Prečo prejsť na prírodnú kozmetiku?

Čítali ste si už niekedy etiketu svojho krému alebo šampónu? Viete, čím natierate svoje deti po kúpeli? Väčšina „normálnej“ kozmetiky je plná derivátov ropy, parafínu a iných škodlivých chemických látok.

Ľudská koža obaľuje a chráni naše telo. Pozostáva zo živého, dynamického systému tkanív. Podľa najnovších zistení koža má pozoruhodnú schopnosť absorbovať aplikované produkty do krvného riečišťa, a to čiastočne alebo kompletne. V skutočnosti až 60% ingrediencií z produktov, ktoré použijeme na našu kožu sú absorbované do obehového systému! Napríklad priemerná žena absorbuje približne 14 kg ingrediencií obsiahnutých v kozmetických prípravkoch v priebehu 60 rokov svojho života.

Tieto nové zistenia funkcie kože odhaľujú možné obavy a riziká z dlhodobého užívania chemických látok v kozmetike. Obavy pramenia z poznania, že väčšina týchto zložiek sú vyrobené synteticky alebo z ropy, známe ako karcinogény a dráždidlá.  U tehotných žien je riziko nielen pre jej telo, ale aj pre vyvíjajúci sa plod. Ak sa chemikálie nájdené v kozmetike bežne dostanú do krvného obehu pri aplikácii na kožu, potom sa môžu ľahko dostať aj do plodu matky.

Parabény naše každodenné

Parabény sú chemické látky, ktoré sa používajú v kozmetickom ako aj farmaceutickom priemysle. Nachádzajú sa v 75 – 90% kozmetických produktoch. Najpoužívanejšie sú  metylparaben (E218), etylparaben (E214), propylparaben (E126) a butylparaben. Tieto konzervačné látky sa získavajú z ropy a pomáhajú zachovať čerstvosť a neporušenosť výrobku. Mnohí výrobcovia pridávajú parabény do kozmetiky pre zachovanie minimálne troch rokov životnosti. Parabény zabíjajú všetky baktérie, ktoré by mohli vstúpiť do produktu. Ak tieto chemické látky dokážu zabiť bakteriálne bunky, čo robia s kožnými bunkami?

Dopad parabénov na naše zdravie a ich škodlivosť

Parabén ako konzervačná látka v súčasnosti prichádza do mnohých kontroverzných diskusií, ktoré spájajú parabény k rakovine prsníka a narušenia endokrinného, hormonálneho systému. Hoci parabén tvorí veľmi malé percento výrobkov, ich škodlivý vplyv na ľudský organizmus je pomerne silný. Vo Veľkej Británii, vedci našli  parabény v 19 z 20 žien s nádormi prsníka. Hoci štúdia nestanovila, že parabén bol príčinou nádoru prsníka, tento výskum jasne dokazuje, že používanie parabénov ako syntetickej ingrediencie je biokumulatívne, t.z., že sa v našom organizme akumulujú a telo ich nevie spracovať. Na základe mnohých vedeckých štúdií bolo odhalené, že parabény môžu vyvolať bujnenie rakovinových buniek. Existujú dobré dôvody, prečo sa parabény používajú ako kozmetické konzervačné prostriedky. Sú lacné a efektívne. Avšak, sú dostupné aj bezpečnejšie prírodné alternatívy ako napr. grapefruit seed extract, grape seed extract alebo tocopherol (vitamin E).

Nevedomosť ľudí

Slovenský spotrebiteľ sa postupne dozvedá o škodlivosti parabénov, aj keď osveta v tomto smere zatiaľ nie je veľká. Možno aj preto, že  okolo 90% kozmetiky na trhu práve parabény obsahuje. Ide o kozmetické prípravky s veľkou reklamnou kampaňou, ktoré okrem parabénov obsahujú silikóny, ropné deriváty, dráždivé syntetické vône a ďalšie zdraviu škodlivé látky. Väčšina kozmetických prípravkov, od najnižšej ceny až po najvyššie sú však zložené z rovnakých základných zložiek. Mnoho kozmetických výrobcov tvrdí, že ich produkty sú bezpečné, ale za krátkodobými výhodami používania daných produktov sa skrývajú negatívne dôsledky dlhodobého dennodenného absorbovania látok do pokožky. Rastúcim trendom je aj chemická citlivosť, ktorá sa môže vyvinúť kedykoľvek, a to aj po dlhodobom používaní rovnakého výrobku.

Prečo používať prírodnú kozmetiku

Prírodné kozmetické produkty sú bezpečnejšie, zdravšie alternatívy, najmä ak sú všetky ingrediencie zložené z prírodných látok. Kvalitná prírodná kozmetika obsahuje len aktívne prírodné látky, ako sú výťažky z rastlín, esenciálnych olejov alebo látok výlučne z organického pôvodu. Prechod na prírodné kozmetické prípravky vám môže pomôcť vyhnúť sa „kŕmeniu“ kože škodlivými chemikáliami. Mnohé kožné problémy, ako je akné, kontaktná dermatitída, podráždenie alebo alergie môžu vymiznúť akonáhle budú ropné a syntetické látky odstránené z režimu dennej starostlivosti o pleť. Používaním plne prírodných produktov môžete prispieť k zdravej pokožke a zdravému telu v dlhodobom horizonte.

Priemerne ženy používajú denne asi 12 kozmetických prípravkov, ktoré môžu obsahovať až 180 druhov rôznych chemikálii. Každé z nich obsahuje asi desiatky umelých zložiek a parfumov, ktoré nám skôr škodia ako prospievajú. Výsledkom dlhého boja pokožky s umelými látkami je vznik intolerancie alebo dokonca alergie na zložky kozmetických prípravkov, napríklad konzervačných látok, vonných látok, umelých farbív a rôznych zázračných aditív.

60% toho, čo aplikujeme na našu pokožku sa vstrebáva do nášho tela. Mali by sme preto dbať na to, čo všetko nanášame na našu pokožku. nezdravou kozmetikou škodíme nielen pokožke, ale aj nášmu telu.

Viete si predstaviť, že si nanášate ropu na pleť?

Nie? A pritom bežný krém na tvár obsahuje látky ako Minerail oil, Parafin, Vazelina alebo Paraffinum Liquidum, Pertolatum, Propylene Glycol. Sú to všetko označenia derivátov ropy, ktoré nepôsobia na zdravie priaznivo. Potom nasleduje nejaký umelý konzervant (parabén), SLS, nejaké chemické farbivo, parfum, možno pridáme ešte nejaký chemický UV filter a kopec iných “zázračných”, často rakovinotvorných látok. Namiesto toho, aby zabraňovali tvorbe vrások, zbavujú pleť prirodzenej obranyschopnosti, ktorá je omnoho viac vystavená vonkajším vplyvom (UV žiarenie, toxické látky alebo aj zvýšené riziko vzniku rakoviny kože) a po čase pleť bude hĺbkovo presušená a narušená, citlivá, hrozí jej alergia a predčasné starnutie.

Dávajte si pozor či prípravok označený ako prírodný, je skutočne aj prírodný produkt. Napríklad vo Veľkej Británii sa slovom “prírodné” označujú všetky prípravky, ktoré obsahujú aspoň 1% niečoho prírodného! Čoraz viac výrobkov sa označuje logom “vyrobené na prírodnej báze”, mnohé však majú veľmi málo spoločného so skutočnými prírodnými prípravkami. Čo je prírodné, to sa predáva teraz lepšie. Preto sú často za prírodnú kozmetiku označované aj výrobky na báze derivátov ropy, ktoré sú obohatené nejakými rastlinnými výťažkami. Nazývať takýto produkt prírodnou kozmetikou je skutočne zavádzajúce. Správny výraz takejto kozmetiky by mal byť: kozmetika s prídavkom prírodných látok, lebo jej základ je syntetika z derivátov ropy a kopec inej chémie.

Kto vyrába poctivo – certifikuje.

Kvalitná prírodná je certifikovaná, certifikáciou sa preukazuje kvalita a pôvod rastlinných zložiek, z ktorých je vyrábaná, a tiež aj netestovanie na zvieratách, či dodržiavanie prísnych výrobných procesov.

Čo teda hľadať v dobrej kozmetike?

Skutočne prírodná kozmetika je vyrábaná z prírodných rastlinných zložiek a mala by obsahovať prírodný základ a prírodné výťažky. Základom takejto kozmetiky by mal byť kvalitný rastlinný olej, napríklad olivový, sezamový, mandľový alebo kokosový, získaný šetrným spôsobom, teda lisovaním za studena. Na rozdiel od ropy, ktorá je na syntetickom základe, olej z rastlín pokožke pomáha. Ropné deriváty ostávajú na povrchu pokožky a upchávajú póry, pokožka tak nemôže dýchať. Na rozdiel od nich rastlinné oleje pokožka veľmi dobre prijíma za svoje. Ako emulgátor sa v prírodnej kozmetike používajú výlučne prírodné látky (včelí vosk, glycerín) a konzervuje sa prírodným konzervantom (E vitamín – tokopherol, aloe vera, alkohol) a ak sa pridáva vôňa, je to prírodná silica – vonný, esenciálny olej.

V prípravkoch kvalitnej prírodnej kozmetiky sa nepoužívajú syntetické farbivá, syntetické parfumy, silikóny, parafín, vazelína ani ďalšie ropné produkty.

Čím kŕmite seba cez svoju pokožku?

Možno si myslíte, že pokiaľ krém nebudete jesť, nedostane sa do vášho organizmu a preto vám nemôže uškodiť. Je to však celkom inak. Zdravie človeka ovplyvňuje všetko okolo neho, teda to, čo dýcha, čo zje, ale aj to, čo získa cez pokožku. To všetko patrí k výžive ako celku. Vyživujeme organizmus všetkým, čo zo svojho okolia do seba prijímame a výrazne to ovplyvňuje naše zdravie.

Môže obyčajný krém škodiť?

Väčšina ľudí sa nad účinkami bežnej kozmetiky ani nepozostavuje. Používa ju predsa množstvo ľudí a často celé roky. Čo by na nej mohlo byť zlé? „Pri dlhodobom používaní nejakého kozmetického prípravku je vplyv jeho zloženia na naše zdravie zrejmý, hoci si to neuvedomujeme, a mnohí sa nad tým ani nezamýšľajú. Výskumy na konci 20. storočia ukázali, že viaceré zložky prípravkov kozmetického priemyslu pôsobia škodlivo. Aj preto sme približne od deväťdesiatych rokov minulého storočia svedkami postupného vzostupu prírodnej kozmetiky. „Dnes množstvo ľudí trpí alergiami. Myslím si, že je to spôsobené škodlivinami v ovzduší, množstvom konzervantov a farbív, ktoré prijímame v potravinách a v neposlednom rade aj kozmetikou. Pri porovnaní tkaniva súčasného človeka s tkanivom človeka žijúceho na začiatku 20. storočia našli vedci až okolo 250 látok, ktoré náš predok vôbec v tele nemal. Sme teda poznačení touto dobou. Niekedy za to môžeme sami, keď bez uváženia používame „výdobytky“ súčasného priemyslu, zameraného na udržanie a tvorbu zisku. Zdravie pritom ostáva v úzadi.

Kontrola nestačí

Bežná kozmetika obsahuje aj zložky, ktoré pre zdravie predstavujú určité riziko. Medzi najdiskutovanejšie patrí v súčasnosti skupina konzervantov, tzv. parabénov. Možno si myslíte, že kontrolné úrady by mali bezpečnosť týchto konzervantov garantovať, takže kozmetika z obchodu by mala byť úplne nezávadná. Áno, mala by byť. No nie vždy je to tak. Aj oficiálna kontrola má totiž svoje slabé miesta. „Kontrolné úrady garantujú bezpečnosť týchto látok, pokiaľ sú obsiahnuté v určitom limite. Niektorí výrobcovia však tento limit obchádzajú. Napr. v skupine parabénov existujú ich rôzne deriváty – etylparabén, butylparabén a pod. Výrobca použije povedzme štyri rôzne deriváty, z ktorých každý spĺňa predpísaný limit. Ako celok však môžu byť škodlivé najmä pri dlhodobom používaní, keď sa ich množstvo v pokožke zvyšuje. Tieto limity však existujú väčšinou pre jednotlivé zložky,“ konštatuje Ing. Tóth.

Natierame sa ropou. Naozaj!

V bežne dostupnej kozmetike býva problematický aj základ, ktorý sa používa v krémoch alebo balzamoch na vlasy. Vo veľkej väčšine prípadov ide o látky, ktoré sú derivátmi ropy. Skúste sa bližšie pozrieť na etiketu niektorého krému, ktorý každodenne používate. Pravdepodobne v informácii o zložení nájdete slovo parafín, vazelína alebo medzinárodné „paraffinum liquidum“. Všetko sú to označenia derivátov ropy, ktoré nepôsobia na naše zdravie priaznivo. „Vieme, že keď sa ropa vyleje z tankerov v mori, spôsobuje uhynutie živočíchov a to práve preto, že ich takpovediac „oblepí“. My si deriváty tejto ropy nanášame na pokožku a tým jej tiež znemožňujeme dýchať na ošetrených plochách. Týka sa to, žiaľ, väčšiny výrobkov v predaji, pretože tento základ je veľmi lacný,“ objasňuje odborník.

Dlhé tisícročia sa na prípravu kozmetiky používali výlučne prírodné prostriedky ako mlieko, med či rastlinné výťažky. Veľmi vyspelé prípravky mixovali starovekí Egypťania. „Kráľovná Kleopatra používala zmes prírodnej hlinky, včelieho vosku, olivového oleja a arašidového oleja, ktorý už vtedy vedeli lisovať. Sú to všetko prírodné zložky, z ktorých po správnom namixovaní vznikne ochranný krém. Používal sa proti horúcemu púštnemu vzduchu,“ . Dodnes v prírodnej kozmetike existuje obdoba tohto krému, ktorý sa využíva na ochranu proti extrémne teplému alebo studenému počasiu, čiže je vhodný napríklad aj na lyžovačky či pre horolezcov. Prírodná kozmetika v mnohom stále ťaží z toho, čo poznali a využívali naši predkovia.

Hoci ľudia používali kozmetiku odpradávna, obrovské odvetvie kozmetického priemyslu sa začalo rozvíjať až v 19. storočí. To je práve obdobie, keď boli pôvodne prírodné zložky postupne nahradené syntetickými. Keď sa pri jednom pokuse náhodne podarilo objaviť slabo fialové farbivo nazvané lila, začali sa v kozmetike masovo využívať umelé farbivá. Dnes sú súčasťou šampónov, zubných pást či vôd po holení, hoci ich pôsobenie na zdravie človeka je diskutabilné. Väčšina syntetických farbív pre dekoratívnu kozmetiku sa vyrába z lacného uhoľného dechtu, vedľajšieho produktu uhoľného priemyslu. Ak si takéto látky denne nanášate na pokožku, riskujete alergickú reakciu. Umelé farbivá a vonné látky v súčasnosti výrobcovia pridávajú aj do obyčajného mydla. Aby ešte viac ušetrili, používajú niektorí na výrobu tuhého mydlového základu namiesto živočíšnych alebo rastlinných tukov použitý fritovací olej.

Čítajte etikety produktov, ktoré denne používate.

Vyhnite sa najmä tým výrobkom, ktoré sú umelo farbené. Pri dlhodobom používaní môžu byť takéto výrobky rakovinotvorné. Ak je šampón zelený alebo modrý, je možné, že obsahuje dechtové farbivo, preto sa mu radšej vyhnite. V zložení zdravej a neškodnej kozmetiky rozhodne nemajú miesto tieto zložky:

  • Imidazolidinyl urea a diazolidinyl urea: sú najpoužívanejšie konzervačné látky, ktoré môžu spôsobovať kontaktnú dermatitídu a sú toxické, ich obchodné mená sú Germall II a Germall 115.
  • Methyl, propyl, butyl a ethyl paraben: používajú sa na zabránenie rastu baktérií v prípravkoch a na predĺženie ich životnosti, sú jedovaté, spôsobujú nielen alergické reakcie a vyrážky.
  • Petrolatum ropa: ropa je zmes minerálnych olejov a tie môžu spôsobiť problémy pri priamom styku s kožou, môžu zapríčiniť fotosenzitivitu (poškodenie slnečným žiarením), zasahujú do prirodzeného zvlhčovacieho mechanizmu kože, čo vedie k suchej pokožke a jej praskaniu. Vyskytuje sa najmä v krémoch, telových mliekach a balzamoch na pery. Používa sa veľmi často a len preto, že je lacná, je však toxická.
  • PVP/VA copolymer: ropný derivát, nachádzajúci sa vo vlasových sprejoch a iných prípravkoch, možno považovať za toxický nakoľko jeho čiastočky môžu pôsobiť ako antigény v pľucach senzitívnych ľudí.
  • Propylene glycol: rozpúšťadlo, zvlhčovadlo, ktoré spôsobuje alergické a toxické reakcie, poškodzuje pokožku, vlasy, pečeň, obličky, môže spôsobovať mužskú neplodnosť, ženské problémy s menštruačným cyklom,
  • Sodium lauryl sulphate (SLS) a Sodium laureth sulphate (SLES): peniaca zložka, ktorá pri dlhodobom používaní môže zapríčiniť očné podráždenie, kožné vyrážky, vypadávanie vlasov, šupinatenie kože, lupiny a alergické reakcie. Nájdete ich vo všetkých výrobkoch, ktoré penia: mydlá, šampóny, sprchové gély, peny do kúpeľa, gély pre intímnu hygienu, zubné pasty, ústne vody atď.
  • Stearalkonium chloride: chemikália používaná vo vlasových kondicionéroch a v krémoch. Spôsobuje alergické reakcie, je toxický.
  • Chemické farbivá môžu byť označené ako FD&C alebo D&C + označenie farby a číslo, obsahujú ich najmä farby na vlasy a kožu.
  • Syntetické vône: sú ich stovky a nie je možné dozvedieť sa o aké chemikálie ide, pretože sú označené jednoducho ako vôňa, parfum, alebo fragrance. Môžu spôsobovať bolesti hlavy, závrate, kožné vyrážky, kašeľ, zmenu pigmentácie pokožky a pod.
  • Triethanolamine (TEA): spôsobuje alergické reakcie, vrátane očných problémov, suchosti vlasov a kože a môže byť toxický, keď sa vstrebáva do tela po dlhý čas.
  • Formaldehyd – používa sa najmä v lakoch na nechty, farbách na vlasy, penách na holenie, deodorantoch, šampónoch. Môže poškodzovať nervový systém, imunitný systém, zmyslové orgány, je vysoko toxický.
  • Silicone, silikón: táto látka doslova obalí vašu pokožku a vlasy, ktoré potom prestanú dýchať.

Prečo teda prejsť na prírodnú kozmetiku ?

  1. Obsahuje veľké množstvo prírodných vitamínov, antioxidantov a hydratačných látok, stopových prvkov, mastných kyselín a aminokyselín, ktoré udržujú bunkovú funkciu, hydratáciu a celkovú ochranu vašej pokožky a jej schopnosť regenerovať a optimálne fungovať.
  2. Je zdraviu nezávadná. Všetky prípravky sú bez syntetických a toxických látok, bez pridanej chemickej parfumácie, a konzervácie, voňajú len vďaka pridaným vzácnym éterickým olejom.
  3. Je vhodná pre citlivú, problematickú a najmä detskú pokožku. Dokáže účinne vyriešiť konkrétny problém s pokožkou, vlasmi.
  4. Prípravky sú šetrné k ľudskému telu, životnému prostrediu, ekologické, recyklovateľné, netestované na zvieratách.

Začnite  ju používať už dnes.

https://lekarendoma.sk/kategoria-produktu/prirodna-kozmetika/

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *