Intolerancia a alergia na potraviny. Testovanie

Intolerancia na potraviny. Medzi 8 najčastejších potenciálnych alergénov v potravinách dnes patrí lepok, pšenica, mliečne výrobky, sója, vajcia, orechy, arašidy a mäkkýše. Ľudské telo je ale inteligentné a naznačuje nám keď je niečo v neporiadku. Keď mu nesedí potrava, vyšle signál. Ale ľudia tieto príznaky buď prehliadajú, alebo ich často prisudzujú iným príčinám. Ako teda rozpoznáte potravinovú intoleranciu?

Únava.Únava bezprostredne po jedle, ktoré obsahuje vajcia, sóju a lepok, je znakom potravinovej intolerancie. Odstráňte tieto potraviny zo svojho jedálnička, a postupne sa vám určite zlepší stav. Napríklad sója vplýva na štítnu žľazu, čím sa zníži produkcia hormónov tejto žľazy. Zistite teda, či máte problém so štítnou žľazou alebo len nedokážete stráviť určité potraviny.

Bolesť hlavy. Pokiaľ zažívate opakujúcu sa bolesť hlavy po konzumácii určitých potravín, môže ísť o príznak intolerancie. Intolerancia nie je to isté ako alergia. Potravinový alergén zasahuje imunitný systém, no intolerancia zase tráviaci trakt.

Kožné problémy. Ak si na pokožke nachádzate vyrážky, prípadne podráždené miesta, môže ísť o reakciu na jedlo. Telo opäť s niečím nesúhlasí. máte zbytočná vyrážku, alebo znovu objavuje podráždenie pokožky, ktorá neodíde, mohlo by to byť niečo, čo ste jedli. Aj keď to nemusí spôsobovať bolesť, kožné problémy sú jeden spôsob, ako zistíte, že vaše telo nie je spokojné.

Nadúvanie. Jedným z najčastejších príznakov potravinovej intolerancie je nafukovanie brucha. Laktóza z kravského mlieka je jednou z možných príčin, dokonca tou najčastejšou. V skutočnosti až 90 % ľudí trpiacich potravinovou intoleranciou nedokáže stráviť práve laktózu. To spôsobuje spomínané nadúvanie. Riešením sú alternatívy kravského mlieka či bezlaktózové výrobky.

Ťažkosti s dýchaním. Ťažkosti s dýchaním spôsobujú sójové výrobky, lepok a arašidového masla. Každá z týchto potravín obsahuje bielkoviny, ktoré môžu byť ťažko stráviteľné, čo spôsobí problémy s dýchaním.

Zlé trávenie. Ak máte dlhodobo problémy s trávením, príčinou je opäť potravinová intolerancia zaťažujúca váš tráviaci systém. Časté je pálenie záhy, žalúdočné šťavy, zápcha, nadúvanie, hnačka, nevoľnosť alebo bolesť žalúdka. Eliminačná diéta vás zbaví príčin týchto problémov. Vydržte pri nej aspoň pol roka, a postupne sa v malých množstvách skúste k zaťažujúcej potravine vrátiť.


Únava, bolesti hlavy, nespavosť, nadváha a problémy s chudnutím, bolesti kĺbov, zažívacie problémy, časté choroby a oslabená imunita, to všetko môže mať jednoduché vysvetlenie, vaše telo nedokáže správne spracovať prijímané potraviny. Imunológovia tomu hovoria –  POTRAVINOVÁ INTOLERANCIA (neznášanlivosť na niektorú potravinu).

Zatiaľ čo alergie na potraviny sú známe niekoľko desiatok rokov, potravinová neznášanlivosť (intolerancia) sa začala odhaľovať a verejne diskutovať až posledné roky. Umožnil to nielen rýchly rozvoj laboratórnej diagnostiky, ale aj zvyšujúce sa množstvo ľudí s touto diagnózou.

Potravinová intolerancia je zákerná pre svoju schopnosť maskovať sa vo forme iných chorobných prejavov. Pacienti trpiaci potravinovou intoleranciou si zväčša neuvedomujú pravú podstatu svojich ochorení a nevedia sa chrániť, nakoľko schopnosť PI prejavovať sa rôznymi symptómami mätie nielen ich, ale aj lekárov špecialistov.

Alergia na potraviny. Pri styku s pôvodcom potravinovej alergie telo produkuje špecifické protilátky (IgE), imunitný systém zareaguje ihneď spustením alergickej reakcie, ktorá môže okrem klasických prejavov (opuchnutie, hnačky, zvracanie, vyrážky, astmatický záchvat) vyústiť až do anafylaktického šoku s následným ohrozením života. Medzi najčastejšie potravinové alergény sa radia arašidy, orechy (mandle a para orechy), vajcia, mlieko, ryby, kôrovce, kvasnice a podobne.

Potravinová intolerancia (neznášanlivosť). Potraviny sa počas trávenia rozkladajú na jednotlivé časti ako sú aminokyseliny, cukry a podobne a tieto prejdú cez črevnú stenu do krvného obehu. Ak je tráviaci trakt sústavne zaťažený nevhodnými potravinami, môže to viesť k takzvanému syndrómu zvýšenej priepustnosti čreva.

Ide o stav, kedy sa medzi jednotlivými bunkami črevnej sliznice vytvoria diery, ktorými môžu do krvného obehu prenikať baktérie, toxíny a veľké molekuly potravín. Na tieto telucudzie látky, ktoré by sa za normálnych okolností do krvi nedostali, reaguje organizmus tvorbou protilátok zo skupiny IgG s prehnanou imunitnou reakciou, ktorej výsledkom sú zdravotné ťažkosti.

Na rozdiel od potravinovej alergie, potravinovú intoleranciu spôsobuje iný typ imunoglobulínov – IgG protilátky, ktoré sa dnes dajú spoľahlivo identifikovať testami na potravinové intolerancie.

Čo sú protilátky. Protilátka je špeciálny proteín vytváraný imunitným systémom človeka vtedy, keď sa do organizmu dostane nejaká cudzia látka (ako napr. vírus, baktéria alebo toxín). Telo začne na ochranu proti takýmto látkam produkovať protilátky tzv. imunoglobulíny ako reakcia imunitného systému na cudzie látky. Existuje niekoľko rôznych druhov imunoglobulínov, najznámejšie sú IgA, IgE, IgG, IgM. Viaceré štúdie a prax preukázali, že ak sa vylúčia zo stravy potraviny s vysokou hladinou IgG protilátok, majú priaznivý vplyv na zníženie príznakov potravinovej intolerancie.

Primárna neznášanlivosť,  pokiaľ je neliečená, môže vyvolať neznášanlivosť aj na iné typy potravín. Mnohoraká potravinová neznášanlivosť, je nakumulovaná neliečená potravinová intolerancia prameniaca z pôvodného vinníka –potraviny, ktorú z dôvodov dedičnosti alebo iných metabolických porúch nedokázal organizmus správne rozložiť a prijať ako potravinu na získanie živín a energie potrebnej pre telo.

Viacpočetná potravinová intolerancia prináša svojim obetiam hodne starostí, bolestí a v konečnom dôsledku aj zníženie kvality života. Ich stav sa komplikuje najmä vtedy, keď oni sami a ani ich lekári netušia, že zásadnou príčinou ich problémov je  – potravinová intolerancia.

Neodhalením, neurčením potraviny, ktorá človeku škodí a jej nevylúčením z každodennej stravy sa problémy naďalej kumulujú, vyhrocujú a organizmus takto postihnutého človeka očividne chradne…

Rozdiel medzi Potravinovou intoleranciou a potravinovou alergiou v skratke:

Intolerancia na potraviny

Alergia na potraviny

  • Reakcie sú oneskorené a symptómy sa môžu objaviť za niekoľko dní
  • Reakcie sa obyčajne objavujú rýchlo, maximálne do 2 hodín od styku s potravinou
  • Môžete byť intolerantný k viacerým potravinám v rovnakom čase.
  • So vznikom alergie úzko súvisí náš imunitný systém a je reakciou na špecifickú potravinu.
  • Bežné sú početné symptómy, od migrény cez opuchy, únavu a všeobecný pocit nepohody.
  • Symptómy: ťažkosti s dýchaním, vyrážky, opuchy, nádcha a anafylaktický šok. Tieto môžu potenciálne ohrozovať ľudský život.

Test Food Detective™je samodiagnostický test na 59 potravín (obilniny, lepok, kvasnice, mlieko, orechy, vajcia, ovocie, zeleninu, ryby, mäso, huby a iné)

Ponúkame Vám ešte presnejší  Test na Potravinovú Intoleranciu – Laboratórne testy na 22 až 229 potravín.

Ak máte akékoľvek zdravotné ťažkosti, jednoduchým odberom kapilárnej krvi z prsta tak máte možnosť zistiť príčinu Vašich dlhodobých ťažkostí. Zabráňte vzniku a ďalším prejavom negatívnych príznakov a OTESTUJTE SA profesionálne laboratórnym testom ELISA. Je to tak jednoduché, stačí odobrať kvapku krvi a zaslať do laboratória. Všetky potrebné pomôcky aj inštrukcie nájdete v Teste. Môžete si vybrať test z 5 druhov na 22 alebo 229 potravín. V tejto tabuľke si môžete vybrať, ktorý test je pre Vás vhodný podľa druhov testovaných potravín, ktoré často konzumujete:

Zoznam testovaných potravín

ELISA (z ang. enzyme-linked immunosorbent assay, tiež EIA) je metóda, diagnostický test, ktorý sa používa na zistenie, či určitá protilátka alebo antigén je prítomný u človeka. Na vykonanie testu je potrebná vzorka krvi. Touto metódou nie je možné zistiť lokalizáciu protilátok.

ELISA je jednou z najpoužívanejších imunologických metód slúžiacich k detekcii protilátok. Metóda funguje na báze imunoenzymatickej reakcie a možno s ňou tiež detekovať aj antigén. ELISA využíva dve základné vlastnosti imunoglobulínov. Po prvé je to schopnosť proteínov (teda imunoglobulínov) viazať sa na povrch plastov (napr. polystyrénu) a v druhom rade potom schopnosť viazať enzýmy na Fc fragmenty (viď. protilátka) imunoglobulínových molekúl.

ELISA je analytická metóda, ktorá sa využíva k stanoveniu rôznych antigénov. Metóda zahŕňa viac reakcií, ale všetky typy reakcií sú založené na spojení protilátky a antigénu, pričom na jeden z týchto substrátov sa naviaže enzým. Enzým ovplyvňuje chemickú reakciu tak, že zmení farebný výsledok.

Výhody

V porovnaní s inými imunologickými metódami existuje mnoho výhod ELISA. Výsledky pri ELISA testovaní sú omnoho presnejšie a sú považované za vysoko senzitívne a špecifické a pri testovaní sa nemusia používať rádioizotopy (rádioaktívne látky) pri testovaní.

  • vysoká citlivosť (senzitivita)
    • je to pravdepodobnosť, že výsledok bude pozitívny
    • citlivosť sa hodnotí zvyčajne od 0-10 alebo v %
    • vyjadruje sa úspešnosť, pri ktorej sa zachytí prítomnosť sledovaného ochorenia
  • vysoká špecifickosť
    • špecifickosť sa posudzuje vzhľadom k schopnosti selekcie protilátky alebo antigénu
    • je to pravdepodobnosť negatívneho negatívneho výsledku u zdravej osoby
    • vyjadruje schopnosť testu nájsť prípady, u ktorých sa ochorenie nevyskytuje

Priestorové vybavenie

Na vyšetrovanie pomocou ELIDA metódy je potrebné zariadenie, ktoré sa nazýva ELISA reader. Je to veľký spektrofotometer, ktorý dokáže merať zmeny farieb pri chemických reakciách. Tieto prístroje sa neustále vylepšujú, aby boli výsledky testov čo najpresnejšie.

Postup

  • Na povrch polystyrénovej jamky je naviazaný antigén. Sérum, v ktorom hľadáme protilátky pridáme do jamky. Ak v sére je protilátka, naviaže sa na antigén, ktorý je pevne na povrchu jamky. Nenaviazanú protilátku odplaví pri premývaní voda.
  • Pridáme ďalšiu protilátku (komerčnú označenú farbičkou, alebo enzýmom, ) proti hľadanej protilátke v sére. Ak je naviazaná na platničku cez antigén, naviaže sa aj komerčná protilátka.
  • Túto potom môžeme detekovať podľa zmeny farby.

Pri ELISA testovaní sa stanovujú:

  • autoprotilátky- protilátky, ktoré napádajú bunky vlastného organizmu
  • špecifické protilátky, ktoré sa vytvorili proti očkovacím antigénom, proti infekčným činiteľom (baktérie, vírusy a parazity)
  • cytokíny- sú to látky, ktoré regulujú rast buniek, ich dozrievanie a delenie, ich hodnoty sú zvýšené aj pri zápaloch

Základom vyšetrenia je hodnotenie a stanovenie protilátok a antigénov vo vzorke. Protilátky sú súčasťou imunitnej reakcie, sú to bielkoviny, ktoré produkuje organizmus v obrannej reakcii proti škodlivým látkam (antigénom). Protilátky teda bojujú proti určitým antigénom. Metódy na zisťovanie protilátok sa neustále zlepšujú a tak sa presne dokáže zistiť kvalita kvantita skúmanej protilátky. Protilátka sa vždy naviaže na antigén, vytvárajú spolu komplex.

Urobte si jednoduchý Test potravinovej intolerancie  zbavte sa najviac problémových potravín v strave, obmedzte tie menej problémové a začnite zasa žiť plnohodnotný život.

Testy Zakúpite TU:


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *