Poznáte príčinu a riešenie svojich tráviacich ťažkostí?

V tráviacom trakte sídli asi 500 druhov mikroorganizmov. Baktérie v tráviacom trakte sa nepovažujú za choroboplodné. Ich prítomnosť je dôležitou stimuláciou imunitného systému pri zaisťovaní odolnosti voči vonkajším vplyvom.

Za normálnych okolností prítomné baktérie tráviaci trakt neopúšťajú. V tenkom i hrubom čreve pôsobí hlien, žlčové kyseliny a protilátky, ktoré choroboplodné baktérie zneškodňujú a ktoré chránia organizmus pred ich prienikom do krvného obehu. Ďalšou ochranou pred preniknutím baktérií z čreva do obehu tvorí sliznica čreva. Slizničné bunky spojené jemnými mnohonásobne perforovanými spojeniami neprepúšťajú baktérie. Avšak pri porušení tejto bariéry sa baktérie ľahko dostanú cez črevnú stenu do brucha a krvného obehu.

Symbióza = rovnováhu a vyvážený stav mikroorganizmov v čreve

Pretože črevo zohráva v mnohých procesoch dôležitú rolu, je nevyhnutné, aby v ňom existovala symbióza. Rovnováha v čreve zaisťuje ochranu proti mnohým infekciám a škodlivým látkam a rovnako tak prispieva k optimálnej funkcii čriev (peristaltika čriev, pomoc pri trávení a pri tvorbe niektorých nevyhnutných látok, medzi ktoré patria vitamíny a aminokyseliny). Črevná mikroflóra napomáha tráveniu a vstrebávaniu dôležitých živín nestrávených v tenkom čreve. Zložité polysacharidy nestrávené v tenkom čreve slúžia ako potrava mikroflóry predovšetkým v hrubom čreve. Tento proces umožňuje získanie a využitie energie, ktorá je obsiahnutá v týchto látkach.

Črevná mikroflóra napomáha pri odbúravaní nestrávených látok obsahujúcich dusík a vytvára aminokyseliny, ktoré môže telo využiť. Zohráva tiež nepriamu rolu v  metabolizme cholesterolu a žlčových solí. Niektoré druhy baktérií sú schopné rozložiť žlčové soli a tým zmeniť priebeh ich vstrebávania. Baktérie črevnej mikroflóry produkujú vitamíny, ako napríklad vitamín K (sú jeho hlavným zdrojom), vitamín B12, kyselina listová (B9), biotín (B8), riboflavín (B2) a kyselina pantotenová (B5).
Jedna z najdôležitejších úloh črevnej mikroflóry je  ochrana proti infekciám a toxickým látkam. Do tráviaceho traktu totiž každý deň vstupujú spolu s potravou veľké množstvá mikroorganizmov. Jeden z obranných mechanizmov chrániaci hostiteľa je založený na bariérovom účinku črevnej mikroflóry – nebezpečné baktérie môžu byť z organizmu úplne vylúčené, alebo zostávajú v čreve v menších počtoch, než je množstvo potrebné pre rozvoj škodlivých mechanizmov. Pokiaľ však v črevnej mikroflóre dôjde k nerovnováhe – dysbióze – vonkajšie (požité) aj vnútorné (vlastné) škodlivé baktérie môžu vyvolať rozvoj infekcií. Niektoré baktérie môžu mať okrem toho škodlivé účinky na zdravie v dôsledku pôsobenia rôznych typov enzýmov.
Môže napríklad dôjsť k zvýšeniu aktivity beta-glukuronidázy, čo vedie k uvoľňovaniu potenciálne karcinogénnych látok. To isté platí pre baktérie produkujúce enzýmy pôsobiace v oblasti metabolizmu dusíka, ktoré môžu napríklad spôsobovať odbúravanie tryptofánu, indolov, dusičnanov a sekundárnych amínov na deriváty s karcinogénnym potenciálom. Črevná mikroflóra ovplyvňuje motilitu (pohyblivosť) tráviaceho traktu prostredníctvom mnohých priamych a nepriamych mechanizmov, medzi ktoré patrí tvorba prchavých mastných kyselín, zmena pH prostredia a ďalšie mechanizmy.

Untitled-design-25

Je zrejmé, že črevná mikroflóra môže mať na zdravie tak pozitívne, ako aj negatívne účinky, a to v závislosti na svojom zložení.

Kedy vzniká dysbióza:

  • po antibiotickej liečbe
  • pri užívaní syntetických liekov, minimálne 2x do roka
  • pri prejavoch zlého trávenia- nadúvanie, pocit plnosti
  • pri spomalení motility (pohyblivosti) čriev- zápche
  • pri hormonálnych, alergických a imunitných poruchách
  • pri prejavoch nedostatku vitamínov, minerálov, enzýmov
  • začiatok redukčných diét, zahájenie detoxikačných kúr, po chemoterapiách
  • pri liečbe kvasinkových, plesňových a iných infekcií

Poruchy črevných a mimočrevných ochranných funkcií

Najčastejšou príčinou poruchy črevných ochranných funkcií sú črevné zápaly, alebo poškodenie čreva pri nedostatočnom prekrvení, ktoré porušujú integritu(celistvosť) čreva a spôsobujú poruchy tvorby hlienu. Ďalšími príčinami sú zmeny imunity po liekoch (liečba antibiotikami).
Zhoršujúcim faktorom býva podvýživa, kedy chýba stavebný materiál na prirodzenú obnovu buniek črevnej sliznice potrebnej na tvorbu hlienu, protilátok, na tvorbu enzýmov, črevných hormónov a ďalších stavebných zložiek črevnej steny. Podvýživa je v dnešnej dobe viac ako častá aj napriek prebytku potravy všade navôkol nás, pretože to čo sa dnes za “potravu” považuje je viac ako nevýživné.

vitaberin syndrom deraveho creva

Podpora črevných a mimočrevných ochranných funkcií

Najúčinnejšou ochranou je stimulácia rastu, obnovy a činnosti buniek črevnej sliznice a udržanie primeranej imunologickej reaktivity, čo poskytuje prirodzená strava, alebo enterálna výživa. Rast a obnova sliznice závisí od priameho kontaktu črevnej steny s potravou.

Berberin  získaný  z rastliny  Dráč indický (Berberis aristata) prirodzene napomáha obnovovať črevnú bariéru. Nájdete ho v prírodnom produkte VITABERIN.

BERBERÍN  je prírodný izochinolínový alkaloid izolovaný z koreňov a kôry medicínsky dôležitých rastlín ako sú Berberis aristata (Dráč indický), Berberis vulgaris (Dráč obyčajný), Berberis aquifolium (Mahonia aquifolium), Hydrastis canadensis (Voduľka kanadská), Coptis chinensis (Koptis čínsky). Bol od nepamäti používaný ako liečivo v indickej a čínskej medicíne.

Užíva sa predovšetkým pri žalúdočno-črevných ťažkostiach, gastritídach, a infekčnej hnačke.

Veľmi pozoruhodný je však jeho vplyv na tzv. priepustnosť čreva. “Syndróm deravého čreva” alebo zvýšená priepustnosť čreva sa spája s množstvom zdravotných komplikácii, ako potravinová intolerancia, celiakia a autoimunitné ochorenia.

Berberín znižuje priepustnosť čreva, udržuje a revitalizuje črevnú bariéru, zmierňuje narušenie tesných spojení medzi črevnými bunkami.

Tablety podporujú trávenie, posilňujú funkčnosť črevného traktu a črevnej flóry, podporujú vylučovanie tráviacich žliaz a tak celkovo zvyšujú vitalitu organizmu, podporujú aj funkcie pečene, reprodukčných a močových orgánov.

vitaberin x

vitaberin xx

Viac informácií o produktoch obsahujúcich účinnú látku berberin nájdete TU:  VITABERIN

vitaberin lekarendoma

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *