozlišujú sa intolerancie na podklade nedostatku enzýmov (napr. histamínová alebo laktózová intolerancia), alebo na podklade neprimeranej reakcie imunitného systému so zvýšenou tvorbou takzvaných IgG protilátok.
Ako je možné zistiť, že trpíte potravinovou intoleranciou?
Najlepší spôsob, ako zistiť či sú Vaše zdravotné ťažkosti spôsobené potravinovou intoleranciou, je nechať si urobiť profesionálne vyšetrenie. Ponúkame Vám profesionálny test Food Detective Professional, ktorý si môžete urobiť sami, alebo u výživového poradcu alebo 5 druhov Testov potravinovej intolerancie – od 22 najčastejších potravín až po kompletný test zahŕňajúci až 229 rôznych potravín. Testy sú založené na špičkovej diagnostickej metodike ELISA, ktorá sa na rozdiel od samodiagnostických testov (na domáce použitie) vyznačuje podstatne vyššou mierou presnosti a dôveryhodnosti výsledkov až 98%. Testy Potravinovej Intolerancie Vám pomôžu odhaliť nielen to, či trpíte potravinovou intoleranciou, ale najmä na ktoré konkrétne potraviny (ktoré denne konzumujete) Váš imunitný systém reaguje negatívne.
Všetko čo potrebujete k vykonaniu testu je odobratie pár kvapiek z prsta a zaslanie materiálu do laboratória. Po 10 dňoch odbržíte výsledky testu.
Spolu s výsledkami Vášho testu obdržíte aj Sprievodcu Výsledkami testovania kde nájdete aj všetky dôležité informácie ohľadom intolerancie, rady ako postupovať pri úprave Vášho jedálníčka – ktorým potravinám sa vyhnúť, ktoré obmedziť, ktorými alternatívami ich nahradiť. Medzi najčastejšie potraviny, spôsobujúce intoleranciu patria: mliečne výrobky, vajíčka, pšenica, lepok, kvasnice a orechy. Každý report (výsledky testovania) obsahuje dva odlišné typy reportov:
- Skupiny potravín – zoradené abecedne podľa príslušných potravinových skupín, rozdelenie je veľmi praktické pre nastavenie jedálneho lístka a rotáciu potravín.
- Poradie reaktivity – rozdelenie podľa intenzity reakcie na jednotlivé potraviny / 0- 160 u/ml /. Potraviny sú kategorizované v závislosti od zistenej úrovne hladiny protilátok na:
NORMÁLNE ( menej ako 23 U/ml ) = nebola zistená žiadna zvýšená reakcia organizmu a tieto potraviny môžete konzumovať bez obmedzenia.
HRANIČNÉ ( 24-29 U/ml) = bola zistená mierna protilátková reakcia a toto sú mierne „problémové“ potraviny, ktoré by ste mali obmedziť.
ZVÝŠENÉ ( viac ako 30 U/ml ) = bola zistená vysoká protilátková reakcia a toto sú „problémové“ potraviny, ktoré by ste mali zo stravy vylúčiť minimálne na 3 mesiace.
Ako vyzerá Report-Výsledky testovania si môžete pozrieť TU: Výsledky testu Potravinovej Intolerancie na 200+potravín
Mám výsledky a čo teraz?
Na základe výsledkov a informácií v Sprievodcovi výsledkami testovania, ktorý si môžete pozrieť TU: Sprievodca výsledkami testovania je dôležité nastoliť takzvanú eliminačnú diétu, pri ktorej sú problematické potraviny nahradené inými, a vďaka ktorej sa budete môcť stravovať zdravo a pestro aj napriek potravinovej intolerancii. Po vylúčení konkrétnych potravín u väčšiny dochádza k rýchlemu vymiznutiu rôznych nepríjemných a často dlhodobých symptómov a zlepšeniu celkového zdravotného stavu.
Ak potrebuje viac informácií, poskytne Vám ich informáciami, radami a receptami nabitá 140 stranová Príručka nevyhnutná pri potravinovej intolerancii: SPRIEVODCA POTRAVINOVÝMI INTOLERANCIAMI, zakúpite TU.
Nádherne spracovaná Kniha je unikátnym manuálom pre všetkých, ktorí trpia potravinovou intoleranciou alebo sa zaoberajú zmenou životného štýlu či nastavovaním stravy. Čitatelia v nej nájdu aj konkrétne recepty s odporučením vhodných výrobkov a ingrediencií, ktoré sú dostupné aj na slovenskom a českom trhu.
Výsledky testu aj prípadné otázky ohľadom stravovania môžete konzultovať s výživovou poradkyňou Ing. Trebulovou Online TU: Online-poradca
Aký Test si presne vybrať?
Najčastejšími potravinami, ktoré spôsobujú intoleranciu môžu byť: pšenica, kvasnice, lepok, mlieko, vajcia, sója, raž alebo orechy. Avšak aj mnoho iných potravín, ktoré denne alebo občas konzumujete Vám môžu spôsobovať ťažkosti. Vybrať si môžete z 5 testov, od najlacnejšieho, ktorý otestuje reakciu Vášho tela na 22 základných potravín, na 40 potravín, na 93 potravín alebo na 120 potravín či dokonca až na 229 potravín. Všetky testy nájdete TU.
Vyberiete si ktorý test vám vyhovuje podľa tohto zoznamu potravín: Zoznam testovaných potravín.
Urobte si jednoduchý ale presný Test potravinovej intolerancie, zbavte sa najviac problémových potravín v strave, obmedzte tie menej problémové a začnite zasa žiť plnohodnotný život.