7 príznakov intolerancie lepku, ktoré už neignorujte

Podľa štatistík vykazuje určitú mieru citlivosti na lepok až 15% obyvateľov a číslo stále narastá. Podľa niektorých štúdií, väčšine ľudí, ktorí sú len citliví, alebo intolerantní na lepok, toto ochorenie skôr či neskôr aj diagnostikujú. Ľudí s intoleranciou lepku po jeho konzumácii trápia podobné príznaky ako ľudí s celiakiou, ale bez pridruženého črevného poškodenia. Celiakia je autoimunitné ochorenie spôsobené trvalou intoleranciou lepku – proteínu, ktorý sa nachádza v pšenici, jačmeni a raži.

Aby sme vám pomohli zistiť, či náhodou nepatríte medzi nich, vypracovali sme zoznam 7 častých príznakov citlivosti na lepok. Tie totiž takmer každý, u koho sa vyskytnú, ignoruje alebo im nevenuje náležitú pozornosť.

Keratóza pilaris

Ľudové pomenovanie tohto ochorenia je aj „kuracia koža“. Zvyčajne sa objavuje na stehnách a horných končatinách /na tricepsoch/.
Jej hlavnou príčinou býva nedostatok omega-3 mastných kyselín, ktorý je dôsledkom deštrukčných procesov v čreve vyvolaných práve lepkom.

Časté bolesti hlavy

Neprechádzajúce alebo často sa vyskytujúce bolesti hlavy sú tiež znakom aleurónovej intolerancie.
Samozrejme, bolesti môžu byť spôsobené aj inými faktormi, ako napríklad dehydratáciou či stresom. Ak vylúčite ostatné možnosti, často zostane potenciálnym vinníkom práve lepok.
Vždy, keď bolesti hlavy dlho neustávajú, je vhodné navštíviť lekára, aby vám pomohol odhaliť ich príčinu.

Autoimunitné ochorenia

V niektorých prípadoch neznášanlivosť na lepok a autoimunitné ochorenia spolu navzájom súvisia.
Jedná sa hlavne o nasledujúce choroby: Hašimotova tyreoditída, lupus, reumatoidná artritída, sklerodermia, ulcerózna kolitída, psoriáza a roztrúsená skleróza.
Problémy s trávením

Jedným z najčastejších symptómov citlivosti a neznášanlivosti lepku sú tráviace problémy ako plynatosť, hnačka, nadúvanie, kŕče alebo pretrvávajúce zápcha. U detí sa najčastejšie jedná práve o  zápchu.

Závraty

Ďalším prejavom citlivosti na lepok bývajú závraty, točenie hlavy, či pocity, že ste vyvedení z rovnováhy.

Chronická únava

Chronická únava môže byť dôsledkom faktorov, ktoré je ľahké napraviť, ako napríklad dehydratácia či nedostatok spánku. Existujú však aj vážnejšie príčiny, ktoré predznamenávajú výskyt nejakého ochorenia alebo alergie. Patrí sem aj neznášanlivosť na lepok. Tá sa prejavuje nielen únavou, ale napríklad aj zahmlenou mysľou, vyčerpanosťou alebo problémami so sústredením

Fibromyalgia

Fibromyalgia spôsobuje silnú únavu a bolesti svalov, šliach, kĺbov v rôznych častiach tela. Často ľudia, ktorým je diagnostikovaná fibromyalgia, majú zároveň intoleranciu aj na lepok, o ktorej však nevedia.V prípade, že máte zistenú fibromyalgiu, dajte si urobiť zároveň aj vyšetrenie na znášanlivosť lepku.

Ako sa prejavuje potravinová intolerancia na niektorú potravinu a čo spôsobuje?

Potravinová intolerancia môže ovplyvniť takmer každý orgán v našom tele. Obvyklým prejavom sú tráviace ťažkosti, hnačka, zápcha, plynatosť, nafúknuté brucho, ale i opuchy tváre a končatín, keďže telo v takomto prípade zadržiava viac tekutín, následkom môže byť aj gastritída- zápal tela žalúdka. Ďalšie typické a časté prejavy sú akné, ekzémy, svrbenie pokožky, chronická únava, migréna, problémy s hmotnosťou či už priberanie alebo nízka hmotnosť, bolesti kĺbov. Tiež bola dokázaná súvislosť medzi intoleranciou a poruchami pozornosti a hyperaktivitou, poruchami spánku, úzkosťou, depresiou a autizmom.

Ako je možné zistiť, že trpíte potravinovou intoleranciou na lepok?

Ponúkame Vám možnosť otestovať sa  potraviny, ktoré denne konzumujete a zistiť tak, ktoré  z nich Vaše telo nevie spracovať a môžu Vám preto škodiť.

Môžete si vybrať medzi:

testom Food Detective, ktorý nahradil samodiagnostický test- vykonajú Vám ho odborníci v laboratóriu s výsledkom do 3 dní.

5 druhmi profesionálnych Testov  Potravinovej intolerancie, ktoré sú vyhodnocované v laboratóriu a dokážu detekovať intoleranciu na 22 alebo až 229 potravín. Všetky ich nájdete ich TU.

Testy sú založené na špičkovej diagnostickej metodike ELISA, ktorá sa na rozdiel od samodiagnostických testov  (na domáce použitie) vyznačuje podstatne vyššou mierou presnosti a dôveryhodnosti výsledkov až 98%.

Testy Potravinovej Intolerancie Vám pomôžu odhaliť nielen to, či trpíte potravinovou intoleranciou, ale najmä na ktoré konkrétne potraviny  (ktoré denne konzumujete) Váš imunitný systém reaguje negatívne.

Neznášanlivosť lepku

alebo celiakia sa prejavuje ako zápal tenkého čreva vyvolaný jeho kontaktom s lepkom. Jedná sa o tzv. autoimunitné ochorenie, pretože tkanivo tenkého čreva je pri spracovaní lepku napadané imunitným systémom. Tak dochádza k poškodzovaniu vnútorného povrchu tenkého čreva a tým aj k strate jeho schopnosti vstrebávať živiny z potravy. Medzi najčastejšie príznaky patrí únava a málokrvnosť, svetlá, drobivá a mastná (lesklá) stolica, afty, nechutenstvo a strata hmotnosti. S poruchou vstrebávania živín potom súvisí rednutie kostí a oslabenie zubnej skloviny. Neliečená celiakia môže viesť k nádorom tenkého čreva a ďalším závažným črevným ťažkostiam. Mnoho ľudí však môže byť postihnutých celiakiou aj napriek tomu, že by zaznamenali jej príznaky. Alebo niektoré príznaky nie sú vôbec spájané s celiakiou.

Ako je zrejmé z popisu, obe choroby súvisia s imunitou. Obe tiež v tele spôsobujú zápal a sú čiastočne dedičné. Ako celiakia, tak alergia na lepok patrí medzi pomerne ojedinelé ochorenia. Diagnostikované sú ani nie u jedného percenta populácie.

Lepidlo v obilninách

Lepok je hlavná bielkovina obsiahnutá v obilí. Je vlastne zmes dvoch druhov bielkovín, ktoré sa vyskytujú: v pšenici a raži a v menšom množstve aj v jačmeni a ovse.

Bielkoviny nazývané prolamíny spôsobujú predovšetkým celiakiu, zatiaľ čo druh bielkovín nazývaný gluteíny je zodpovedný predovšetkým za alergické reakcie. Slovo lepok skutočne súvisí s lepivosťou, rovnako ako odbornejší názov glutén, ktorý v latinčine znamená lepidlo. Lepok dáva cestu pružnosť, uľahčuje jeho kysnutie a pomáha mu držať tvar.

Lepok nie je len v múke

Lepok je prítomný vo väčšine druhov múčnych a cereálnych výrobkov, pokiaľ nie sú označené ako bezlepkové:

• pečivo (tiež zákusky a strúhanka)
• cestoviny (tiež tarhoňa)
• krupica (tiež kuskus a bulgur)
• krúpy, vločky a müsli (tiež cereálne lupienky ochutené jačmeňovým alebo pšeničným sladom)

Lepok však môže byť skrytý aj v rade iných potravín, v ktorých by sme múku nehľadali:

• údeniny
• instantné potraviny (polievky, bujóny, omáčky)
• dochucovadlá (kečupy, majonézy, sójové omáčky a i.)
• náhrady mäsa (robi, seitan a i.)
• cukrovinky (lentilky, sójové rezy, lipo, čokoládové bonbóny, zmrzliny, žuvačky a i.)
• jogurty
• alkoholické nápoje (pivo, destiláty, likéry)
• lieky a potravinové doplnky

Z pšenice sa vyrábajú škroby, sladidlá a farbivá, ktoré sa hojne používajú v potravinárskom priemysle a môžu obsahovať stopové množstvo lepku. Samostatnou kapitolou je kontaminácia bezlepkových potravín lepkom pri výrobe. Lepok sa môže nachádzať tiež v niektorej kozmetike (napr. balzamy na pery a rúže) alebo kancelárskom tovare (lepidlá na papierových lepiacich páskach a obálkach).

Ak ste na sebe spozorovali niektorý z príznakov, alebo máte zdravotné ťažkosti a neviete nájsť príčinu: OTESTUJTE SA!  Ak máte viac otázok navštívte náš blog v sekcii INTOLERANCIA POTRAVÍN.

 

Zdroj: Vylectese.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *