Food Detective ™ Otázky a odpovede

Food Detective ™  Otázky a odpovede

Pripravili sme pre Vás odpovede na najčastejšie otázky o samodiagnostickom teste Food Detective ™

Môžu mať účinky liekov vplyv na výsledky?

Imunosupresíva, ktoré sa všeobecne podávajú po transplantácii orgánu oslabujú imunitný systém, a teda aj schopnosť tela vytvárať protilátky. Vysoké dávky steroidov majú takisto vplyv na produkciu protilátok. Ak máte akékoľvek pochybnosti, obráťte sa na svojho praktického lekára.

Je nutné naplniť sklenú kapiláru krvou až doplna?

Áno, je potrebné naplniť kapiláru doplna, pretože to je presné množstvo krvi potrebné na uskutočnenie testu. V opačnom prípade je možné, že pozitívne výsledky môžu byť slabšie, z dôvodu väčšieho rozriedenia krvnej vzorky.

Myslím si, že nebudem schopný naplniť kapiláru krvou. Čo by ste mi odporučili?

Vo výnimočných prípadoch, kedy sa nepodarí získať dostatok krvi na vyplnenie kapilárnej rúrky na prvý krát, pričom už boli použité obe priložené lancety, je potrebné zažiadať o náhradné lancety, príp. aj kapiláry telefonicky. Ubezpečte sa, že sú Vaše ruky teplé a že ste si prst pred získaním krvnej vzorky masírovali.

Krv sa mi v roztoku A zrazila. Bude vzorka s krvnou zrazeninou vhodná na testovanie?

Niekedy sa stáva, že ak odber krvi trvá príliš dlho, vytvorí sa krvná zrazenina. Tým pádom máte málo krvi na rozriedenie a použitie v teste. Preto test nedokončujte, ale zažiadajte o náhradné lancety a kapiláru telefonicky alebo mailom. Pošleme Vám ich bezplatne, pričom otvorený roztok A môžete zatiaľ bez problémov uskladniť na pár dní v chladničke.

Mal by som získavať krvnú vzorku v určitej konkrétnej fáze dňa?

Nie, krvné vzorky sa môžu zbierať kedykoľvek počas dňa.

Čo mám robiť, keď nie som schopný pichnúť si sám do prsta?

Niektorí ľudia zistia, že nie je pre nich jednoduché získať krvnú vzorku. V tomto prípade požiadajte priateľa, aby Vám s postupom pomohol.

Môže sa potravina, ktorú som vylúčil viac ako na 3 mesiace znovu objaviť na teste ako pozitívna?

Je možné, že hladina protilátok bude významne znížená, pokiaľ ste sa úplne zriekli určitej potraviny, a preto bude veľmi pravdepodobné, že test potravinovej intolerancie nezistí prítomnosť protilátok. Pokiaľ sa chcete otestovať, či budete danú potravinu teraz tolerovať a dokážete sa vysporiadať s prípadnými symptómami, ktoré sa môžu objaviť, skúste predtým ako sa rozhodnete pre zopakovanie testu, zaradiť denne na 5-7 dní do jedálnička porciu konkrétnej potraviny. Avšak, pokiaľ viete, že daná potravina Vám spôsobuje nepríjemné symptómy, v žiadnom prípade nezávadzajte potravinu znovu do Vášho stravovacieho plánu.

Sú k dispozícii nejaké výskumné práce na podporu týchto testov?

Áno, viaceré uskutočnené štúdie preukázali účasť IgG protilátok vo vývoji potravinovej intolerancie a chronických chorôb, ako je ekzém, artritída, či syndróm podráždenosti čriev.

Boli už vykonané aj nejaké skúšky, ktoré podporujú tieto testy?

Nezávislý audit uskutočnený v roku 1998 preveroval redukciu príznakov u viac ako 2000 osôb, ktoré podstúpili eliminačnú diétu založenú na IgG teste. Audit demonštroval, že u viac ako 70% pacientov sa potvrdilo významné zníženie symptómov, potom ako eliminovali v ich strave potraviny s vysokou úrovňou IgG.

Čo je IgG?

IgG znamená imunoglobulín G. Imunoglobulíny sú protilátky, ktoré sa vytvárajú ako reakcia imunitného systému na cudzie látky, ktoré sa dostávajú do nášho organizmu. Existuje niekoľko rôznych druhov imunoglobulínov, najznámejšie sú IgA, IgE, IgG, IgM.

Čo sú protilátky a aký je rozdiel medzi IgG a IgE protilátkami?

Protilátka je špeciálny proteín vytváraný imunitným systémom človeka vtedy, keď sa do organizmu dostane nejaká cudzia látka (ako napr. vírus, baktéria alebo toxín). Telo začne na ochranu proti takýmto látkam produkovať špeciálne biele krvinky nazývané B-Lymfocyty. IgE protilátky sa nachádzajú predovšetkým v pokožke, v sliznici nosa, horných dýchacích ciest a pľúc a obyčajne spôsobujú klasické alergie. IgG protilátky sú typom protilátky, ktoré sa dajú identifikovať našimi testami na potravinové intolerancie. Viaceré štúdie preukázali, že potraviny s vysokou hladinou IgG, ktoré v prípade, že sa zo stravy sa vylúčia, majú priaznivý vplyv na zníženie príznakov potravinovej intolerancie.

Prečo spôsobujú potraviny reakciu IgG?

Vo všeobecnosti platí, že potraviny sa počas trávenia rozkladajú na ich časti, napríklad aminokyseliny, glyceridy, atď. Tieto neškodne prejdú cez črevá do krvného riečišťa. Napriek tomu sú občas ich malé časti alebo čiastočne strávené resp. nestrávené potraviny schopné prejsť črevnou stenou do krvného riečišťa, kde ich imunitný systém identifikuje ako ‘cudzie’. Imunitný systém zareaguje tým, že začne tvoriť protilátky (IgG). U niektorých pacientov zápal alebo podráždenie sliznice umožní strávenému jedlu prejsť do krvného riečišťa. Tento stav sa nazýva ‘syndróm deravého čreva’. Takýto pacienti majú spravidla vysoké hladiny protilátok proti mnohým potravinám.

Prečo niektoré jedlá z tej istej potravinovej kategórie (napr. sója, fazuľa, bôb) hoci sa nekonzumovali roky výjdu pozitívne, a to i napriek tomu, že sa iné potraviny z rovnakej kategórie (šošovica alebo hrášok) konzumovali bez spozorovaných symptómov?

Členovia rovnakej rodiny potravín môžu byť antigénovo podobné, tak že protilátky na jedného člena budú reagovať aj s iným členom, môžu však tiež vykazovať antigénne rozdiely v závislosti od toho, ako úzko sú si alebo nie sú príbuzné. Teda, je možné, že potraviny spôsobujúce silné reakcie sú v teste rozpoznateľné, hoci sme ich roky nejedli; ani ich preto nekrížte s inými členmi tej istej kategórie. Taktiež niektoré antigény v potravinách sú menej schopné iniciovať imunitnú odpoveď ako ostatné, t.j. sú menej imunogenické, výsledkom čoho je, že produkcia protilátok na ne sa nezačne tak rýchlo.

Prečo sa netestuje cukor alebo alkohol?

Potravinová intolerancia založená na IgG je zapríčinená proteínmi a odozvou protilátok na ne. Cukor a alkohol nie sú proteíny.

Môže zostať úroveň IgG vysoká, napriek tomu, že sme konkrétnu potravinu nekonzumovali dlhodobo? (napr. roky?)

Hladiny protilátok môžu zostať zistiteľné aj niekoľko rokov po expozícii. Vzhľadom k tomu, že niektoré potraviny ako napr. pšenica, kukurica a mliečne výrobky sú široko používané ako prídavné látky v potravinách alebo spracovávané v kozmetike, IgG hladiny zotrvávajú u niektorých jednotlivcov, aj keď mylne predpokladali, že tieto potraviny absolútne vylúčili zo stravy.

Bolo mi doporučené vylúčiť zo stravy potravinu ‘X’. Ja som ju však vlastne už celé roky nejedol, prečo mi teda vyšiel taký silný IgG index?

Príčinou môže byť: a) jedli ste potravinu ‘X’ v iných jedlách, o čom ste nevedeli, alebo b) ste jedli jedlá z tej istej potravinovej skupiny a to vám spôsobilo produkciu protilátok; c) protilátky podporené inou potravinovou skupinou ‘reagovali skrížene’ s potravinou ‘X’.

Ako viem, či boli výsledky spôsobené krížovou reakciou?

Mohlo by sa to stať, je však vhodné navštíviť dietológa, ktorý Vám bližšie určí, ktoré jedlo Vám reakcie spôsobuje…

Mal by som potom ignorovať výsledky?

Nie. Spýtajte sa Vášho dietológa, ktoré jedlo patrí do tej istej potravinovej skupiny ako potravina X a ktoré by mohlo spôsobovať produkciu protilátok. Váš dietológ by mohol určiť, že aj ďalšie potraviny z tejto potravinovej skupiny treba zo stravy vylúčiť.

Je možné mať vysokú úroveň IgG a pritom nepociťovať žiadne symptómy?

Áno, niektorí ľudia majú skutočne vysoké hladiny IgG na určité potraviny ale symptómy sa u nich neprejavujú. Je to vďaka ich imunitnému systému, ktorý je extrémne efektívny v odpratávaní antigen-protilátkových komplexov ešte predtým než dostanú šancu usadiť sa v tkanivách a spôsobiť problém.

Existujú nejaké dôkazy o imuno-komplexoch (antigen+protilátka) spôsobujúcich symptómy?

Štúdia dojčiat s intoleranciou na mlieko preukázala už niekoľko hodín po konzumácii kravského mlieka sprievodné imunitné komplexy objavujúce sa v sére.

Môže čo i len jedna pozitívna reakcia indikovať „deravé črevo”?

Nie, pretože reakcia protilátok je prirodzená pri nedostatočnej priepustnosti čriev, čo je hlavným znakom deravého čreva.

Aby sa mohli začať konzumovať jedlá znovu bez symptómov, musí byť deravé črevo najskôr v poriadku?

Áno.

Ak dokážu prejsť všetky molekuly, prečo niektoré vedú k intolerancii a niektoré nie?

Sú dva hlavné faktory, ktoré riadia vývoj potravinovej intolerancie založenej na tvorbe IgG protilátok: množstvo určitej potraviny v strave a jeho schopnosť podporovať tvorbu protilátok. Potraviny konzumované v obrovských množstvách sa často spájajú s produkciou protilátok, imuno-komplexmi a symptómami. Niektoré potraviny sú viac ‘imunogenické’ ako iné t.j. sú viac schopné vyvolávať produkciu protilátok.

Čo rozhoduje o tom, ktoré látky sa dostanú cez „deravú“ črevnú stenu?

Zloženie stravy a veľkosť potravinovej častice. Aj minerálne látky si vyžadujú dopravu molekuly, a to je zväčša problém u ľudí s touto poruchou. To môže viesť u týchto osôb k výraznému úbytku minerálov.

Čo je to syndróm deravého čreva?

Je to stav, kedy sa tvoria medzi bunkami črevnej steny veľké medzery, čo spôsobuje, že sa do krvi dostávajú veľké množstvá len čiastočne stráveného jedla. Symptómy sú rôzne: bolesti brucha, pálenie záhy, nespavosť, opuchy, úzkosť, neznášanlivosť lepku, podvýživa, svalové kŕče a bolesti, slabý výkon, potravinové alergie.

Prečo vysoká úroveň IgG protilátok spôsobuje symptómy?

Keď potravina spôsobí, že telo začne vytvárať vysoké hladiny IgG protilátok, potom sa tieto protilátky spájajú s proteínmi a vznikajú ‘imuno-komplexy (zhluky)’. Tieto sú obvykle vylučované inými bunkami v imunitnom systéme. Avšak, keď je imunitný systém preťažený, tieto nerozpustné molekuly sa uložia v rôznych častiach tela, ako je napr. hlava, pľúcne tkanivo, gastro-intestinálny trakt, koža a kĺby, kde sa začínajú aj príznaky ako sú napr. bolesti hlavy, astma, syndróm podráždenosti čriev, ekzémy, vyrážky a artritída.

Ako vieme, že sa v určitých oblastiach uložili zhluky?

Črevné biopsie štúdie preukázali prítomnosť imuno-komplexov u pacientov s kolitídou na kravské mlieko. Ďalšie štúdie demonštrovali umiestnenie ľudského IgG a mliečnych bielkovín na vzorke pľúcneho tkaniva odobratého u dojčiat s pľúcnym hemosiderínom.

Interpretácia výsledkov

Pre vysvetlenie výsledkov testu Food Detective™ Vám prinášame tento jednoduchý prehľad aj s interpretáciou.

Vaše výsledky testu Food Detective™ odporúčame konzultovať s výživovým odborníkom, ktorý Vám na ich základe zostaví individuálny plán stravovania.

Výsledky & čo ďalej

Čo potom, ako si urobím test?

Pokiaľ už poznáte výsledok z testu, ďalší postup je vhodné konzultovať s dietológom, ktorý Vám poradí ako správne naložiť s výsledkom a poskytne Vám odporúčania v súvislosti so zmenami v stravovaní.

Potrebujem navštíviť dietológa, aby som sa vedel zorientovať vo výsledkoch?

Keď už raz máte výsledok, dietológ Vám najlepšie poradí ako nahradiť konkrétnu potravinu. Pri vylúčení niektorých potravín môže dôjsť k nutričným nedostatkom určitých živín.

Vyšlo mi mnoho výsledkov pozitívnych, ako mám všetko odstrániť?

Ak zistíte veľa pozitívnych výsledkov, môže byť pre Vás veľmi ťažké vzdať sa všetkých potravín naraz a zároveň si pritom udržiavať aj vyváženú stravu. V takýchto prípadoch Vám odporúčame navštíviť dietológa, ktorý Vám pomôže vyhýbať sa potravinám so silnou reakciou a pripraví rotačný program z potravín so slabou reakciou.

Čo znamená, keď mám veľa výsledkov pozitívnych?

Je dosť veľká pravdepodobnosť, že trpíte na syndróm ‘deravého čreva’. Bude dobré, ak skontaktujte nejakého dietológa.

Musím sa vzdať týchto potravín po zbytok svojho života?

Nie. Ak sa budete potravinám vyhýbať najmenej tri mesiace, a spozorujte ústup symptómov, potom môžete začať postupne znovu-zaraďovať tieto potraviny do svojho stravovacieho plánu. Mali by ste najskôr začať s jednou potravinou, a to v intervale 4 dní a potom môžete skúsiť ďalšiu. Ak nepociťujete návrat symptómov, potom pokračujte v jej konzumácii avšak skôr na príležitostnej báze. K tomu sa Vám určite zíde potravinový denníček.

Ako dlho sa mám týmto potravinám vyhýbať?

Pri potravinách so silnou reakciou sa odporúča vynechať tieto potraviny na 3 mesiace. Ak nezaregistrujete ani po uplynutí tejto doby žiadne zlepšenie, potom môžete predpokladať, že táto potravina nie je zodpovedná za Vaše príznaky.

Ak sa mám vyhýbať potravinám s vysokým indexom IgG, ako dlho trvá, kým sa IgG dostane späť na normálnu úroveň?

Po určitom čase sa koncentrácia IgG protilátok na konkrétnu potravinu postupne zníži. Polovica života IgG v krvnom obehu je asi 23 dní. Avšak antigény v pľúcach, ktoré sa uvoľnovali počas niekoľkých mesiacov, vyúsťujú do neustálej tvorby protilátok. Úrovne, postupne klesajú, blokujúc akúkoľvek inú expozíciu.

Musím potravinu eliminovať úplne, aby som sa zbavil všetkých príznakov, alebo ju môžem príležitostne konzumovať?

Najefektívnejšie je odstrániť potravinu úplne. Akonáhle pôsobenie potraviny pokračuje, protilátky sa budú tvoriť aj naďalej a prejaví sa reakcia imunitného systému. Treba sa vyvarovať aj jedál z rovnakej potravinovej skupiny.

Už niekoľko dní som vynechal reaktívnu potravinu zo stravy a cítim sa oveľa horšie, je to normálne?

Toto je v prvých dňoch u mnohých ľudí normálna reakcia – syndróm ‘odčerpania’. Je to celkom bežné, ale čoskoro táto fáza prejde a zlepšenia sa človek dočká po týždni až dvoch.

Mal by som sa po niekoľkých mesiacoch znova pretestovať?

Väčšina ľudí nepotrebuje pretestovanie, ale ak by ste chceli uskutočniť druhý test, odporúčame urobiť medzi testovaním prestávku 12 mesiacov. Ak sa Vaše symptómy zlepšili a potravinu ste úspešne znovu-zaviedli, potom nie je pretestovanie potrebné.

Ak som vylúčil potravinu z jedálnička a už nemám príznaky, o čom sa chcem presvedčiť aj testom, v akom časovom rozmedzí pred ďalším testom by som mal potravinu znovu-zaviesť?

Porciu potraviny by ste mali zaviesť 7 dní pred odobraním krvnej vzorky. Avšak ak máte po jej konzumácii niektoré silné príznaky, mali by ste okamžite prestať s konzumáciou a jednoducho predpokladať, že ste na potravinu intolerantný.

Prečo sa cítim lepšie po okamžitej konzumácii jedla, ktorému by som sa mal vlastne vyhýbať?

Niektorí ľudia sa cítia po takomto jedle krátkodobo lepšie, avšak príznaky sa dostavia čoskoro. Jedenie viacerých potravín naraz poskytuje síce úľavu, vytvára sa však bludný kruh závislostí, ktoré je ťažké prelomiť. To sa dá prekonať len prísným eliminovaním reaktívnej potraviny po dobu minimálne 3 mesiacov.

Samodiagnostický test  Food Detective ™  zakúpite TU:

fooddetective

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *