Dekubity (latin. decumbere – položiť, ľahnúť si) sú rany spôsobené tlakovým poškodením tkanív dlhým ležaním pacienta. Ľudovo im hovoríme preležaniny, keďže vznikajú najmä u pacientov ležiacich. Dekubity vznikajú väčšinou na miestach s malou alebo žiadnou vrstvou tuku, alebo svalovej hmoty. Preležanina je v podstate následok vonkajšieho tlaku na kožu oproti kosti a s tým spojené obmedzenie alebo úplné zastavenie prekrvenia v danej oblasti. Platí, že čím je vrstva tuku alebo svalov menšia, tým sa riziko preležanín zvyšuje. Z dekubitných vredov môže tiež vytekať zapáchajúca tekutina i s prímesou kvapiek tuku alebo so stopami odumretých tkanív, podľa ktorých sa dá určiť prítomnosť infekcie v rane. Riziko preležanín stúpa aj s vekom, pretože regenerácia pokožky u starších ľudí už neprebieha tak, ako u mladších.
Prečítajte tiež: Konzumovať či nekonzumovať mlieko a výrobky z neho?
Ako rozpoznať dekubit?
Dekubity majú 4 dobre identifikovateľné fázy.
Na obrázku vidíme kožu, tukovú vrstvu, svalovú vrstvu a kosť.
1. fáza – erytém:
Objaví sa začervenanie kože, ktoré po stlačení prstom zmizne ale po krátkej dobe sa zasa objaví. Pokožka je na dotyk teplá, zoslabnutá, ľahko zraniteľná. Pacient sa môže sťažovať na bolesti.
2. fáza – pľuzgier :
Objavuje sa vred, ktorý vyzerá ako pľuzgier, prípadne ako zošúchané, alebo zodreté miesto. Bolestivosť sa zvyšuje. V tomto štádiu sa ešte dá úspešne predísť tvorbe hlbokého vredového dekubitu.
3. fáza – nekróza :
V treťom štádiu už evidentne chýba vrchná vrstva kože a poškodenie zasahuje do podkožných vrstiev, kde postupne odumierajú aj podkožné tkanivá. Vred sa rozširuje do hĺbky aj do strán a vzniká dutina v koži, z ktorej keď sa zapáli, začne vytekať hnisavý sekrét. V tomto štádiu už lekári predpisujú antibiotiká.
4. fáza – vred :
V tomto štádiu už úplne chýba koža na postihnutom mieste. Poškodenie zasahuje do svalov, šliach a poškodzuje aj kostné tkanivo, dochádza k výraznej deštrukcii. V tomto štádiu je už preležanina otvorená rana a treba spraviť všetko preto, aby sa predišlo infekcii.
Vedeli ste, že? …
U nás v obchode LekarenDoma.sk doručujeme všetky produkty do 24 hodín od objednania. Stačí si tovar objednať do 13:00 a nasledujúci deň je u vás. Navyše máte pri nákupe nad 55€ poštovné zadarmo !
Prevencia proti dekubitom.
Najčastejšie miesta výskytu dekubitov: zátylok, ramená, lakte, kríže, boky, vnútorná strana kolien, päty.
Najúčinnejšou ochranou pred dekubitmi je polohovanie pacienta. Ak je to možné, je potrebné striedať polohu pacienta, aby sa znížila doba pôsobenia tlaku na pokožku. Dôležitou súčasťou prevencie pred dekubitmi je tiež hygienická starostlivosť o pokožku, pravidelné umývanie pokožky od potu, moču a stolice a časté menenie plienok, oblečenia a posteľnej bielizne. Veľmi prospešná je masáž, pri ktorej dochádza k prekrveniu pokožky a taktiež pravidelné používanie Dermolex gélu proti preležaninám, ktorý účinne regeneruje pokožku a pôsobí preventívne proti vzniku preležanín.
Dermolex gél proti dekubitom
Prírodný regeneračný gél Dermolex slúži na ošetrenie a prevenciu preležanín. Jeho jedinečné prírodné zloženie obsahujúce Aloe Vera, brezu, lopúch, echinaceu, rebríček, pŕhľavu a šalviu, je určené na ošetrenie pokožky ležiacich pacientov ako prevencia vzniku dekubitov ale aj ich následné ošetrenie.
– ošetrenie a prevencia preležanín
– regeneračné účinky
– zmierňuje podráždenie, začervenanie a opuch
– protizápalové účinky
– vhodný pre pacientov dlhodobo pripútaných na lôžko
– prírodné zloženie
– hypoalergénny
– rýchlo sa vstrebáva, neznečisťuje posteľnú bielizeň, ani oblečenie
– chladiaci efekt vďaka obsahu mentolu
Prípravok bol vyvinutý v spolupráci s Oddelením dermatológie a alergológie lekárskeho a farmaceutického centra Fakulty medicíny na univerzite v Maďarskom Szegede.
Viac info: