Poznáte to. Počas leta si na seba človek niekedy zabúda dávať pozor. V tomto období sa baktérie a infekcie šíria o čosi rýchlejšie. Ako zvládnuť leto bez závažnejšieho ochorenia a užiť si ho naplno? Základ je vo včasnej detekcii ochorenia. Toto sú najčastejšie choroby, ktoré na nás v lete môžu striehnuť.
Hnačka
Letná hnačka je veľmi časté ochorenie, najmä ak cestujeme alebo stravujeme sa v exotickej zahraničnej krajine. Ako sa jej vyhnúť? Určite odporúčame dávať väčší pozor na hygienu, nepiť tečúcu pitnú vodu na ulici a vyhýbať sa konzumácii potravín, ktoré sú náchylné na rýchle pokazenie . Infekčnú hnačku najčastejšie vyvoláva zápal spôsobený baktériami, vírusmi alebo parazitmi. Väčším problémom je, ak máte hnačku chronickú. V tom prípade odporúčame otestovať sa, či neide o potravinovú intoleranciu. Vďaka domácemu testu potravinovej intolerancie ľahko zistíte, ktoré potraviny vám môžu spôsobovať tráviace ťažkosti. Určite odporúčame urobiť si aj test na skryté krvácanie v stolici. Včasná detekcia vám môže pomôcť predísť rakovine hrubého čreva.
Salmonelóza
Salmonelóza sa prejavuje silnou hnačkou, bolesťami hlavy a brucha, zvracaním, vysokou teplotou a dehydratáciou. Salmonelózu môžete v lete ľahko dostať pri konzumácii zle tepelne upravených, kontaminovaných a pokazených potravín. Odporúčame preto vyhýbať sa surovým vajciam a výrobkom z nich a nepasterizovaným mliečnym výrobkom. Mäso môže byť tiež riziko, hlavne pri horúčavách
Angína
Ak v lete začnete pociťovať bolesť v hrdle, nemusí to automaticky znamenať, že ide o angínu. Angínu v organizme spúšťajú baktérie a vírusy. Liečba antibiotikami je nutná v tom prípade, ak sa v krku nachádzajú streptokoky. Angínu môžete preliečiť pomocou šalvie, soli a slanej vody, ktorú odporúčame kloktať. Viac o liečivých účinkoch šalvie sa dozviete tu.
Borelióza
Veľmi nebezpečné ochorenia, ktoré môže spôsobiť, je kliešťová encefalitída alebo lymská borelióza. Jedná sa o bakteriálne ochorenie, ktoré vyvolávajú baktérie Borrelia. Prvým príznakom býva červenkastá škvrnka s bielym stredom okolo miesta vpichu. Prenášajú ju kliešte, ale aj niektoré druhy bodavého hmyzu (komáre, blchy). Borélie totiž prežívajú v ich slinách, do ľudského tela sa dostanú, keď hmyz pred uštipnutím poleptá slinami pokožku a samotným vpichom ich vtlačí dnu. Ochorenie sa prejavuje veľmi pestrou škálou príznakov a postihuje rôzne orgány. Okrem červenej škvrny – erytemy migrans na koži, čo je typický príznak skorej formy, sa môže neskôr prejaviť ako ochorenie, ktoré pripomína chrípku, ako artritída, problém s očami, lymfatickými uzlinami, obličkami či ako suchý kašeľ, chronický únavový syndróm, obrna lícneho nervu. Niektoré ťažkosti zase pripomínajú sklerózu multiplex či Alzheimerovu chorobu. Takmer pre všetky formy je pritom charakteristická vyčerpanosť, silná únava, veľmi časté sú bolesti kĺbov, ktoré cestujú po tele od malých až po bedrové. Borelióza často prechádza do chronického štádia, lebo mnohí pacienti a lekári neprikladajú problémom dôležitosť. Mnohí lekári ju považujú za chorobu hypochondrov, takže jej pozornosť nevenujú vôbec. Ak ste na sebe našli prisatého kliešťa, určite vám odporúčame otestovať sa na boreliózu rýchlym domácim testom. Je to bezbolestné a rýchle a vďaka rýchlemu výsledku budete hneď vedieť, či ste v poriadku.