„Slnečný vitamín“ má klúčový význam pre naše zdravie a počas zimy je nutné ho rozumne dopĺnať. V lete je potrebné viac sa slniť a do stravy aspoň zaradiť morské ryby. V zime keďže je slnka málo siahnite po kvalitnom Vitamíne D3.
Viete však ako a najmä koľko a prečo?
Vitamín D má komplexné a výrazné účinky na imunitný systém (aktivuje tvorbu ochranných protilátok proti baktériám a vírusom čo je výborné proti stavom nachladnutia, chrípky aj častým zápalom). Posilňuje kosti aj svaly a tým znižuje riziko pádov a zlomením nielen u starších ľudí.
Až 90% vitamínu D prijímame zo slnka a keďže to u nás nesvieti intenzívne počas celého roka, kritickým sa stáva najmä obdobie od novembra do marca. Počas zimných dní jeho množstvo v krvi klesá až o 50%! Kam nechodí slnko, tam musí lekár…alebo aj nie, ak rozumne doplníte jeho zásoby.
Zmenou životného štýlu moderného človeka dochádza k nárastu príznakov nedostatku vitamín D a v súčasnosti trpí jeho nedostatkom takmer 60 až 70% obyvateľov Európy všetkých vekových skupín, z toho polovica má hodnoty tohto vitamínu na extrémne nízkej úrovni. Posledné výskumy ukázali, že vitamín D má v ľudskom tele ďalekosiahlejšie účinky, ktoré presahujú jeho úlohu ako vitamínu. Dodávanie Vitamínu D ako doplnku výživy dokáže znížiť riziko a výskyt mnohých ochorení imunitného systému, autoimunitných a infekčných chorôb, ochorení srdcovo-cievnych, aj rednutia kostí.
Čo o ňom viete či vlastne neviete?
Vitamín D3 je dôležitý pri mnohých procesoch v organizme, ktoré denne prebiehajú bez nášho vedomia. Je nevyhnutný pre správny vývoj a udržanie dobrého zdravia od počatia až po starobu. Potrebujeme ho na to, aby naše telo dokázalo vstrebať vápnik. Bez neho jednoducho povedané vápnik v tele nefunguje. Je teda zodpovedný za vstrebávanie vápnika a fosforu z čreva a tým vlastne aj za kvalitu kostí, zubov aj svalov. Podporuje aj dobrú imunitu.
Medzi hlavné prejavy nedostatku vitamínu D patria: nepokojný spánok, únava, častá chrípka, svalová slabosť, bolesti kĺbov, reumatoidná artritída, lupienka, depresia, zápaly ďasien, vysoký krvný tlak či srdcové ochorenia. Nedostatok vitamínu D môže mať negatívny vplyv na hustotu kostí, čo má za následok krivicu u detí a krehké, znetvorené kosti u dospelých, časté zlomeniny či bolesti kĺbov u starších ľudí.
Hlavným zdrojom vitamínu D je pobyt na slnku a kvalitná strava. Jeho príjem potravou v súčasnosti je však zanedbateľný, keďže sa nachádza najmä v tučných morských rybách (tuniak, losos, makrela), v menšom množstve v pečienke, vaječnom žĺtku (tie od sliepok chovaných vo voľnom výbehu obsahujú 4-6 krát viac vitamínu D oproti sliepkam z klietkového veľkochovu), mliečnych výrobkoch, kvasniciach, hríboch sušených na slnku, v kakau, kokose, či avokáde.
Potravou tak vieme telu zabezpečiť len 10% tohto vitamínu a zvyšných 90 % získame pôsobením slnečného žiarenia na pokožku celého tela. Ak telo (nie len tvár) vystavíme slnečným lúčom aspoň na polhodinu počas jarných a letných dní dokážeme si tak vyprodukovať 10 000 až 20 000 IU vitamínu D3. Lebo len v tomto ročnom období slnečné svetlo obsahuje okrem žiarenia typu A (UVA) aj typ B (UVB), ktoré je schopné jeho tvorbu zabezpečiť.
Súčasná situácia vzhľadom na nedostatok vitamínu D je v celosvetovej populácii oveľa horšia než v predchádzajúcich rokoch. Môže za to aj ˮmodernýˮ spôsob života, kedy mnoho ľudí trávi väčšinu času v interiéroch a používa syntetickú kozmetiku zabraňujúcu tvorbe vitamínu D v tele. Média sú plné varovaní o riziku rakoviny kože pri častom pobyte na slnku, opak je však pravdou. Slnko je pre každého tvora viac ako potrebné, jeho pôsobením na kožu vzniká v tele vitamín D, ktorý pečeň a obličky premieňajú na hormón označovaný ako VITAMÍN D3.
Viaceré klinické celosvetové štúdie potvrdzujú nedostatok vitamínu D najmä u detí a starších ľudí, diabetikov aj tehotných žien a najmä u ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života. Deficit spôsobuje množstvo závažných ochorení. Najhoršie sú na tom starší ľudia, tí chodia najmenej na slnko a starnúca pokožka si vytvára menej vitamínu D pri pobyte na slnku, preto je nevyhnutné po 50 roku života denne užívať aspoň 1000 IU Vitamínu D. V súčastnosti lekári predpisujú starším ľudom pri osteoporóze len vápnik čo je však nepostačujúce. S vitamínom D si tak zabezpečia nie len pevnejšie kosti ale aj lepšiu kvalitu života.
Ak ste teda nevystavovali denne v lete aspoň pár hodín na slnku svoje telo, máte málo Vitamínu D aj Vy. Ako a koľko ho dopĺnať aby sme telu pomohli dobre fungovať?
V minulosti bolo odporúčané dávkovanie vitamínu D oveľa nižšie. Vedci však dospeli k medzinárodnému konsenzu a najnovšie je odporúčaná denná dávka (ODD) vitamínu D najmenej 2000 IU, lepšie však 4000 IU, a to za predpokladu, že aspoň časť z neho sa syntetizuje v pokožke pri pobyte na slnku. Dávke 2000 IU zodpovedá asi 50 μg.
Aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín EFSA prehodnotil a pozmenil odporúčané hodnoty príjmu vitamínu D oproti pôvodnému množstvu 5 µg nasledovne:
- Deti do 1 roka: 1 000 IU= 25 µg
- Deti do 10 rokov: 2 000 IU= 50 µg
- Deti do 17 rokov: 3 000 IU=100 µg
- Dospelí: 4 000 IU= 100µg
Zabezpečte svojmu telu dostatok podpory na správne fungovanie počas zimy. Užívajte VITAMÍN D3 2000IU od MARATHTONTIME aspoň 1 kapsulu denne.
Zakúpite TU: VITAMÍN D3 2000IU
Vitamínom D podporíte nielen:
- správne vstrebávanie/využitie vápnika a fosforu,
- udržanie normálnej hladiny vápnika v krvi,
- zdravie kostí a zubov, a svalov
- správne fungovanie imunitného systému,
- procesy delenia buniek.