10 neuveriteľných faktov o potravinách, o ktorých ste určite netušili. Posledný vás naozaj prekvapí

Potraviny, ktoré denne konzumujeme, často berieme ako samozrejmosť. Niekedy si však neuvedomujeme, čo všetko môžu spôsobiť alebo obsahovať a odkiaľ vlastne pochádzajú. Prinášame vám preto zaujímavé potravinové fakty, o ktorých ste určite nepočuli. 

 

1.Zrelé brusnice sa po páde na zem odrážajú ako gumené loptičky.

Určite si pamätáte malé gumené loptičky ”skákalky”, ktoré sa po dopade na zem odrazili a poskakovali, kým ste ich nechytili. Podobne sa správajú aj brusnice, ak sú správne dozreté. Ak teda pôjdete do lesa na brusnice, dávajte si pozor, aby sa vám nerozsypali. 🙂 Pochytať ich bude riadna makačka.

cranberries-shutterstock_155418920

2.Konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov môže spôsobiť akné.

Znie to neuveriteľne, ale u ľudí citlivejších na laktózu môže konzumácia mlieka naozaj zhoršovať akné. Ak sa vám zhorší pleť, odporúčame vám vylúčiť z jedálnička laktózu, až kým sa stav pleti nezlepší.

milk-and-acne

3.Jeden hamburger kúpený vo fastfoodovom reťazci môže obsahovať mäso až zo 100 rôznych kráv.

O škodlivosti a nezdravom jedle predávanom vo fastfoodových reťazcoch všetci vieme. Keďže suroviny sú dodávané týmto reťazcom väčšinou už v predpripravenom stave, môže sa stať, že vo fašírke je pomleté mäso z ohromného množstva rôznych kráv – dosť nepríjemné pomyslenie, nemyslíte?

awesome-hamburger-wallpaper-42084-43075-hd-wallpapers

4.Ak ste si v obchode kúpili pomarančovú šťavu s označením 100%, je na 100% isté, že džús bol umelo ochutený.

Pri spracovaní džúsu je totiž umelo neutralizovaná chuť ovocia, a aby džús mal skutočne príchuť pomaranča, je do tekutiny táto umelo vytvorená chuť primiešaná. Aj keď je na krabici napísané, že ide o 100% prírodný džús, neznamená to, že by obsah krabice čistá pomarančová šťava. Do džúsu sa dávajú aj rôzne iné stabilizátory, aby mal dlhšiu trvanlivosť.

6885401-orange-juice

5.Čajový sáčok vznikol náhodou. Pôvodne sa do čajových vrecúšok balili iba vzorky na ochutnanie, až neskôr niekoho napadlo lúhovať vrecúško v šálke.

Množstvo užitočných vecí vzniklo úplne náhodou. Medzi ne patria aj čajové sáčky, ktoré sa v minulosti rozdávali na trhoch ako vzorky. Čaj sa dal kúpiť iba na váhu, až neskôr sa začal predávať predpripravený na lúhovanie v čajových sáčkoch.

closeup-artistic-studio-tea-bag-wide

6.Kokosová voda môže byť použitá ako krvná plazma.

Kokosová voda z mladého kokosového orechu má veľmi podobné zloženie ako ľudská krvná plazma a preto je ju možné použíť k zvýšeniu objemu krvi. Je to ideálná nudzová transfúzia krvnej plazmy. Už počas druhej svetovej vojny sa raneným podávali infúzie z mladých kokosových orechov.

Close up of halved coconuts
Close up of halved coconuts

7.Fastfoodový reťazec McDonalds predá 75 hamburgerov za 1 sekundu každý deň.

Popularita ”Mekáča” je neskutočná, čísla hovoria za seba. O vplyve na zdravotný stav a na nadváhu radšej pomlčíme.

Home_OnaOut

8.Kečup bol do roku 1800 používaný aj ako liek na hnačku a iné zdravotné problémy.

Priaznivé vplyvy kečupu na hnačku zatiaľ nebol odborníkmi dokázané, avšak aj napriek tomu sa v minulosti kečup vo veľkom využíval ako liek, ktorý dokáže potlačiť hnačku. Na obrázku môžete vidieť starú reklamu na kečup, ktorá sa ho snaží predať ako liek.

enhanced-13635-1395260778-5

 

9.Uhorka obsahuje viac vody ako melón. Melón obsahuje 90% vody, zatiaľčo uhorka až 96%.

Uhorka je tak najlepšou potravinou na dehydratáciu. Najmä v letných mesiacoch by mala byť uhorka na vašom jedálničku každý deň.

sliced-cucumber

10.Arašidy niesú orechy, ale strukoviny.

Pri pravidelnej konzumácii arašidov viete predísť mnohým vážnym zdravotným problémom. Aj napriek vysokej energetickej hodnote sú arašidy vhodnou potravinou pri redukcii hmotnosti. Určite ste ich však považovali za druh orechov. O tomto málo známom fakte vie len veľmi málo ľudí – arašidy patria medzi strukoviny podobne ako napríklad šošovica alebo fazuľa. Svojím vzhľadom a chuťou sa však podobajú skôr na orechy. Napriek tomu, že ide o strukovinu, prívarok z nich neuvaríme … 🙂

peanuts

Viac zaujímavých článkov nájdeš na našom LekáreňDoma blogu.

Ak vás článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na Facebooku. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *